3p

Londoni pénzügyi elemzők szerint valószínűleg sikerül elkerülni, hogy az utóbbi hetek bankcsődjei globális bankválsággá fajuljanak.

Az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, az Oxford Economics pénteken bemutatott tanulmányában kiemeli, hogy a bankválságok rendszerint "keményen odacsapnak" a reálgazdasági kibocsátásnak - elsősorban a hitelezési kondíciók erőteljes szigorodása miatt -, és tartós károkat okozhatnak: egyes esetekben hosszú távon 5-10 százalékkal is csökkenthetik a megtermelt hazai összterméket.

Ezúttal most nem üt be a krach? Fotó: Depositphotos
Ezúttal most nem üt be a krach? Fotó: Depositphotos

2008 óta nem láttunk hasonlót?

A ház szerint az utóbbi napok amerikai bankcsődjeit komoly fejleménynek kell tekinteni. Az Oxford Economics közölte: számításai alapján a Silicon Valley Bank (SVB) és két kisebb pénzintézet csődje több mint 300 milliárd dollárnyi banki eszközállományt érint, és ez - a 2008-as globális pénzügyi válság hatásaitól eltekintve - az utóbbi negyven év legnagyobb összege.

 Ráadásul a stresszhelyzet jelei még mindig láthatók, különösen a kisebb amerikai bankok körében, de még olyan nagybankok esetében is, mint a Crédit Suisse, amely a minap kénytelen volt likviditási támogatást kérni a svájci jegybanktól.

Az Oxford Economics hangsúlyozza, hogy a globális bankszektorban kialakult feszültségeknek komoly átárazó hatásai voltak a piacokon, és a rövid távú kamatvárakozások is markánsan módosultak: a ház számítási módszertana alapján a részvényárfolyamok globális átlagban 5 százalékkal estek az elmúlt héten, az amerikai adósságpiaci hozamok 100 bázisponttal, az euróövezeti és a brit hozamok 60 bázisponttal csökkentek a kétévi irányadó lejáratra.

Egy héttel ezelőtt a piaci szereplők azt valószínűsítették, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve 5,50 százalék környékére emeli kamatát 2023 végéig, mára a piaci szereplők jóval alacsonyabb, 4,00 százalékos Fed-alapkamattal számolnak az év végére - áll az Oxford Economics pénteki helyzetértékelésében. A ház felteszi azt a kérdést, hogy indokolt-e az ilyen drasztikus átárazódás.

 Válaszként a cég londoni elemzői kiemelik:

 alapeseti előrejelzésük az, hogy a bankválságot ezúttal sikerül elkerülni, de még akkor sem meglepő az árazások átrendeződése, ha csak a bankválság puszta lehetőségének kockázata van jelen, mivel a történelmi távlatú bizonyítékok arra vallanak, hogy ezek a válságok erőteljes hatást gyakorolnak a gazdasági növekedésre.

Így tehát ha a modális növekedési előrejelzések nem is változnak, nőtt egy nagy negatív hatás valószínűsége - áll az Oxford Economics pénteki elemzésében. A ház saját fejlesztésű világgazdasági előrejelzési modellje alapján elkészített egy negatív forgatókönyvet is, amelyben az szerepel, hogy ha a globális tőzsdei árfolyamok a kockázati átárazódások nyomán 25 százalékkal zuhannának, és ezt meredek ingatlanpiaci árzuhanás, a hitelpiaci kondíciók szigorodása és a dollár rövid távú erősödése kíséri, az már elég lenne ahhoz, hogy a világgazdasági növekedés az idén és jövőre leálljon.

E forgatókönyv alapján azok a gazdaságok járnának a legrosszabbul, amelyekben a leginkább túlértékeltek az egyes befektetési eszközök, és amelyek viszonylag nagyobb mértékben függnek a banki finanszírozástól. Az Oxford Economics modellje szerint e kategóriába elsősorban az európai gazdaságok tartoznak.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Brutális mértékű lett a költségvetés hiánya
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 25. 12:54
Az illetékes miniszter szerint minden rendben.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a Munkácson lebombázott amerikai gyár
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 25. 12:24
Teljes támogatást nyújtanak a megsérült munkatársaknak.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály szerint még nincs elég ázsiai pénz Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 25. 11:55
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) aktív szerepet kíván játszani.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton teljes erőbedobással dolgozik
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 25. 11:26
Minden erőnkkel dolgozunk a gazdaság felpörgetésén, hétfőn is ülésezik a Gazdasági Kabinet – írta hivatalos Facebook-oldalán Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter.
Makro / Külgazdaság Nyugalom, csak egy kicsivel lesz drágább az autózás
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 25. 10:56
Keddtől emelkednek a nagykereskedelmi árak a benzinkutakon.
Makro / Külgazdaság Megérkezett Magyar Péter válasza Orbán Győzőnek
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 25. 09:50
A Tisza Párt elnöke szerint lesz dolga a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és -védelmi Hivatalnak.
Makro / Külgazdaság Orbán Győző Hatvanpusztáról: Végül megvásároltam
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 25. 08:46
2026-ban már beindulhat a gazdálkodás szerinte.
Makro / Külgazdaság Jó hír jött a magyar diszkontokból: örülhet, ha vásárolni menne
Kollár Dóra | 2025. augusztus 25. 05:44
Lélegzetvételhez jutottak a magyar vásárlók. Itt a legújabb Privátbankár Diszkont Árkosár.
Makro / Külgazdaság Árréscsökkentést jelentett be Orbán Viktor egyik fő szövetségese
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 24. 17:01
A kereskedelmi láncok árrését 20 százalékra korlátozó gazdasági intézkedéseket vezetnek be Szerbiában – jelentette be vasárnap Aleksandar Vucic szerb elnök sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Tényleg távozik Nagy Márton? Megszólalt a nemzetgazdasági miniszter
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 24. 15:17
Erről Magyar Péter beszélt egy interjúban.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG