Lengyelországban júliusban háromszorosára ugrott a lakáshitelért folyamodók száma 2022 júliusához képest – írta a Notes from Poland a hitelinformációs hivatal (BIK) adatai alapján. Az egy hónappal korábbihoz képest is kétszeres az emelkedés. Míg 2023 hetedik hónapjában bő 43,5 ezer hiteligénylő volt, addig 2022 júliusában majdnem 14,5 ezer.
Az igényelt hitel összege nyolcmilliárd złoty (majdnem 700 milliárd forint) volt, ami 273 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A BIK nem árul el titkot azzal, hogy a kormány júliusban bevezetett „2 százalékos biztonságos hitel” programjának tulajdonítható az óriási változás. Ez meghatározott feltételek teljesítése esetén tíz 2 évre százalékon rögzíti a lakáshitel kamatát. A különbséget a piaci kamathoz képest az állam állja.
Waldemar Rogowski, a BIK vezető közgazdásza úgy véli, hogy a hitelért folyamodók 60 százaléka olyan személy volt, aki az új támogatás miatt vágott bele a hiteligénylésbe. A kedvezményt azok a 45 évesnél nem idősebb személyek vehetik igénybe, akik korábban nem vettek fel lakáshitelt. Maximum 600 ezer złoty (52 millió forint) kölcsönt kaphatnak, amit maximum 700 ezer, illetve házaspárok esetén 800 ezer złoty (60 millió, illetve 69 millió forint) árú lakás vásárlásához használhatnak fel.
Szakértők felhívják a figyelmet arra, hogy az ingatlanok ára már akkor elkezdett emelkedni, amikor a kormány 2022 decemberében bejelentette, hogy új lakáshitel-támogatási rendszer vezet be. A nagyvárosokban 4-13 százalékos drágulást jegyeztek fel az ingatlanközvetítők. Varsóban az átlagos négyzetméterár 14 849 złoty (1,6 millió forint).
Lengyelországban krónikus a lakáshiány. A fiatalok fele a szüleivel él. Ezért az októberi parlamenti választások előtti kampányban a legnagyobb ellenzéki párt, a Polgári Platform is lakástámogatást ígér, miszerint az első lakásukat vásárlókat támogatnák. A baloldali pártszövetség szerint hiteltámogatás helyett az államnak 300 ezer új szociális bérlakást kellene építenie.