4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Húsz évvel a bevezetés után is vannak olyan elemei a híres-hírhedt csomagnak, amelyek részei a rendszernek, és sosem kritizálták őket. Fájdalmas volt, nagyot zuhantak a reálbérek, de helyreállította a magyar munkaerőpiac nemzetközi versenyképességét és megmentett az államcsődtől.

Az 1995-ös, a köznyelvben csak Bokros-csomagként emlegetett kiigazítási intézkedések következtében felszökött az infláció, kétszámjegyű reálbércsökkenés alakult ki - miért így csinálták? a HBLF Pénzügyi Csúcstalálkozóján tartott előadásában a legilletékesebb ember adott választ: Bokros Lajos akkori pénzügyminiszter. Bokros rövid válasza: nincs ideális gazdaságpolitika, mindnek vannak előnyei és hátrányai. Van viszont optimális gazdaságpolitika - ez pedig az adott helyzetben optimális volt.

A Bokros-csomag főbb elemei
  • 8%-os vámpótlék bevezetése az energiahordozókon kívül minden árura
  • A forint 9%-os egyszeri leértékelése, illetve a forint csúszó leértékelésének bevezetése. 
    Főképp a leértékelés és a vámpótlék bevezetése következtében felpörgött az infláció, jelentősen csökkentve a bérek reálértékét.
  • A nominálbérek emelkedésének korlátozása az állami szférában (ami a magánszféra béreire is hatott).
  • A felsőoktatás, a fogászati ellátás ingyenességének megszüntetése. A felsőoktatásban munkaerő-leépítési normákat határoztak meg. A gyermekgondozási segélyre, családi pótlékra, gyermeknevelési támogatásra jogosultak körének szűkítése. Csökkentették a gyógyszerek állami támogatását, felemelték a nyugdíjkorhatárt.

Nem tartozott a Bokros Lajos által márciusban bejelentett intézkedések közé, de tágabb értelemben a kiigazítás részét képezte a privatizáció felgyorsítása.

(Wikipedia-gyűjtés)

Bokros Lajos szerint csak ortodox és heterodox gazdaságpolitika van, aszerint. hogy a 3 elem közül (monetáris politika, fiskális politika és jövedelempolitika) melyeket kombinálja. Az ortodox csak az előbbi két tényezőt, a heterodox viszont mindhármat. 1995-ben azért kellett a reáljövedelmeket megvágni, mert a magyar munkaerő nemzetközi versenyképességét azonnal helyre kellett állítani, és meg is kellett őrizni a versenyképességét - indokolt Bokros.

Ki lehet nőni az adósságcsapdából

A bírálók azt is mondták: az éppen kibontakozó növekedést megakasztotta a csomag. Ez egyrészt nem igaz, mert volt növekedés az érintett években is, aminek mértéke azért nem lehetett nagyobb, mert óriási ikerhiány (folyó fizetési mérleg és államháztartási) és ikeradósság (külső- és államadósság) tette lehetetlenné. Ilyenkor csak a megszorítások és államcsőd között lehet választani - erre egyébként jó példa a mai Görögország esete is.

A fenntartható növekedés kicsi és nyitott gazdaságban csak az export által vezérelve, a termelő magánberuházások által fűtve jöhet létre - mondta a szakember. A belföldi fogyasztásra alapozott, fedezetlen bérkiáramlással ösztönzött, túlköltekezéssel fűtött növekedés nem lehet fenntartható - ahogy a 2001-2008 közötti időszakban ez be is bizonyosodott Magyarországon.

Az adósságcsapdából viszont ki lehet növekedni - ehhez érdemi privatizációs bevételekre van szükség (ma Görögországban ezt nem hajlandóak elfogadni). Ezt igazolja az is, hogy Magyarországon 1995-2001 között 90-ről 54 százalékra csökkent az adósságráta - mondta Bokros.

Az Alkotmánybíróság azt tette, ami a dolga volt

Az életbe léptetett szerkezeti reformok lényege nem a gyors bevételszerzés, hanem az urakodó magatartásminták változásának kikényszerítése volt - az államháztartási rendszerek átalakítása ugyanis a magánszektorra is visszahat.

Az Alkotmánybíróság szerepét pozitívnak nevezte a folyamatban Bokros: nem eltörölték, hanem elhalasztottak bizonyos intézkedések bevezetését, hogy legyen idejük felkészülni az állampolgároknak. Ez a dolga az Alkotmánybíróságnak - mondta a szakember.

Népszerű elemek

Máig vannak olyan népszerű intézkedések, amelyek részei a magyar gazdaságnak, és soha sem érte kritika: a kincstári finanszírozási rendszert, az Államadósság Kezelő Központot és az önkormányzati hitelfelvétel szabályozását említette Bokros Lajos példaként.

Az IMF és a Világbank szerepére is kitért: ők nem gonosz ellenségek - világszínvonalú tudással bíró partnerek, ha az ő pecsétjük rajta van egy programon, az erősíti a folyamatokat - mondta Bokros Lajos.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG