5p

Lesz uniós kőolajembargó, de az nem lesz teljeskörű. Vezetéken továbbra is jöhet az orosz olaj az EU-ba, tehát Magyarország is változatlanul importálhatja azt, legalábbis egyelőre. Nemzetközi értékelések szerint Brüsszel engedett a magyar kormánynak a vétó ejtéséért cserébe, de év végéig még így is sikerül betiltania az orosz olajimport mintegy 90 százalékát.

Megállapodásra jutottak az uniós tagállamok az Ukrajna ellen indított háború miatt Oroszországra kivetett uniós szankciók hatodik csomagjáról. Ezen belül sikerült megegyezni annak legvitatottabb és legfontosabb pontjáról, a kőolajembargóról – tehát az orosz kőolaj és kőolajtermékek uniós behozatali tilalmának részleteiről.

Magyarország szempontjából a legfontosabb fejlemény, hogy az embargó – legalábbis egyelőre – csak a tengeri úton (tankereken) szállított kőolajra vonatkozik, a vezetéken szállítottra nem.

Tehát hazánk (valamint Csehország és Szlovákia) továbbra is kaphat orosz kőolajat a Barátság-vezetéken keresztül.

Egyelőre elérte, amit akart – Orbán Viktor a brüsszeli EU-csúcson 2022. május 30-án. Fotó: Európai Tanács
Egyelőre elérte, amit akart – Orbán Viktor a brüsszeli EU-csúcson 2022. május 30-án. Fotó: Európai Tanács

Emellett a jelek szerint sikerült megoldást találni Orbán Viktor kormányfő azon kikötésére is, miszerint ha a csővezetéken (amely Ukrajnát is érinti) érkező olajjal „történik valami” (tehát leáll a szállítás), akkor legyen jogunk ezt tengeri úton eljuttatni Magyarországra.

A tagállami vezetők zárónyilatkozatába ugyanis bekerült: ha az ellátás hirtelen megszakad, vészhelyzeti intézkedéseket léptetnek életbe az ellátásbiztonság garantálása érdekében.

Bár a mentesség minden vezetékre vonatkozik, Németország és Lengyelország már jelezte, hogy év végéig teljesen leállítják az orosz kőolaj-szállításokat – azaz kvázi leválnak a Barátság-vezeték északi ágáról.      

Ki mit ért el?

Az EU azért vet ki embargót az oroszországi kőolajra és kőolajtermékekre, hogy megfossza Oroszországot egy fontos bevételi forrásától, és megnehezítse a háború finanszírozását.

Az eredeti terv az volt, hogy Brüsszel teljes egészében kitiltja az EU-ból az orosz olajat (és erre már most pontos menetrendet fogad el), ez azonban – főleg Magyarország ellenkezése miatt – egyelőre nem sikerült.

Igaz, az embargó még így is jelentősnek mondható: az EU-ba irányuló orosz olajszállítások mintegy 70 százaléka leáll, év végére pedig 90 százalékra fog növekedni ez az arány az uniós vezetők szerint. 

Ezzel együtt a vétóval fenyegető magyar kormány is elérte célját:

Magyarország – legalábbis egyelőre – felmentést kapott az embargó alól, azaz ugyanúgy vásárolhat orosz olajat, ahogy eddig.

Bár korábban Magyarország mellett Szlovákia, Bulgária és Csehország is jelezte fenntartásait az embargóval kapcsolatban, a leghangosabban az Orbán-kormány tiltakozott. Ráadásul míg az említett három ország 2-3 éves átmeneti idővel is megelégedett volna, Magyarország a jelek szerint hosszabb távon is ragaszkodik az orosz kőolajimporthoz – és egyelőre nem is kell lemondania róla. (Laptársunk, az mfor.hu energiapiaci elemzését a mostani megállapodásról itt olvashatják.) 

Győzelem túszejtéssel  

Nemzetközi értékelések szerint a magyar kormányfő győzött:    

Miközben az EU vezetői Oroszország ukrajnai háborúja ellen harcolnak, megadták magukat Orbán Viktornak – engedtek a követeléseinek, és csaknem teljes felmentést adtak Budapestnek az orosz olajra kivetett embargó alól

- összegezte a Politico a dealt. Ez kellett ahhoz, hogy győzelmet hirdethessenek hétfő éjjel, és megmeneküljenek az embargó bukásának szégyenétől.

A brüsszeli lap hozzáteszi: a magyar kormányfőnek sikerült elérnie, amit akart, és Magyarország érdekeit elébe helyezte Vlagyimir Putyin „megakasztását” célzó kísérleteknek.

Ha az egész ügyet nézzük, akkor igen, (Orbán Viktor) sokat ért el – és mindenkit túszul ejtett

– mondta egy uniós diplomata.

Nem csoda tehát, hogy Orbán Viktor is sikerként ünnepelte a megállapodást.

A rezsicsökkentést megvédtük! A magyar családok ma este nyugodtan aludhatnak

írta Facebook oldalán.

A magyar kormány azzal érvelt, hogy az orosz kőolaj hiányában összeomlana a magyar gazdaság, és az egekbe szöknének az árak. Szijjártó Péter szerint az olajfinomítók átállítása nem orosz eredetű kőolaj feldolgozására önmagában 550 millió euróba kerülne.

A most politikai szinten elfogadott intézkedéseket még át kell ültetni jogi nyelvre, majd hivatalosan is el kell fogadnia az Európai Tanácsnak – erre még ezen a héten sor kerülhet.

Még nincs vége

A hétfői győzelem azonban nem jelenti azt, hogy az Orbán-kormány hátradőlhet. Az uniós vezetők ugyanis jelezték, hogy „a lehető leghamarabb” felül fogják vizsgálni a vezetékes szállításra vonatkozó mentességet, Mark Rutte holland kormányfő szerint pedig már a következő, június végi EU-csúcson elő vehetik a témát.

Tehát további csatározásokra kell felkészülni Budapest és Brüsszel között – a magyar kormányfő ebben már komoly rutint szerzett az elmúlt 12 évben.     

A közelmúltban lapcsoportunk rendezvénye, a Klasszis Klub vendége volt Holoda Attila energiapiaci szakértő, akit az olajembargóról is kérdeztünk. Interjúnkat itt tekinthetik meg:    

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor megmagyarázta, miért dadogott Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 19:29
A miniszterelnök egy interjúban arról is beszélt, mikor lesz látható a repülőrajt.
Makro / Külgazdaság Micsoda hét: újabb árcsökkenés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 13:27
A héten már másodjára megy lejjebb az egyik üzemanyagfajta ára. 
Makro / Külgazdaság Minden oka megvan, hogy jókedve legyen a Morgan Stanley-nek
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 18:03
A Morgan Stanley, az egyik legnagyobb amerikai bank a vártnál nagyobb második negyedéves nyereségről és bevételről számolt be szerdán.
Makro / Külgazdaság Ezt nem köszöni meg Marine Le Pen
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 16:15
Az uniós törvényszék szerint vissza kell fizetni a Jean-Marine Le Pen által jogtalanul felvett pénzeket, hiába számolta el személyes kiadásokként.
Makro / Külgazdaság Ennyire szeretnének árat emelni a vállalatok – a GKI megmérte
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 15:36
A vállalatok áremelési szándékai júniusra nyolchavi mélypontjukra estek. Ugyanakkor az áremelési törekvések – az építőipar kivételével – minden szektorban saját hosszú távú átlaguk közelében maradtak. Azaz a várakozások szerint az infláció rövid távon továbbra is tartja magát.
Makro / Külgazdaság Figyelmeztető: közel kétéves mélypontra zuhant a megélhetésünket jelző mutató
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 08:30
Az infláció ismételt emelkedése is vastagon belejátszott abba, hogy a KSH szerda reggeli közlése szerint a májusi reálkeresetek az áprilisinál jóval alacsonyabbak lettek, 2023 novembere óta nem látott szintet értek el..
Makro / Külgazdaság Vámháború: mi lehet augusztus 1-je után? Ma délután Klasszis Klub Live Győrffy Dórával
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 07:46
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora 15 óra 30-tól élőben válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire.
Makro / Külgazdaság Világszerte vizsgálják az Air India Boeingjének vesztét okozó kapcsolókat
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 13:33
Számos légitársaság ellenőrzi, hogy minden rendben van-e a Boeingek üzemanyagkapcsolóival
Makro / Külgazdaság Van itt uniós pénz: 70 milliárd kamatmentes hitelre pályázhatnak a magyar cégek
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 12:59
Módosítottak a kiíráson, új célokra is lehet igényelni a hitelprogram forrásaiból.
Makro / Külgazdaság Vágni vagy nem vágni – a Fed vezetői sem tudják
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 10:26
Erős a politikai nyomás, a Fed-et vezető testület pedig megosztott.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG