A Bizottság szerint a huszonhetek lassan megindulhatnak az élénkülés felé, bár az idei évre még a februári előrejelzéshez hasonlóan stagnálást várnak Brüsszelben, 2013-ra már 1,3%-os GDP-növekedésre számítanak. Magyarországon a gazdaság 0,3%-os csökkenésével számol az idei évre az EB, jövőre viszont már 1%-os bővüléssel. Az eurózóövezeti GDP is csökkenhet 2012-ben, itt szintén 0,3% zsugorodást várnak, míg jövőre 1%-os növekedést jeleznek előre.
Orbán Viktor és Manuel Barroso április végi informális megbeszélésük után |
A Bizottság szerint az idei évben az államháztartás hiánya a GDP 2,5% lehet, jövőre pedig 2,9%. A kormány 2013-as prognózisában ugyan 2,2% szerepel, de a lényeg, hogy az uniós hiánycél nem lépjük át. Uniós csatlakozásunk óta ez tavaly sikerült először - igaz, főleg egyedi tételekkel, mint a magánnyugdíjpénztári vagyon elszipkázása valamint a különadók. Brüsszel eddig kétségét fejezte ki, hogy Magyarország képes lesz tartósan szint alá szorítani a deficitet: a különadókat váltó újabb adók és illetékek azonban meggyőzték Brüsszelt (még ha az Ecofin-ajánlás szerint az államháztartás egyensúlyát nem a bevételi oldal erősítésével, hanem a kiadási oldal ésszerűsítésével kellene megoldani).
* prognózis
Brüsszel csökkenő államadósságot vár, a tavalyi 80.6% után idén év végére az adósság a GDP 78,5% lehet, míg 2013-ra 78%-ot várnak.
Olli Rehn, az EU-bizottság gazdasági és pénzügyi alelnöke szerint a fellendülés már a látóhatáron van Európában, de túlzott optimizmusra nincsen ok, hiszen az európai gazdasági helyzete továbbra is törékeny, a tagállamok között pedig továbbra is nagyok a különbségek. A biztos utalt rá, Európában eddig hiányoztak a tartós növekedést támogató intézkedések, a jövőről szólva pedig azt mondta: a növekedés ösztönzése mellett a stabilitást elősegítő gazdasági kormányzásra van szükség.
2012-ben a 27 tagállamból 15 teljesíti a 3% alatti deficitcélt, 2013-ra pedig már 18-an. A maastrichti kritériumnak megfelelő 60%-os szint alatt 2012-ben 13 tagállam államadóssága lesz, az eurózóna tagjai közül viszont csak öten tudják szint alatt tartani az adósságukat.