5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Budapest lépése után 3 nappal Berlin bejelentette, hogy 120 millió euró értékű infrastrukturális projektet zárol le a boszniai szerb régióban az elszakadási politika miatti aggodalmak miatt. Szijjártó bejelentése után egy héttel pedig a Bundestag határozatot hozott arról, hogy katonákat küld Boszniába. Káncz Csaba jegyzete.

Magyarország 35 millió euró értékben vállalkozásfejlesztési programot indít a boszniai Szerb Köztársaságban, mivel a gazdaság fejlődése jelentős stabilizáló hatással bír és hozzájárul a béke megerősítéséhez – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter július elsején Banja Lukában. A tárcavezető Milorad Dodik boszniai szerb vezetővel közös sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a magyar kormány támogatja Bosznia-Hercegovina stabilitását és európai integrációs törekvéseit, s nem csak szavakban, hanem valódi tettekben is.

A Nyugat más úton jár

Budapest lépése után 3 nappal Berlin bejelentette, hogy 120 millió euró értékű infrastrukturális projektet zárol le a boszniai szerb régióban az elszakadási politika miatti aggodalmak miatt. Szijjártó bejelentése után egy héttel pedig a Bundestag határozatot hozott arról, hogy katonákat küld Boszniába.

Dodik 2017-ben került az USA szankciós listájára a daytoni béke végrehajtásának akadályozása miatt. Hosszú évek óta igyekszik bomlasztani a bosnyák állami intézményeket és szabotálni az állam működését függetlenedési ambícióinak érdekében. Évente találkozik Putyin elnökkel és 2014-ben, a Krím elcsatolása kapcsán kijelentette: „egyszer majd mi is rendezünk népszavazást, de a pillanatot nagy körültekintéssel kell megválasztani.”

Putyin embere

Az Egyesült Államok idén januárban vezetett be újabb szankciókat Dodik ellen, akit korrupcióval vádol, valamint Bosznia-Hercegovina stabilitásának és területi integritásának fenyegetésével. Dodik ott áll egy új szerb hadsereg létrehozásának tervei mögött is, és egy olyan szeparatista mozgalmat támogat, amely kettéoszthatja Bosznia-Hercegovinát. Az Egyesült Királyság kormánya pedig idén áprilisában jelentett be szankciókat Dodik ellen, beleértve az utazási tilalmat is a régió stabilitásának aláásása miatt.

Dodik az elmúlt pár évben konzekvensen építette ki kapcsolatait azokkal a politikai szereplőkkel, akik az EU aláaknázásán dolgoznak. Ide tartozik Steve Bannon, Marine Le Pen pártjának aktivistái, Matteo Salvini és az egykori osztrák alkancellár, Heinz-Christian Strache. Ez utóbbi 2017-ben gyakorlatilag Bosznia-Hercegovina feloszlatását támogatva kijelentette, hogy a szerbeknek és a horvátoknak joguk van az önrendelkezéshez Boszniában. Egyben felszólította a nemzetközi közösséget, hogy ne tartsák erőszakkal életben a bosnyák államalakulatot.

Visszatérés Bosznia-Hercegovinába

Ezek után nem tekinthető véletlennek, hogy csaknem tíz évvel utolsó katonáik kivonása után a német Bundeswehr augusztus 16. óta ismét hadműveletet folytat Bosznia-Hercegovinában. A Daytoni Megállapodás 1995. december 14-i aláírása után német csapatok állomásoztak ott, kezdetben az IFOR (1996 decemberéig) és az SFOR (2004 decemberéig) NATO-műveletek részeként, majd az EU Althea műveletének részeként.

A Német Szövetségi Köztársaság 2012 novemberében fejezte be katonai szerepvállalását. Most Berlin ismét katonákat küld az Althea szarajevói főhadiszállásának állományába: ezenkívül a Bundeswehr két, úgynevezett összekötő és megfigyelő csapatot (LOT) hoz létre.

Feladatuk egyrészt Bosznia-Hercegovina lakosságával a kapcsolat felvétele annak érdekében, hogy korai jeleket kapjanak esetleges zavargásokról, másrészt az Althea nagyobb elfogadtatása. Berlin 2022 negyedik negyedévéig mintegy 50 katonát küld Bosznia-Hercegovinába. Mandátuma – kezdetben – 2023. június 30-ra korlátozódik.

Jelenleg közel 1200 katona vesz részt Bosznia-Hercegovinában az Althea hadműveletben. Az utolsó 500 katonából álló kontingens márciusban csatlakozott, körülbelül egy hónappal az ukrajnai orosz invázió után.

A Nyugat más úton jár, mint Magyarország? Fotó: Depositphotos
A Nyugat más úton jár, mint Magyarország? Fotó: Depositphotos

"EU helyett NATO"

Egy két héttel ezelőtti amerikai médiajelentés szerint a Bosznia-Hercegovinában növekvő feszültségekre az EU Althea műveletét felváltva egy új NATO-művelettel kell válaszolni, mivel a NATO robusztusabb, mint az EU. Ráadásul az Altheát korábban az ENSZ Biztonsági Tanácsa is felhatalmazta, márpedig nagyon kérdéses, hogy Oroszország beleegyezik-e a novemberben lejáró mandátum meghosszabbításába.

Ebben az esetben azonban lehetőség van a Daytoni Megállapodás azon rendelkezésére való visszalépésre, amely szerint elegendő, ha egy NATO-misszióról az Észak-atlanti Tanács, azaz a NATO legmagasabb döntéshozó testülete dönt.

Orosz felháborodás

A német bejelentés után a szarajevói orosz nagykövetség azzal vádolta meg a Nyugatot, hogy NATO-csapatokat akar rákényszeríteni a balkáni országra. "Úgy tűnik, hogy bizonyos nyugati államok, elsősorban az Egyesült Államok és Nagy-Britannia előkészítik a terepet a NATO-osodáshoz" - áll a nagykövetség közleményében.

A közlemény szerint az EU-haderő ENSZ-nek küldött legfrissebb jelentése alapján, amelynek feladata a boszniai háborút lezáró 1995-ös daytoni békemegállapodás folyamatos betartása, az országban stabil a biztonsági helyzet, ezért nincs szükség további csapatokra.

„Ez semmiképpen nem a belső biztonság megerősítését szolgálja Bosznia-Hercegovinában, amely, mint maguk a nyugatiak is megjegyzik, nincs fenyegetve, hanem a geopolitikai uralom és a hegemóniájuk mindenáron megtartásának vágya miatt vezényelnek katonákat az országba” – tette hozzá az orosz nagykövetség.

Oroszország régóta befolyásolja a politikai folyamatokat a Nyugat-Balkánon, az oroszbarát egyesületek létrehozásától kezdve egészen az olaj- és gázprojektekben való jelentős részesedések kiépítéséig.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ettől ki fog borulni Putyin: van, amiben nagyon egyetért Trump és az EU
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 14:46
A vámháború közepette is találni olyan témát, amiben az amerikaiak és az EU is talál magának pozitívumot – az oroszok viszont nagyot koppanhatnak a végén. 
Makro / Külgazdaság Kína komoly figyelmeztetést küldött mindenkinek, aki szóba áll Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 07:53
Mindenki úgy tárgyal, ahogy akar, de aki Kínára nézve hátrányos alkut köt, az megnézheti magát – így összegezhető Peking üzenete.
Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG