5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Budapest lépése után 3 nappal Berlin bejelentette, hogy 120 millió euró értékű infrastrukturális projektet zárol le a boszniai szerb régióban az elszakadási politika miatti aggodalmak miatt. Szijjártó bejelentése után egy héttel pedig a Bundestag határozatot hozott arról, hogy katonákat küld Boszniába. Káncz Csaba jegyzete.

Magyarország 35 millió euró értékben vállalkozásfejlesztési programot indít a boszniai Szerb Köztársaságban, mivel a gazdaság fejlődése jelentős stabilizáló hatással bír és hozzájárul a béke megerősítéséhez – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter július elsején Banja Lukában. A tárcavezető Milorad Dodik boszniai szerb vezetővel közös sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a magyar kormány támogatja Bosznia-Hercegovina stabilitását és európai integrációs törekvéseit, s nem csak szavakban, hanem valódi tettekben is.

A Nyugat más úton jár

Budapest lépése után 3 nappal Berlin bejelentette, hogy 120 millió euró értékű infrastrukturális projektet zárol le a boszniai szerb régióban az elszakadási politika miatti aggodalmak miatt. Szijjártó bejelentése után egy héttel pedig a Bundestag határozatot hozott arról, hogy katonákat küld Boszniába.

Dodik 2017-ben került az USA szankciós listájára a daytoni béke végrehajtásának akadályozása miatt. Hosszú évek óta igyekszik bomlasztani a bosnyák állami intézményeket és szabotálni az állam működését függetlenedési ambícióinak érdekében. Évente találkozik Putyin elnökkel és 2014-ben, a Krím elcsatolása kapcsán kijelentette: „egyszer majd mi is rendezünk népszavazást, de a pillanatot nagy körültekintéssel kell megválasztani.”

Putyin embere

Az Egyesült Államok idén januárban vezetett be újabb szankciókat Dodik ellen, akit korrupcióval vádol, valamint Bosznia-Hercegovina stabilitásának és területi integritásának fenyegetésével. Dodik ott áll egy új szerb hadsereg létrehozásának tervei mögött is, és egy olyan szeparatista mozgalmat támogat, amely kettéoszthatja Bosznia-Hercegovinát. Az Egyesült Királyság kormánya pedig idén áprilisában jelentett be szankciókat Dodik ellen, beleértve az utazási tilalmat is a régió stabilitásának aláásása miatt.

Dodik az elmúlt pár évben konzekvensen építette ki kapcsolatait azokkal a politikai szereplőkkel, akik az EU aláaknázásán dolgoznak. Ide tartozik Steve Bannon, Marine Le Pen pártjának aktivistái, Matteo Salvini és az egykori osztrák alkancellár, Heinz-Christian Strache. Ez utóbbi 2017-ben gyakorlatilag Bosznia-Hercegovina feloszlatását támogatva kijelentette, hogy a szerbeknek és a horvátoknak joguk van az önrendelkezéshez Boszniában. Egyben felszólította a nemzetközi közösséget, hogy ne tartsák erőszakkal életben a bosnyák államalakulatot.

Visszatérés Bosznia-Hercegovinába

Ezek után nem tekinthető véletlennek, hogy csaknem tíz évvel utolsó katonáik kivonása után a német Bundeswehr augusztus 16. óta ismét hadműveletet folytat Bosznia-Hercegovinában. A Daytoni Megállapodás 1995. december 14-i aláírása után német csapatok állomásoztak ott, kezdetben az IFOR (1996 decemberéig) és az SFOR (2004 decemberéig) NATO-műveletek részeként, majd az EU Althea műveletének részeként.

A Német Szövetségi Köztársaság 2012 novemberében fejezte be katonai szerepvállalását. Most Berlin ismét katonákat küld az Althea szarajevói főhadiszállásának állományába: ezenkívül a Bundeswehr két, úgynevezett összekötő és megfigyelő csapatot (LOT) hoz létre.

Feladatuk egyrészt Bosznia-Hercegovina lakosságával a kapcsolat felvétele annak érdekében, hogy korai jeleket kapjanak esetleges zavargásokról, másrészt az Althea nagyobb elfogadtatása. Berlin 2022 negyedik negyedévéig mintegy 50 katonát küld Bosznia-Hercegovinába. Mandátuma – kezdetben – 2023. június 30-ra korlátozódik.

Jelenleg közel 1200 katona vesz részt Bosznia-Hercegovinában az Althea hadműveletben. Az utolsó 500 katonából álló kontingens márciusban csatlakozott, körülbelül egy hónappal az ukrajnai orosz invázió után.

A Nyugat más úton jár, mint Magyarország? Fotó: Depositphotos
A Nyugat más úton jár, mint Magyarország? Fotó: Depositphotos

"EU helyett NATO"

Egy két héttel ezelőtti amerikai médiajelentés szerint a Bosznia-Hercegovinában növekvő feszültségekre az EU Althea műveletét felváltva egy új NATO-művelettel kell válaszolni, mivel a NATO robusztusabb, mint az EU. Ráadásul az Altheát korábban az ENSZ Biztonsági Tanácsa is felhatalmazta, márpedig nagyon kérdéses, hogy Oroszország beleegyezik-e a novemberben lejáró mandátum meghosszabbításába.

Ebben az esetben azonban lehetőség van a Daytoni Megállapodás azon rendelkezésére való visszalépésre, amely szerint elegendő, ha egy NATO-misszióról az Észak-atlanti Tanács, azaz a NATO legmagasabb döntéshozó testülete dönt.

Orosz felháborodás

A német bejelentés után a szarajevói orosz nagykövetség azzal vádolta meg a Nyugatot, hogy NATO-csapatokat akar rákényszeríteni a balkáni országra. "Úgy tűnik, hogy bizonyos nyugati államok, elsősorban az Egyesült Államok és Nagy-Britannia előkészítik a terepet a NATO-osodáshoz" - áll a nagykövetség közleményében.

A közlemény szerint az EU-haderő ENSZ-nek küldött legfrissebb jelentése alapján, amelynek feladata a boszniai háborút lezáró 1995-ös daytoni békemegállapodás folyamatos betartása, az országban stabil a biztonsági helyzet, ezért nincs szükség további csapatokra.

„Ez semmiképpen nem a belső biztonság megerősítését szolgálja Bosznia-Hercegovinában, amely, mint maguk a nyugatiak is megjegyzik, nincs fenyegetve, hanem a geopolitikai uralom és a hegemóniájuk mindenáron megtartásának vágya miatt vezényelnek katonákat az országba” – tette hozzá az orosz nagykövetség.

Oroszország régóta befolyásolja a politikai folyamatokat a Nyugat-Balkánon, az oroszbarát egyesületek létrehozásától kezdve egészen az olaj- és gázprojektekben való jelentős részesedések kiépítéséig.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság 50 százalékról nullára: utolsó atomerőművét is leállítja egy ország
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 11:16
Tajvan megkezdte utolsó aktív atomerőművének leállítását a Taiwan Power (Taipower) állami energiaellátó vállalat szombaton kiadott tájékoztatása szerint.
Makro / Külgazdaság Főhet Putyin feje: gyengélkedni kezdett az orosz gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 08:52
Befékezett az orosz gazdaság, és bár az infláció csökkent, még mindig 10 százalék fölött van.
Makro / Külgazdaság Trump tombolni fog: egy drámai lépéssel leminősítették az Egyesült Államokat
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 08:04
Az utolsó nagy hitelminősítő is elvette a legjobb besorolást az Egyesült Államoktól.
Makro / Külgazdaság Alig van infláció az egyik legnagyobb uniós országban
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 13:31
Olaszországban 1,9 százalékkal, az előző havival megegyező ütemben nőttek a fogyasztói árak áprilisban éves összevetésben – derült ki az olasz statisztikai hivatal, az Istat pénteken közzétett végleges adataiból.
Makro / Külgazdaság Hatalmasat kaszált Trump az Egyesült Arab Emírségekben
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 12:22
Nagy üzleteket kötött az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Tetszetős, de minden alapot nélkülöző állítás – ügyvédek a devizahiteles ítélet következményeiről
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 10:19
Csak kevés szerződésre vonatkoztatható az uniós bíróság ítélete?
Makro / Külgazdaság Nőtt a munkanélküliség az OECD tagországaiban
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 09:59
Elmozdulás a történelmi szinten is kirívóan alacsony adathoz képest.
Makro / Külgazdaság Nem jöttek jó hírek Tokióból
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 09:14
Visszesés, egy éve az első.
Makro / Külgazdaság Teljes hátraarcot csinál Belgium energiaügyben
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 08:19
Mégsem zárják be az atomerőműveket.
Makro / Külgazdaság Vannak, akik fityiszt mutatnak Trump vámjainak
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 16:20
A Fidelity szerint továbbra is bőséges lehetőség kínálkozik a közép- és kelet-európai részvénypiacokon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG