Világszerte az új, úgynevezett hibrid hadviselési forma elmossa a határokat a háború és béke formális megkülönböztetése között – sőt a háború megindítását már gyakran nem is kísérik formális hadüzenetek. Az új, "gerilla geopolitikai hadviselés" eszköztárába tartozik a letagadható erők bevetése, a kisebbségek mobilizációja az ellenséges területen és a terrorizmus. Jelen írásunkban két zsoldos csapatra vetünk egy pillantást, az orosz Wagnerre és az amerikai Blackwaterre. Mint látni fogjuk, hivatalosan mindkettő magántulajdonban van, de valójában a katonai hírszerzés és a nagypolitika szoros felügyelete alatt működnek.
A Wagner Líbiába készül
Az orosz Wagner zsoldoscsapatot hivatalosan Dimitrij Utykin, az orosz hadsereg Felderítő Főcsoportfőnökségének, a GU-nak egy nyugdíjazott alezredese alapította 2014-ban (a Wagner volt Utykin fedőneve). Mintegy 6000 fős állománnyal rendelkezik, a szír polgárháborúba Asszad oldalán, az ukrán polgárháborúba pedig a szeparatisták oldalán avatkoztak be. Idén februárban a Wagner-zsoldosok közvetlen összetűzésbe kerültek az Egyesült Államok hadseregével is, amikor részt vettek a szír kormányerőkkel együtt egy amerikaiak által támogatott kurd milícia, az SDF kasami főhadiszállásának ostromában.
A Wagner-csoport feladata, hogy elfedje a tényleges orosz katonai részvétel fegyveres konfliktusokban, tagjai Szíria mellett Szudánban is dolgoztak. 2018-ban érkezek a Közép-afrikai Köztársaságba, hogy az elnök, Faustin-Archange Touadera védelmét lássák el, de állítólag ők őrzik az ország aranybányáit is. Augusztus elején jelent meg a hír, hogy a Közép-afrikai Köztársaságban meggyilkoltak három orosz újságírót, akik dokumentumfilmet akartak forgatni a Wagner-csoport tevékenységéről – ez egyben figyelmeztetés volt mindenki számára, hogy nem érdemes túl mélyen kutakodni a csoportról.
Friss hír velük kapcsolatban, hogy november 7-én a Líbiai Nemzeti Hadsereget irányító, orosz támogatottságot élvező Halifa Haftár tábornok Moszkvába érkezett és tárgyalt az orosz védelmi miniszterrel. Haftár csapatai Líbia keleti felét ellenőrzik és a tobruki "ellenkormányt" támogatják, amely nem ismeri el a Tripoliban székelő, nemzetközileg elismert líbiai egységkormányt. Az orosz sajtó felkapta a fejét arra a hírre, hogy Putyin egyik barátja, Jevgenyij Prigozsin is részt vett a tárgyalásokon, hiszen neki tulajdoni részesedése van a Wagner csoportban. Ez most ahhoz a spekulációhoz vezetett Moszkvában, hogy hamarosan orosz zsoldosokat dobnak át Líbiába.
Prince, a szuperkommandós
Káncz Csaba |
Erik Prince, a Navy SEAL egykori elitkommandósa 1997-ben alapította a Blackwater nevű amerikai zsoldos csoportot, amely egy 2007-es súlyos bagdadi incidens miatt ma már Academi néven folytatja a működését. A 17 iraki civil halálával járó incidenst követő bírósági ügy egészen 2015 áprilisáig tartott, amikor is az egyik Blackwateres lövöldözőt életfogytiglanra, másik hármat pedig 30-30 év börtönbüntetésre ítélt az amerikai szövetségi bíróság. Princet 2010-ben Egyesült Arab Emírségek uralkodói kérték fel arra, hogy hozza létre az emirátus nyolcszáz fős idegenlégióját, amelynek feladata lesz az országon belül és azon kívül különleges műveletek végrehajtása, az olajvezetékek és a felhőkarcolók terrortámadásokkal szembeni megoltalmazása, valamint az iráni felforgatás elleni védelem és szükség esetén a belső lázadások leverése.
Princet jól ismerik a térség vezetői és egyéb, kényes műveletekre is felkérik. A New York Times hétvégi oknyomozó cikke szerint a szaúdi vezetés két éve megkereste Princet – aki akkor Trump csapatának tanácsadója volt –, hogy vállalja el csapatával iráni vezetők (köztük az Iráni Forradalmi Gárda főparancsnokának) célzott kivégzését. Az összeesküvésben részt vett az izraeli titkosszolgálathoz közel álló Joel Zamel is, a Psy-Group nevű cég tulajdonosa. Az iráni külügyminiszter az amerikai cikk állításaira hétfőn egy interjúban úgy reagált, hogy Teheránnak időben tudomására jutott, hogy a szaúdi vezetés iráni magasrangú hivatalnokokat akar likvidálni.
Káncz Csaba jegyzete