Már jövő héten megkezdi a brit állami egészségügyi szolgálat a koronavírus-ellenes oltások beadását, erősítette meg tegnap Matt Hancock brit egészségügyi miniszter azután, hogy a brit gyógyszerfelügyeleti hatóság a világon elsőként engedélyezte a Pfizer/BioNTech-vakcina forgalmazását.
Jövőre lehetnek tömeges oltások a briteknél
Tájékoztatása szerint az oltások beadása a kijelölt kórházakban indul, majd kiterjed a helyi közösségi ellátó szolgálatokra és a körzeti orvosi rendelőkre, idővel pedig a patikákban is hozzá lehet majd jutni oltóanyaghoz.
Harmadik lépésként tömeges befogadóképességű helyszíneken, például konferenciaközpontokban és sportlétesítményekben is oltási központokat alakítanak ki.
Összességében a vakcinák alkalmazása jövőre válik majd tömegessé.
Ami a beoltandók sorrendjét illeti, a lista élén az idősotthonok lakói és gondozóik állnak. Utánuk a 80 éven felüliek, valamint az egészségügyi ellátás és a gondozói szolgálatok első vonalában dolgozók, majd a 75, a 70 és a 65 éven felüliek következnek.
A 65 éven felüliekkel egy csoportba tartoznak azok a 16-64 év közöttiek, akiknek olyan krónikus alapbetegségük van, amely növeli a súlyos szövődmények, illetve a halálozás kockázatát koronavírus-fertőzés esetén.
Ezt követően kapja meg az oltást a többi 60, 55 és 50 éven felüli, végül pedig a fiatalabb korcsoportok következnek.
A brit kormány 40 millió adagot rendelt a jóváhagyott oltóanyagból - ez húszmillió oltásra elegendő, mivel mindenkinek két dózist kell kapnia három hét különbséggel -, az első körben pedig 800 ezer adag vakcina kerül forgalomba.
Beletelik néhány ’hosszú, hideg hónapba’ a legveszélyeztetettebb lakossági csoportok immunizálása
-mondta Boris Johnson brit kormányfő az MTI szerint. Ugyanakkor már nem csupán puszta remény, hogy az élet tavaszra visszatérhet a normális mederbe, tette hozzá.
A BionTech-Pfizer páros már az Európai Unióban is kérte az engedélyezést. Közlésük szerint „órákon belül” képesek kiszállítani az oltóanyagot. Az engedélyezés december 29-ig megtörténhet.
Oroszország: jövő héten már széles körben oltanak
Oroszországban viszont már a jövő héten elindulhatnak a tömeges oltások Vlagyimir Putyin rendeletére. Első körben az orvosok és a tanárok kapják majd meg a saját fejlesztésű, Szputnyik V nevű vakcinát.
Szervezzük meg úgy a folyamatot, hogy a széles körű oltások jövő hét vége felé elkezdődhessenek
-utasította az orosz elnök tegnap Tatjana Golikova miniszterelnök-helyettest, aki felügyeli a járvány elleni küzdelmet.
Putyin szerint kétmillió adag oltóanyagot gyártottak vagy gyártanak le a következő napokban.
Oroszország - a világon elsőként – már augusztusban, a klinikai vizsgálatok befejezése előtt bejelentette saját vakcinája elkészültét. A fejlesztők azóta, a harmadik fázis előzetes eredményei alapján azt közölték, hogy hatékonysága 95 százalék körül lehet.
Az országban ma új csúcsra, 28 ezer fölé emelkedett az új fertőzések száma. Eddig hivatalosan csaknem 2,4 millióan kapták el a fertőzést, az aktív esetek száma csaknem félmillió.
Kína egyébként szintén már korábban előrukkolt egy saját vakcinával: egy helyi gyógyszergyártó, a Sinovac néhány kínai városban már októberben elkezdte árulni az oltóanyagát egy sürgősségi program részeként, amelyben több százezer ember vesz részt.
Globális járványhelyzet
Ami az aktuális járványhelyzetet illeti, Európán belül a legtöbben, csaknem 60 ezren az Egyesült Királyságban haltak meg a vírussal összefüggésben; Olaszországban 57 ezren, Franciaországban csaknem 53 ezren, Spanyolországban csaknem 46 ezren, Oroszországban 41 ezren, a különutas, de a közelmúltban szigorító Svédországban 6972-en, Magyarországon 5324-en vesztették életüket.
A világon a legtöbb áldozatot, 274 ezret az Egyesült Államokban jegyezték fel. Globálisan 64,5 millió fertőzöttet diagnosztizáltak. Közülük mintegy 1,5 millióan hunytak el, 41,5 millióan meggyógyultak.