4p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Engedélyezett vakcina Nyugaton ugyan még nincs, de már szivárogtak ki hírek arról, mennyibe kerül egy oltás fejenként. Az ár általában 3 és 30 dollár között mozog.

Bár számos gyógyszergyártó dolgozik világszerte a koronavírus elleni vakcina kifejlesztésén több milliárd dollárnyi közpénzt felhasználva, hivatalosan alig nyilatkoznak arról, hogy mennyibe kerülhet majd egy védőoltás.

Dolgozó a Sinovac Biotech laboratóriumában Pekingben 2020. szeptember 24-én: a kínai gyártó már megkezdte az oltóanyaga árusítását. EPA/WU HONG
Dolgozó a Sinovac Biotech laboratóriumában Pekingben 2020. szeptember 24-én: a kínai gyártó már megkezdte az oltóanyaga árusítását. EPA/WU HONG

Szerintük az ár számos tényezőtől függ majd – hatékonyságtól, vizsgálati eredményektől, fejlesztési és gyártási költségektől, a verseny és kereslet nagyságától, valamint attól, hogy a vevők magáncégek (például biztosítók) vagy állami szervek lesznek, írja a Financial Times. 

A költségek kiszámítását tovább nehezíti, hogy a cégek az idő sürgetése miatt különböző technológiákkal kísérleteznek, ráadásul néhányuk – eddig példátlan módon – azt tervezi, hogy más vállalatoknak is engedélyt ad saját fejlesztésük gyártására.

A gyártók és az egészségügyi hatóságok az információk bizalmasságára hivatkozva általában titokban tartják azt is, hogyan „árazták be” a közöttük született üzleteket. (Ugyanakkor nyilvánosságra került már néhány szám arról, hogy mely ország mennyiért kötött le magának vakcinákat.)                             

De mégis, mennyi lehet?    

Az FT az Európai Bizottság és a gyógyszergyártók közötti tárgyalásokat ismerő forrásoktól úgy értesült, hogy

az AstraZeneca adagonként 3-4 dolláros áron adta el vakcináját Brüsszelnek.

A Johnson&Johnson ennél többet, mintegy 10 dollárt kért a védőoltásért, valamint állítólag ugyanennyibe kerül a Sanofi és a GSK közösen fejlesztett vakcinája is.

A Moderna, amely egy fiatal és még veszteséges kutatócég, végül 50-60 dolláros árat célzott meg két adagra (eredetileg ennek csaknem dupláját kérte volna), míg a CureVac nevű biotechnológiai vállalat azt közölte, hogy „etikus marzssal” árazzák be az oltóanyagot.

A civil társadalom és a média nyomásának köszönhetően ugyanakkor néhány cég részben már felfedte lapjait:

a Moderna augusztusban például 37 dollárban maximálta egy adag listaárát.

Kínában már árulják

Eközben néhány kiválasztott kínai városban egy helyi gyártó, a Sinovac már a héten elkezdte árulni az oltóanyagát egy sürgősségi program részeként, amelyben több százezer ember vesz részt.

A cég hatvan dollárt kér két adag oltóanyagért.

Az árazás összességében gyakorlati és etikai kérdéseket is felvet. Bill Gates, a Microsoft egyik alapítója például azt javasolta: a gazdag országok fizessenek többet a szegény államoknál, hogy utóbbiaknak ne kerüljön többe a vakcina 3 dollárnál.

Egyébként csak az Egyesült Államokban hat vakcinát tesztelnek, az amerikai Pfizer pedig már be is jelentette, hogy novemberben kéri oltóanyaga engedélyezését.

Ugyanakkor az elmúlt hónapokban több gyógyszergyártó is kénytelen volt felfüggeszteni a teszteléseket, a minap pedig az AstraZeneca oltóanyagának vizsgálata során halt meg egy önkéntes. (Ez persze még nem jelenti azt, hogy a vakcina rossz, ez a gyártó nem is függesztette fel a tesztelést.)

Globális helyzet

Ami az aktuális járványhelyzetet illeti, a világon az Egyesült Államokban, Európán belül pedig az Egyesült Királyságban haltak meg a legtöbben (222 ezren, illetve 44 ezren) a koronavírussal összefüggésben. Olaszországban csaknem 37 ezer, Spanyolországban több mint 34 ezer, Franciaországban 34 ezer, a különutas Svédországban 5929 áldozatot regisztráltak.

Magyarországon mára 1305-re nőtt az elhunytak száma.

Globálisan 41 millió fertőzöttet diagnosztizáltak. Közülük több mint 1,1 millióan vesztették életüket, több mint 28 millióan meggyógyultak.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
Makro / Külgazdaság Mi történhetett a britekkel?
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:32
Váratlanul csökkent az angol, skót és walesi gazdaság együttes teljesítménye májusban.
Makro / Külgazdaság Végre a románok nézik a mi hátunkat
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 10:07
Bár nálunk is már két hónapja újra emelkedik az infláció, a románoknál több mint 1 százalékponttal nagyobb a pénzromlás.
Makro / Külgazdaság Folytatódhat a hazai üzemanyagárak emelkedése
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:34
Ám amennyiben a kutak lekövetik a nagykereskedelmi árak változását, akkor szombattól csak a gázolajért kellhet többet fizetni.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor most a közalkalmazottaknak kedvezne
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:52
A kormányfő a Kossuth Rádióban azt mondta, dolgoznak azon, hogy az állami alkalmazottak számára is tudjanak segítséget nyújtani.
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tettek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:23
13,8 százalékkal nőtt az autóeladás júniusban.
Makro / Külgazdaság Trump 35 százalékos vámot vet ki a kanadai termékekre
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:14
Augusztus 1-jétől. A többiekre „csak” 15-20 százalékosat?
Makro / Külgazdaság Jó hír jött Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 17:16
A munkaerőpiacot érinti.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG