Körülbelül 9 milliárd forint többletköltséget jelent Székesfehérvárnak a rezsidíjak emelkedése, ennek ellenére korrekt megállapodást kötöttek a MOL Fehérvárral a stadion használatáról, a helyi buszjáratokat nem ritkítják és a bezárt öt postahivatal közül kettőt vagy hármat újranyitnak – mondta Cser-Palkovics András, a Fejér megyei megyeszékhely kormánypárti polgármestere laptársunknak, az Mfornak adott nagyinterjújában. A városvezető elárulta, mivel az uniós szabályok szerint támogatás nem adható a postának, ezért ők postai szolgáltatást kívánnak megrendelni, ami nagyjából az érintett postahivatalok rezsijének 50 százalékát jelenti. Ezzel párhuzamosan megvizsgálják, hogy egy-egy postai szolgáltatást kombináljanak egy benzinkúttal, egy kereskedelmi egységgel, egy gyógyszertárral is.
A polgármester a takarékossági intézkedésekről ismertette, képeztek egy csoportot azokból az intézményekből, szolgáltatásokból, amelyeknek mindenképp működniük kell: a bölcsődék, az óvodák, a bentlakásos szociális intézmények és a háziorvosi rendelők, illetve az alapvető közszolgáltatások. Miután ezekre leszerződtek, a maradék összegből lehet egyéb ügyekre fordítani. A Vörösmarty Színház épületét tavaszig bezárják, a társulat pedig tájelőadásokkal fog működni, illetve egy igazi kuriózummal is készülnek: a Városházán is lesznek színházi előadások.
A szolidaritási adóról kifejtette: az elvével egyetért, azonban egy új szabályozó miatt számos városnak, így Székesfehérvárnak is nőne jövőre ez az adóterhe. Cser-Palkovics azt szeretné, ha ennek az új számítási módszernek a hatályba lépését elhalasztanák, ez Székesfehérvárnak másfél milliárd forint könnyebbséget jelenthetne, ami a közvilágítás finanszírozására vagy energiahatékonyabbá tételére lehetne elegendő.
„Elegánsabb, ha egy kormánypárti polgármester hívja fel erre a figyelmet”
– húzta alá a városvezető, aki úgy véli, a szolidaritási adó épülhetne agglomerációs logikára, és akkor a helyi adófizető látná is, hol hasznosul az általa befizetett közteher.
Cser-Palkovics elárulta, a városban folyamatosan zajlanak ipari fejlesztések, érkeznek új szereplők is, de elsősorban annak örülnek, ha már ott lévő cégek hoznak újabb és újabb technológiákat. Úgy véli, a gazdasági erősödés révén fejlődik a város is, de ez visszafelé is hat: a beruházásról döntő menedzserek megnézik, milyen környezetbe jönnek élni családjukkal. Ezért fontosnak tartaná a Modern Városok Program folytatását.
Mint mondta, Székesfehérvárra folyamatosan érkeznek tárgyalni a diplomaták, többek közt a kormánypári sajtó által támadott amerikai nagykövet, David Pressmann is, akivel kizárólag amerikai–magyar, illetve amerikai–fehérvári kapcsolatokról tárgyaltak, de szóba kerültek egyéb kapcsolódási pontok, mint például a jégkorong, a kosárlabda vagy az amerikai foci.
A polgármester a 2024-es önkormányzati választások előtt ismét meg kívánja kérdezni a megyeszékhely polgárait, szeretnék-e, hogy elinduljon a polgármesteri székért, kérdésre pedig azt mondta, nem kapott kormányzati felkérést arra, hogy országos politikai szerepet vállaljon.
„Ennek az az alapvető oka, hogy fehérvári politikusnak vagyok elkönyvelve, és én ezt egyáltalán nem bánom”
– hangsúlyozta.
A közelgő ünnepekről Cser-Palkovics András elárulta, a Városházán össze fognak ülni egy laza együttlétre a munkatársakkal, a városban pedig – nem anyagi okokból, hanem a helyi polgárok döntése alapján – nincs szilveszteri tűzijáték, ezzel is a helyiek nyugalmát kívánják szolgálni.