Balog Ádám erről csütörtökön, az MNB Alapokmányának bemutatásakor beszélt.
A negatív infláció önmagában érdekes, de ez számunkra nem meglepő, hiszen hónapok óta figyeljük, hogy egyre-másra meglepik az inflációs adatok Európát - mondta, utalva arra, hogy ez európai szintű probléma. Nem vagyok nyugodt ezektől a folyamatoktól, de látható az Európai Központi Bankban is az idegesség - tette hozzá Balog az MTI tudósítása szerint.
A Központi Statisztikai Hivatal kedden közölt adatai szerint áprilisban a fogyasztói árak 0,1 százalékkal voltak alacsonyabbak mint egy évvel korábban. Magyarországon 1968 óta nem volt példa arra, hogy csökkenjenek a fogyasztói árak. Részletek >>
Mi a baj a deflációval?
A deflációs környezetet eredményező árcsökkenés csak első látásra kedvező egy-egy gazdaságban, például a háztartások számára, ám hosszú távon minden gazdasági szereplő rosszul jön ki belőle.
A defláció azért veszélyes, mert mérséklődnek az árak, csökken a kereslet, az emberek a jövőbeni alacsonyabb ár reményében elhalasztják a vásárlásaikat. (Ráadásul a hitelre vásárolt áruk, szolgáltatások értéke a futamidő során így egyre csökken, a hitelkamat kitermelése sokkal nehezebb csökkenő árak mellett a vállalatok számára, ami visszaveti a fejlesztéseket, végső soron a gazdasági növekedést.)