5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hiába a tartósan magas infláció, a világ nagy jegybankjai eljutottak addig, hogy nem lehet tovább emelni a kamatokat. A Federal Reserve, az Európai Központi Bank és legutóbb a Bank of England is azt közölte a piacokkal, hogy elértek az emelési ciklus csúcsára, azonban a lazításra kicsi rövidtávon az esély. Itthon a jegybank viszont épp csökkentésbe kezdett, hozzátéve, hogy sokkal magasabb bázisról indulva.

A legnagyobb jegybankok azt kommunikálják, hogy ráléptek a fékre, az infláció megzabolázása érdekében hozott kamatemeléseknek egyelőre vége, azonban újabb pénzpumpálásra rövidtávon nem számíthatnak a piacok.

A Federal Reserve (Fed) novemberi kamatdöntő ülésén tartotta az 5,5 százalékos felső kamatsávot, és noha Jerome Powell elnök a maginflációs aggodalmak miatt nyitva hagyta a további kamatemelés lehetőségét, ezt a piacok inkább kamatcsökkentési várakozásként kezdték árazni.

Az Európai Központi Bank (EKB) tartja magát a meglévő 4 százalékos kamatszinthez, amivel elérhetőnek tartja 2 százalékos inflációs célját, jelenleg áprilisra áraznak a befektetők egy esetleges 25 bázispontos csökkentést. Ismerve az EKB reakcióidejét, ez ilyen távlatban is túlzónak hat, noha az európai jegybank a Covid idején sokat gyorsított a reakcióidején. Christine Lagarde elnök az EKB esetében is adatfüggő döntéshozatalt ígért, amivel tovább lehet mérsékelni az Eurozóna legutóbb mért 2,9 százalékos összesített inflációs rátáját.

A Bank of England legutóbbi kamatdöntésén 15 éves rekordon tartotta 5,25 százalékos alapkamatát, és a szint változatlanul hagyását prognosztizálta a piacoknak, miközben 2024-ben sem vár érdemi növekedést Nagy-Britannia gazdaságában.

Hasonló jegybanki gondolkodás látszik Svájcban, Új-Zélandon vagy Kanadában is, a skandináv országok esetében is inkább a mostani szintek tartása a valószínűbb huzamosabb távon, mint az a Reuters gyűjtéséből kiderül.

Kirívó esetek

Több eltérő pálya is látható világszerte. Törökország politikailag rövid pórázon tartott jegybankja csak mostanában kezdett szigorítani, fenntartandó a gazdasági növekedéshez kellő likviditásbőséget. Mindezt úgy, hogy az országban a legutóbbi mérés szerint is 61 százalék felett van az infláció.

Oroszország jegybankja is egy méretes emelésre kényszerült nem rég, immár a sokadikra. A napokban egy újabb 15 százalékos kamatemelésről döntöttek, remélve, hogy ez támaszt adhat a sok irányból kikezdett rubelnek. A szankciók okán az orosz fél igyekszik minden megmaradt kereskedelmi partnerével rubelben elszámolni, azonban egyre fogy a világpiaci igény az orosz fizetőeszközre.

A többszöri államcsődön átesett Argentínában 133 százalékos az alapkamat, miután a súlyos és folytatólagos gazdasági bajok miatt közel 140 százalékos az infláció.

Libanonban épp örülni kell a 208 százalékos inflációnak, ami hét hónapos mélypont a Trading Economics gyűjtése szerint. Az országnak nincs érdemben kormánya és jegybanki vezetése sem, a monetáris politika alapvetően abban testesül meg, hogy a dollárt épp mennyiért váltják a fekete piacon.

Japán a másik végleten áll kívül a trenden, lévén az országban hagyományosan alacsony az infláció, ennek megfelelően a jegybank is csak vonakodva szigorít. A Bank of Japan most 2 százalékot meghaladó inflációt prognosztizál éves szinten, de legutóbbi kamatdöntésén sem nyúlt a rendkívül laza monetáris kondíciókhoz. Az amúgy is hektikus befektetői piacok továbbra sem kedvelik ezt a logikát, a jen idén 33 éves mélypontra is gyengült.

Japán fejlett gazdaságként sok sajátos problémával küzd (Fotó: Depositphotos)
Japán fejlett gazdaságként sok sajátos problémával küzd (Fotó: Depositphotos)

Itthon küzd az MNB

Magyarország az európai összképből is kilóg, mivel itt a Magyar Nemzeti Bank egy rekorder inflációs szintet igyekszik lenyomni, miközben fontos szempont a gazdaság működésének fenntartása is.

Legutóbb a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 12,2 százalékos éves alapon mért inflációs rátáról számolt be, ami egy hónappal korábban még meghaladta a 16 százalékot. Ez bőven felette van a jegybank 3 százalékos céljának, amit viszont elsősorban a korábbi túlfűtöttségből adódó bázishatások miatt jövőre már a célérték, illetve az ahhoz szabott plusz-mínusz egyszázalékos tűréssávon belülre vár 2024-re.

Mint arról szakértőkkel beszélgettünk, a mostani szint nem indokolná önmagában a méretes kamatcsökkentést, amivel legutóbbi kamatdöntésén 12,25 százalékra vitte le a rátát a monetáris tanács, de ebbe már beleszámították az infláció várható csökkenését is.

A jegybank pozitív reálkamatot akar, a mostani szint viszont káros a gazdaságra nézve, és nem utolsósorban jelentősen megnöveli a jegybank kitettségét is, amit épp törvényben próbál megoldani a parlament. Magyarországon, mint a fejlett gazdaságokban, azt ígérik, készek bármilyen korrekcióra a beérkező gazdasági adatok függvényében.

Arról, hogy ez mivel jár a háztartási befektetőkre nézve, a Hét Videójában beszélgettünk:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mégis lehet tűzszünet a Közel-Keleten?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 14:12
A Hamász megfontolja az izraeli ajánlatot.
Makro / Külgazdaság Tényleg megoldották Orbán Viktorék az üzemanyagkérdést?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 10:01
Laptársunk, az Mfor Üzemanyagár-figyelő legfrissebb cikke a kormány heti döntését is górcső alá vette.
Makro / Külgazdaság Még a 2,5 százalékot sem fogja elérni az idei bővülés?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 06:42
Az S&P megerősítette hazánk forintban és devizában fennálló államadósságát, és érvényben hagyta annak stabil kilátását is, azaz sem további fel-, sem pedig leminősítésre nem kell számítani. A hitelminősítő az idei választásokat követően „konszolidációs programra” számít a kormánytól, és 2024-re – a kabinet várakozásainál alacsonyabb – mindössze 2,2 százalékos növekedésre számít.
Makro / Külgazdaság MBH: az év második felében várható erőteljes munkaerőpiaci javulás
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:55
A munkaerőpiac feszessége továbbra is oldódik, bár annak üteme lassul. Az inaktivitás csökken, és az év második felében a munkanélküliség is visszatérhet a 4 százalékos szint közelébe. A pénteki munkaerőpiaci adatokat értékelte Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG