„A Manchester United történetének legnagyobb kihívása”. Így jellemezte Ed Woodward, az angliai rekordbajnok (20 elsőség) ügyvezető alelnöke az elmúlt tizenkét hónap pénzügyi eredményeit. A klubot működtető tőzsdei cég, a Manchester United Plc. nettó 92,2 millió font veszteséget szenvedett el a naptári évtől eltérő, 2020. július 1. és 2021. június 30. közötti pénzügyi évükben, közel 60 millió fonttal nagyobbat, mint egy évvel korábban.
Pedig a vörös ördögök bevételei csak 3 százalékkal csökkentek. Annak ellenére, hogy az ominózus időszak alatt a járványügyi biztonsági intézkedések miatt csaknem végig nézők nélkül voltak kénytelenek a mérkőzéseiket lejátszatni a szigetországi csapatok (is), csupán a 2020/21-es bajnokság utolsó mérkőzéseit látogathatták meg szurkolók, de csak erősen korlátozott számban. Ennek következtében a MU jegybevételei 92 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól, így azok mindösszesen 7 millió fontot hoztak a konyhára. A klub kereskedelmi bevételei is nagyot zuhantak, a 232 milliós összeg több mint 50 százalékkal lett alacsonyabb, mint az előző év azonos időszakában.
Ezeket a mínuszokat azonban kompenzálták a 255 millió fontra rúgott közvetítési díjak. Ezek 82 százalékkal múlták felül az egy évvel korábbi szintet, ami érthető, hiszen a zárt kapus mérkőzések miatt a szurkolók kénytelenek voltak a képernyőin megnézni kedvenceiket. Ráadásul a bérletértékesítések is szépen hoztak a United konyhájára.
Igaz, az viszont a kiadási tételt rontotta, hogy a focisták bérezésére 13,6 százalékkal költött többet, 322,6 millió fontot a manchesteri klub. Ám ez még nem lett volna indok a bevezetőben említett jelentős veszteségre. De akkor mi okozta azt? Hát az, hogy Nagy-Britanniában a társasági adót 19-ről 25 százalékra emelték, ami ugyan csak 2023 áprilisától hatályos, ám már a klub mostani pénzügyi évében is 77,8 millió font úgynevezett halasztott adóterhet eredményezett, amiatt, hogy az Egyesült Államokban csak 21 százalékos az adókulcs, ezért a cégnek le kellett írnia az amerikai halasztott adókövetelését (a MU többségi tulajdonosai az amerikai Glazer-család). Más kérdés, hogy ha az USA-ban is megemelik a társasági adót – ahogy az szinte biztosra vehető –, akkor viszont meg 66,6 millió font értékű halasztott követelése keletkezik a társaságnak, vagyis az meg javíthatja az üzleti eredményt.
Az is kedvező, hogy a Manchester United nettó adóssága a bérletértékesítéseknek köszönhetően csökkent, az egy évvel ezelőtti 474,1 millió fontról, igaz, az még így is tekintélyes, 419,5 millió font.
Olaszországba átevezve, a Juventus is veszteségről számolt a honlapján, ráadásul a klub történetének legnagyobb mínusza. A torinóiak tizenhat százalékos bevételcsökkenést szenvedtek el. Az összesen 209,9 millió eurós negatív eredmény fő oka itt is ugyanaz volt, mint Manchesterben: a koronavírus-járvány miatt nézők nélkül kellett mérkőzéseiket megrendezni. A Juve működési költségei 414,1 millió euróról 449,3 millióra emelkedtek, tartozása pedig 385,2 millió euróról 389,2 millióra duzzadt. Közleményük szerint a klubtörténeti mélypont után azt várják Torinóban, hogy anyagilag felfelé ívelő szakasz kezdődik életükben a 2022/23-as üzleti évtől.