Az Európai Bizottság szerint Magyarország nem tett elegendő intézkedést annak érdekében, hogy "időben és tartósan" kiigazítsa túlzott államháztartási hiányát.
Egyszeri tételek
Szerdai ülését követően kiadott közleménye szerint a testület ennek megállapítását javasolja az uniós tagországok pénzügyminiszteri tanácsának is.
Tavaly Magyarország tiszteletben tartotta ugyan a GDP-hez viszonyított 3 százalékos deficithatárt, és az idén is várhatóan az alatt marad, de ez elsősorban egyszeri lépéseknek köszönhető, és jövőre a hiány már 0,15 százalékponttal ismét meghaladhatja a határt - derül ki a közleményből.
Eszerint a magyar államháztartási mérleget jelentős mértékben "egyszeri bevételek befolyásolják", amelyek "nem eredményeznek tartós hiánykorrekciót", a szerkezeti mérleg helyzete pedig rosszabbodott.
Olli Rehn pénzügyi biztos brüsszeli sajtótájékoztatóján megerősítette, hogy Magyarország ősz vége óta további intézkedéseket hozott a deficit leszorítására. Úgy vélte azonban - megerősítve a közleményt -, hogy ez nem elégséges a hiány tartós küszöb alatt tartására. Elismerte, hogy a tavalyi államháztartási többletet figyelembe véve a bizottság megállapítása meglepetésként hathat. A bizottság azonban nem látja biztosítottnak a csökkenés fenntarthatóságát a közleményben is említett megfontolások miatt - fejtette ki. Kijelentette azt is: a túlzott deficit miatt Magyarország ellen folyó eljárás "nem új, és nem kizárólag a jelenlegi kormány felelőssége". Hangoztatta: biztosítani kell a gazdaságba vetett bizalmat Magyarországon, ezt a bizottság a lakosság érdekeként kezeli. Amennyiben a miniszteri tanács egyetért a bizottság javaslatával, a testület újabb ajánlásokat fogalmaz meg Magyarország számára. Rehn jelezte azt is, hogy ezt követően az uniós szabályok értelmében lehetőség van akár uniós források visszatartására is. A testület azt is megállapította, hogy négy további ország, Belgium, Ciprus, Málta és Lengyelország - amelyek esetében fennállt a kockázata, hogy nem teljesítik a tavalyi vagy idei határidőt a hiány leszorítására - hatékony lépéseket tettek a deficit csökkentése érdekében |
Össztűz Brüsszelből
Ahogy arról korábban beszámoltunk, így az EB akár a kohéziós alaptól is elzárhatja Magyarországot. Egyelőre azonban valószínűbb, hogy további ajánlásokat fogalmaz meg Brüsszel, hogy a magyar kormány miként csökkentse az államháztartási hiányt a megfelelő szintre. Magyarország 2004 óta van eljárás alatt, vagyis amióta tagja az EU-nak, Brüsszel azóta folyamatos ajánlásokkal látja el hazánkat.
A Bizottság strukturális változtatásokat vár Budapesttől, az idei hiányadat csak azért lesz kedvező, mert a kormány átirányította közel 3 millió pénztártag 3000 milliárd forintnyi megtakarítását a büdzsébe, 2013-tól a helyzet egyre rosszabb lehet. Ki kell majd vezetni a válságadókat is és a pénztári vagyon is el fog fogyni egyszer.
A Bizottság egy hét múlva testületi ülésen foglalkozhat ismét Magyarországgal. Az előzetes hírek arról szóltak, hogy az EB ma kötelezettségszegési eljárást is indíthat Magyarország ellen, több nemrégiben elfogadott magyar törvény uniós vizsgálata után. A legfőbb problémát egyelőre a jegybanktörvény jeleneti, a folyosói pletykákat megerősítve Olli Rehn, pénzügyi biztos ma arról nyilatkozott, hogy az MNB-törvény módosítása lehet a tárgyalások kiindulópontja.