3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Súlyosbodó recesszió, koronavírus-járvány, valamint régi és új amerikai szankciók. 3 országot veszünk szemügyre a Közel-Keleten, amelyek devizái az utóbbi hetekben szabadesésbe mentek át. Káncz Csaba jegyzete.

Irán

Az amerikai szankciók és a koronavírus-járvány szabadesésbe küldte Irán nemzeti devizáját. Múlt szombaton 1 dollár 188 ezer iráni riált ért a szabadpiacon. Amikor februárban felfedezték az első koronavírusos esetet a perzsa államban, a dollár még 150 ezret ért. 2014-ben pedig a szabadpiaci árfolyam még 33 ezren állt.

Szabadesésben az iráni riál. (Fotó: Reuters)
Szabadesésben az iráni riál. (Fotó: Reuters)

Teherán azzal vádolja Washingtont, hogy az IMF-nél megakadályozza 5 milliárd dolláros kölcsön felvételét a gazdaság és az egészségügy megtámogatására. Valóban, Iránt érintette a Közel-Keleten a legkeményebben a járvány, eddig 205 ezer esetet regisztráltak, több, mint 9600 halálos áldozattal.

Libanon

Az országban már folyamatosak a tüntetések az összeomló font és a vágtázó infláció miatt. Libanon államdóssága jelenleg a Standard & Poor’s adatai szerint a GDP mintegy 170 százalékán áll. Az ország márciusban tagadta meg egy 1,2 milliárdos Eurobond visszafizetését, amely moratóriumot később kiterjesztett minden külföldi adósságára.

Múlt pénteken a szabadpiacon már 6 ezer libanoni fontot adtak 1 amerikai dollárért, holott a hivatalos keresztárfolyam még 1507-en áll. Az inflációs ráta idén várhatóan 53 százalék lesz, az élelmiszerárak vágtázása miatt a közember számára a hús vásárlása már elérhetetlen luxus. Az Irán által támogatott libanoni Hezbollah mozgalom feje szerint az országnak nem az IMF-hez, hanem Pekinghez kell fordulnia és be kell engednie a kínaiakat egy észak-libanoni, stratégia jelentőségű kikötőbe.

Szíria

Múlt szerdán Washington súlyos szankciókat vezetett be a szír rezsim vezetőivel szemben és mindazokkal szemben, aki a rezsimmel üzletelnek. A szír font egy év alatt már így is elvesztette értékének 70 százalékát a kemény devizákkal szemben, az új szankciók azonban súlyos csapást jelentenek nemcsak a szír, hanem a libanoni pénzügyi rendszerre is. A szír politikai- és pénzügyi elit számára a libanoni bankválság egy katasztrófával ér föl, hiszen sokuk a pénzeiket bejrúti pénzintézetekbe menekítették.

Kína viszont érdeklődést mutat a szír újjáépítés iránt. Az amerikai szankciók korábban elrémisztették volna Pekinget, de most már gyakorlatilag hidegháborús állapotok állnak fenn az USA és Kína között, amely miatt a kínai fél mégiscsak belevághat a szír üzletekbe. Damaszkusz orosz és iráni támogatóinak ehhez nincsenek meg az anyagi erőforrásaik, hiszen a szír újjáépítés költségeit 250-400 milliárd dollárra becsülik.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG