Gilles Bransbourg francia befektetési stratéga, ex-bankár, a Deutsche Bank és több más globális vezető pénzintézet jelenlegi tanácsadója az alapblog.hu-nak adott interjúban az euró bevezetésével kapcsolatban úgy véli, hogy a tagországok elsiették a bevezetését. A szakértő mindezek ellenére úgy véli, hogy az euró mégsem veszett el, továbbélésre ítéltetett, mivel beleivódott az európai, és a globális-pénzügy-politikai rendszerekbe.
A szakértő tévedésnek nevezte, hogy Németország az exporton keresztül a legfőbb haszonélvezője lenne az eurónak. Véleménye szerint Németország sikerének titka, hogy míg más országok fogyasztottak és adósságba verték magukat, addig a németek éveken át felvállalták a többi eurós országnál nagyobb munkanélküliséget, az átlagbérek csökkenését, az ellátórendszerek reformját, az általános jólét csökkenését, a munkaerőpiac felszabadítását.
Véglegesen búcsút inthetünk az eurózóna viharainak
A szakértő megállapításai szerint a piaci szereplők, befektetési guruk nagy része csak beszél a várható drámáról, de nem hisz a negatív szcenárióban. Gilles Bransbourg mindezek alapján úgy véli, hogy az euró körüli viharok véglegesen megszűntek. A befektetők többsége tudomásul vette, hogy nem fog felbomlani az euróövezet, ha eddig nem következett be, akkor már nem is fog. Hozzátette, hogy az európai döntéshozók megértették 2008 amerikai tanulságait, így nem fogják hagyni, hogy Európában is bekövetkezzen egy Lehman-tragédia.
A befektetési stratéga ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy jó eredményt nem szülhet, ha Európa-szerte mindenütt egyidejűleg deflációt produkálnak, visszafogják a gazdasági növekedést az adósságleépítések, a takarékosság, a megszorítások oltárán. Véleménye szerint óriási pénzeket kellene befecskendezni a gazdaságokba, azonban Berlin az infláció-ellenes politika követéséhez köti nagyvonalúságát a dél-európai bankok és kormányok megmentéséért cserébe, így a nemzeti kormányok agyon fogják adóztatni a cégeket és a polgárokat.
A szakértő Európa legsúlyosabb problémájaként az elöregedést jelölte meg, és azt, hogy kialakulóban van a korosztályok konfliktusa. A társadalmak elöregedését sem uniós, sem nemzetállami szinten nem tudják másként kezelni, mint a polgárok, Nyugaton elsősorban az idősebb emberek mind erőteljesebb adóztatásával. Véleménye szerint Magyarországhoz hasonlóan más országok is államosítani fogják a nyugdíjkasszákat, ha nem államosítással, akkor a nyugdíj-megtakarítások, és a nyugdíjak megadóztatásával.
Az unortodox politika válik majd normálissá
Gilles Bransbourg szerint a jövőben az unortodox gazdaságpolitika válik majd normálissá. A következő években az európai államok, kormányok – jobb híján, saját túlélésük érdekében – mindent elkövetnek majd, hogy a polgárok ne adósodhassanak el, de ne is gyarapodhassanak. A szakértő jóslata szerint a megtakarítások nem fognak semmit sem hozni a konyhára, ugyanakkor sarcolva lesz mindenki.
Az ex-bankár a kisbefektetők számára életveszélyesnek tartja a művészeti, az arany, illetve az érmék piacát. Elmondta, hogy példátlan mértékű infláció ment végbe ezen a területen, meggyőződése szerint a kis- és közepes befektetőknek ezt a területet messze el kell kerülniük. Hozzátette, hogy az ezüst és az arany is kezd roppant veszélyessé válni azok számára, akik az elmúlt évben szálltak fel erre a vonatra, kiemelte, hogy az arany pillanatok alatt le tud menni 1200 dollárra, miközben világszerte milliónyi kisbefektető 1600 dolláron szállt be.
Németország kezét érdemes figyelni
A befektetési szakember tanácsa szerint érdemes mindig az állam kezét figyelni, azt, hogy az állami hova teszi a pénzét, mivel tudjuk, hogy az állam sohasem veszít. Jelenleg Európában a német állam dél-európai kötvényeket, és banki kötvényeket vásárol, így a ezt kell csinálnia az egyszerű halandónak is. Véleménye szerint spanyol, francia, görög, portugál, a perifériális, akár magyar banki kötvényekbe érdemes fektetni a pénzt, továbbá a franciaországi árak tizedébe kerülő görög ingatlanokba. Mindenbe, ami a válság okán az utóbbi időben feltűnően leértékelődött.
Az euró és a dollár közötti árfolyammal kapcsolatban Gilles Bransbourg úgy véli, hogy az euró nem fog számottevően leértékelődni. A szakértő megfigyelései szerint akárhányszor komolyabban megerősödik a dollár amerikai részről menetrendszerűen előállnak olyan jegybanki, politikusi nyilatkozatokkal, gazdasági-pénzügyi jelentésekkel, amelyekkel gyengítik a zöldhasút. Ez a határszint, ez az ellenállási szint véleménye szerint a következő egy évben mindenképpen fennmarad.