Mario Draghi |
A kilépéssel az euróövezetből egyetlen tagország sem nyerne, a gazdasági problémák miatt pedig a kormányok többnyire magukat okolhatják - mondta Mario Draghi, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke Ljubljanában, a Szlovénia euróövezeti csatlakozásának 10. évfordulója alkalmából szervezett konferencián.
Új lendület kell
Draghi szerint az Európai Unió (EU) és az eurózóna új kihívások elé néz a jövőben. Azok az ország - köztük Szlovénia is -, amelyek beléptek az EU-ba és az euróövezetbe, nyertek a tagsággal, de most úgy vélte, új lendületre van szükség a további integráció érdekében. Ebben pedig szerinte mindenkinek részt kell vennie, mert csak közösen lehet fellépni a problémákkal szemben - tette hozzá.
Az EKB elnöke rámutatott, hogy az euroszkepticizmus egyre nagyobb teret nyert a térségben, és a politikai irányvonalak egyre populistábbakká válnak. Mindazonáltal úgy értékelte: amennyiben nem jött volna létre az integráció, a bruttó hazai termék (GDP) az EU-ban most ötödével volna alacsonyabb.
Draghi válaszolt azoknak is, akik kételkednek a közös európai valutában és Frankfurt kamatpolitikájában. Kifejtette, hogy azok az országok, amelyek bevezették a szükséges reformokat a válság idején, nem ütköztek nehézségekbe és gazdasági növekedést értek el. "Ha egy országban alacsony a termelékenység a mélyen gyökerező strukturális problémák miatt, arra nem lehet megoldás a (rugalmas) valutaárfolyam" - húzta alá.
Draghi szavai szerint a súlyos euróválság, a félelem a bevándorlástól, a globalizáció és a szociális változások akadályozták az integrációt, ami viszont kulcsfontosságú a nyitottsághoz, a jóléthez és a politikai biztonsághoz.