4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Rendkívüli ülést tart holnap a brit parlament alsóháza az EU-val kötött új kilépési megállapodás miatt – szombaton legutóbb 37 évvel ezelőtt, a falklandi háború idején ültek össze a brit honatyák. A Privátbankár.hu által megkérdezett elemző szerint ötven százalék esély van arra, hogy az alsóház megszavazza az egyezményt. Ez egyébként jó lenne Magyarországnak is, hiszen így biztosan nem gördülne akadály a kereskedelem útjába.

Boris Johnson a tegnapi brüsszeli sajtótájékoztatón. EPA/JULIEN WARNAND

Idén már sokadik sorsdöntő ülésére készül a brit parlament alsóháza: a szigetország törvényhozása arról dönt majd holnap, hogy elfogadja-e az Európai Bizottság és a brit kormány között létrejött, tegnap bejelentett új kilépési megállapodást. (Ennek részleteiről korábbi cikkünkben olvashatnak.)

Élet-halál kérdés

Az ülést azért kellett szombatra összehívni, mert az alsóház korábban eddig adott időt Boris Johnsonnak arra, hogy tető alá hozzon Brüsszellel egy új, az alsóház számára is megfelelő megállapodást. Ha ez nem sikerül a kormányfőnek – azaz a honatyák elutasítják a dealt –, akkor kérvényeznie kell az EU-nál az október 31-i kilépési határidő újbóli meghosszabbítását. Ez pedig kormánya bukását és a Brexit újbóli csúszását is eredményezheti.

Nem csoda, hogy az erősen Brexit-párti miniszterelnök mindent megmozgat a honatyák többségének meggyőzése érdekében. Kormánya azzal érvel, hogy ha a parlament leszavazza  a megállapodást – mint tette azt háromszor a korábbi kormányfő, Theresa May által kötött egyezség esetében –, akkor nem marad más választás, mint a no deal Brexit, azaz a megállapodás nélküli kilépés. Ez pedig komoly gazdasági károkat okozna országának (és feltehetően az EU-nak is).

Ezt az üzenetet erősítette meg Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke is, aki tegnap kizárta, hogy az EU helyt adjon egy újabb brit halasztási kérelemnek. (Igaz, a kérelemről – ha lesz ilyen – az uniós tagországok állam- és kormányfői döntenek majd.)

Égnek a vonalak

A BBC számításai szerint a kormányfőnek 320 szavazatra van szüksége a többséghez, miközben pártjának jelenleg mindössze 287 képviselője van az alsóházban.

Ez azt jelenti, hogy Johnsonnak meg kell szereznie 23 korábban konzervatív, de kizárásuk miatt ma már független honatya, és/vagy az északír unionista párt tíz képviselőjének támogatását is, valamint szüksége lehet néhány munkáspárti voksra is.

Mindez meglehetősen nagy kihívásnak tűnik figyelembe véve azt, hogy mind az északír párt, mind Jeremy Corbyn munkáspárti vezér ellenzi a megállapodást.

Johnson csapata a mai napot mindenesetre azzal töltötte, hogy telefonon hívogatta a képviselőket, és megpróbálta eladni nekik az alkut.

Fifti-fifti esélyek

Feledy Botond külpolitikai szakértő, a Társadalmi Reflexió Intézet igazgatója a Privátbankár.hu-nak azt mondta, hogy mintegy ötven százalék esély van a megállapodás elfogadására, és a kormány várhatóan az utolsó pillanatig próbálkozik majd a kétkedők meggyőzésével.

Azt hiszem, nagy forgalom lesz a brit parlament büféjében szombat reggel.

Hozzátette: a brit miniszterelnök politikai tőkéje abból származik, hogy – elődjével, Theresa Mayjel ellentétben  –   neki sokan elhitték, hogy megállapodás nélkül is kivezeti az Egyesült Királyságot az EU-ból. Ezt pedig mind Brüsszel, mind a brit honatyák többsége el akarja kerülni.

Nem biztos, hogy megtenné, de elhitték neki, és ez pszichológiai nyomást jelent.

Mi jól járunk

Feledy Botond szerint a tegnap bejelentett megállapodással  mindkét fél elégedett, ezért az jó kompromisszumnak tekinthető.

Johnsonnak azért jó, mert politikailag otthon el tudja adni az egyezményt. Az EU 27-nek pedig azért jó, mert ezzel elkerülhetik a no deal Brexitet.

A külpolitikai szakértő szerint a megállapodás magyar szempontból is pozitív, hiszen az zéró vámokra törekszik, és nem akadályozza a kereskedelmet. Ugyanakkor – fűzte hozzá – az csak átmeneti, néhány éves időszakra vonatkozik;  a fő kérdés, hogy mi lesz ezután.

Az igazán  fontos tárgyalások még csak most jönnek.

Negatív tartományban zárták a tőzsdék a hetet Európában és a péntek délutáni nyitás után az amerikai börzék is lefelé indultak el, miután a befektetők szkeptikusak voltak atekintetben, a brit parlament szentesíti-e azt, amiben a Brexittel kapcsolatban az Egyesült Királyság az Európai Unióval csütörtökön megállapodott. Elemzők arra számítanak, hogy amennyiben a brit képviselők ezt a megállapodást is elutasítják szombaton, hétfőn profitrealizálás indulhat a részvénypiacokon.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A svéd kormány döntött: mindent feltesznek az atomerőművekre
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 20:01
Stockholmban úgy gondolják, a növekvő energiaigényekre az atomenergia jelenti a megoldást – újgenerációs atomreaktorok jönnek állami finanszírozással.
Makro / Külgazdaság Itt kezdődnek a mi nagy bajaink
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 18:28
A kis javulás ellenére is komoly gondokkal küzdenek a német gazdasági szereplők amiatt, hogy nem érkeznek a megszokott számban megrendelések.
Makro / Külgazdaság Nincs még egy olyan adórendszer, mint a magyar – kinek jó ez?
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 13:53
A vállalkozások minimális nyereségadót fizetnek, a háromgyerekes családok is alig adóznak – a gyermektelen egyedülállók adóterhe viszont magas, és az áfában is vezetjük a rangsort. Jó a multiknak, a vállalatoknak, a nagycsaládoknak, a részvényeseknek.
Makro / Külgazdaság Az unió máris újabb szankciós csomagon dolgozik, Kaja Kallas oda ütne, ahol fáj
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 13:19
Alig fogadták el az Oroszország elleni 17. szankciós csomagot, Brüsszelben már készül az újabb. Célkeresztben az energia.
Makro / Külgazdaság Ennyiért tankolhat csütörtöktől
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 13:06
Mutatjuk a benzinkutakon várható árakat.
Makro / Külgazdaság Az ÁSZ „nem tartja kizártnak”, hogy bejön a kormány számítása jövőre
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 10:48
Van reális esélye a kormány által kijelölt gazdasági pálya megvalósulásának. Windisch László is megszólalt a költségvetési törvény vitájában.
Makro / Külgazdaság Tényleg újra lecsap a kormány – már tárgyalnak a legújabb intézkedésről
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 09:56
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a parlamentben beszélt a kormány terveiről.
Makro / Külgazdaság Lengyel László: A kormány elnézte, hogy a Magyar Nemzeti Bankot kirabolják
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 21. 09:34
A Pénzügykutató Zrt. elnök-vezérigazgatója, közgazdász, jogász, politológus a május 20-ai élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 76. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Na, mit tömnek nemsokára 4600 milliárd forint értékben a hasukba a kínaiak?
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 09:19
Nagy ország, nagy étvágy. Pizzapiaci előrejelzés.
Makro / Külgazdaság Rögtön tetemre hívhatják a fideszes EP-képviselőket a készülő törvény miatt Strasbourgban
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 07:09
A napirend megváltoztatását kérte egy EP-képviselő, hogy lehessen vitázni a magyar kormány „átláthatósági” törvényjavaslatáról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG