India tegnap meghatározatlan időre felfüggesztette vízumok kiadását Kanadában, egyben felszólította kanadai kettős állampolgárait, hogy legyenek „rendkívül óvatosak” és „maradjanak éberek”, miután a szikh szeparatista vezető meggyilkolása után az országok kiutasították a másik egy-egy vezető diplomatáját. Újdelhi tegnap hivatalosan arra is felkérte Ottawát, hogy csökkentse diplomatáinak számát Indiában.
Justin Trudeau miniszterelnök állítása, miszerint az indiai kormány részt vett Hardeep Singh Nijjar, a szikh függetlenség szószólója elleni, kanadai földön elkövetett júniusi merényletben, kétségtelenül megrendíti a kanadai-indiai kapcsolatokat egy olyan időszakban, amikor a Nyugat megpróbálja Indiát magához csábítani.
Fokozódik a feszültség
A Kanada és India közötti feszültség már akkor nyilvánvalóvá vált, amikor Trudeau két hete Újdelhibe látogatott a G20-csúcstalálkozóra. Narendra Modi indiai miniszterelnök aggodalmát fejezte ki Trudeau-nak a szikh khalisztáni tüntetésekkel kapcsolatban Kanadában. Újdelhiben ugyanis a szikh függetlenségi mozgalmat fenyegetésnek tartják az indiai területi szuverenitásra és integritásra.
Márpedig Kanadában van a legnagyobb szikh diaszpóra Pandzsábon kívül,
és az olyan aktivisták, mint Nijjar, demonstrációkat szerveztek, hogy Indiától elkülönülő független Khalisztán államot követeljenek. Trudeau ezeket a tüntetéseket a véleménynyilvánítás, a gyülekezés és a békés tiltakozás szabadságaként védte meg.
Trudeau azonban a G20-as csúcson Joe Biden amerikai elnöknek, Rishi Sunak brit miniszterelnöknek és Emmanuel Macron francia elnöknek is kifogásolta India részvételét Nijjar halálában. Ez viszont geopolitikailag sikamlós terület, mivel megnehezíti Kanada és szövetségesei erőfeszítéseit, hogy javítsák az Indiával fennálló kapcsolatokat, így ellensúlyozva stratégiailag a Kína által egyre növekvő fenyegetést.
Kína növekvő hatalmára reagálva Kanada egyébként tavaly bemutatta indo-csendes-óceáni stratégiáját, amely Kínát „rendbontó hatalomként” jellemezte, és hangsúlyozta Kanada elkötelezettségét a térség országaival való kapcsolatok megerősítése iránt. Ez a stratégia Indiára összpontosít.
Az India-Kanada kereskedelem javítása
Kanada korábban kötelezettséget vállalt, hogy szabadkereskedelmi megállapodásról tárgyalva javítja kereskedelmi kapcsolatait Indiával.
Eddig kilenc tárgyalási fordulót tartottak, de ezek a tárgyalások most abbamaradtak.
Mary Ng kanadai kereskedelmi miniszter pedig lemondta októberre tervezett indiai látogatását. Ottawa korábban jelezte, hogy India „elsődleges” piaca Kanada számára: tavaly még India volt Kanada 10. legnagyobb kereskedelmi partnere.
Annak ellenére, hogy a Kína befolyása elleni küzdelem fontos szerepet játszik, az indiai kormány tekintélyelvű irányzatai, a hindu extremizmus, az emberi jogok megsértése és a kanadai belügyekbe való beavatkozás akadályokat gördít Ottawa arra irányuló erőfeszítései elé, hogy javítsa az India és Kanada közötti kapcsolatot.
Kényes tojástánc
Mindazonáltal nagyon valószínűtlen, hogy Kanada szövetségesei, köztük az USA, az Egyesült Királyság és Franciaország lejjebb minősítsék kapcsolataikat Indiával Trudeau állításai miatt. India egyszerűen túl fontos stratégiai és gazdasági okokból, és összességében óriási jelentőséggel bír Kína geopolitikai agressziója elleni küzdelemben.
Az Indiáról szóló 2021-es emberi jogi jelentésében az Egyesült Államok külügyminisztériuma több, az országot sújtó jelentős problémára is rámutatott. Ide tartoznak az önkényes letartóztatások, a bíróságon kívüli gyilkosságok, a vallási és más kisebbségek elleni átfogó erőszak, valamint a kritikus hangok elhallgattatása.
Ennek ellenére Biden tartózkodott attól, hogy nyilvánosan kritizálja Modit, amikor az júniusban a Fehér Házba látogatott, annak ellenére, hogy nyomást gyakoroltak rá, hogy emberi jogi kérdéseket vessen fel az indiai vezetővel.
Hetvenöt amerikai kongresszusi képviselő írt levelet Bidennek, amelyben felszólították, hogy lépjen föl az autokrata indiai vezetővel szemben. Fél tucat demokrata is bojkottálta Modi beszédét az Egyesült Államok Kongresszusában. A Biden-adminisztráció azonban állítólag úgy véli, hogy Modi autokratikus politikájával kapcsolatos aggodalmak kifejezése ártana a kapcsolatnak.
A nyugati nemzetek és India között létrejött stratégiai partnerségek eredetileg a közös demokratikus értékeken alapultak. A világ legnépesebb országaként, az ötödik legnagyobb gazdasággal és a második legnagyobb hadsereggel India még mindig felbecsülhetetlen értékű partnere a Nyugatnak.
De ha India eltér ezen közös elvektől és értékektől, akkor a partnerségben felbukkanó repedések később töréshez vezethetnek.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)