A fiskális stabilizáció növekedési áldozattal jár, s az elméleti megállapítás már 2012-ben igazolódik az EU-ban, ahol zéró növekedés lesz - jelentette ki Rácz Margit, az MTA Világgazdasági Kutatóintézet kutatási igazgatója egy keddi műhelybeszélgetésen. Hozzátette: ennek következménye jelentkezik a foglalkoztatásban, a költségvetési bevételekben és az adósságok finanszírozásában is.
Az adósságot a piacról Európában csak öt AAA-s besorolással rendelkező ország tudja finanszírozni, a többiek erre aligha képesek - jelezte a kutató.
Rácz Margit szerint az EU magországainak közös fiskális politikát, így pénzügyminisztériumot kell létrehozniuk, s emellett az olyan ballasztokat, mint Görögország, sajnos "ki kell dobni az euró hajójából, mert a görögök adófizetési hajlandóságát nem lehet megváltoztatni".
Kizárt a gyors növekedés - marad az elinflálás
Inotai András, az MTA Világgazdasági Kutatóintézet igazgatója szerint az Európai Unióban nincs realitása a gyors növekedésnek, márpedig az elmélet szerint két százalékos gazdasági növekedés alatt nem nő a foglalkoztatás. Mivel fiskális konszolidáció mellett a növekedés nem valósítható meg, a világméretű adósságproblémát csak az adóssághegy elinflálásával lehet megoldani - fejtette ki Inotai András, hozzátéve, hogy az inflációs folyamatot erős kontroll alatt kell tartani.
Kiss Judit az intézet kutatási igazgatója arra figyelmeztetett, hogy a kis, nyitott Magyarország számára nincs alternatívája az exportorientált gazdaságpolitikának. Ráadásul a belső fogyasztás növelése ellen hat a jövedelempolitika, ugyanis a lakosság 13 százaléka húz hasznot az egykulcsos adó bevezetéséből, míg 87 százalék számára hátrányos az.
Ne feledkezzünk meg az olaszokról sem
Az IMF kételkedik a görög reformprogramban, úgy tűnik a kérdés az, hogy az újabb terheket ki vállalja? Vagy a lakosság, vagy a befektetőknek kell elengedniük egy újabb adósságszeletet. A cseh jegybankelnök szerint kár ennyi energiát pazarolni az uniós gazdaság 2%-át adó Görögországra. Mindenki ránk figyel, de mi van most a görögökkel? |
A Fitch Ratings egyik vezető szakembere szerint Olaszország jelenti a legnagyobb kockázatot az euró számára az államadósság-válságban. A hitelminősítő szerint mivel eddig nem sikerült megfelelő tűzfalat felhúzni a problémás régióban, az olasz problémák az egész eurózóna számára jelentős fenyegetést jelentenek.
Az olasz állampapír-hozamok 4 százalékponttal magasabbak a németnél, ami a lenullázódott GDP-növekedéssel együtt "robbanásveszélyes" lehet az ország számára - a Fitch szerint egy 1,5 százlaékpontos különbés és másfél százalékos gazdasági növekedés jelentene fenntartható helyzetet az olasz gazdaságban.
David Riley szerint a görögök kilépése az eurózónából továbbra is a lehetséges forgatókönyvek között szerepel. Az övezet tagországai - köztük Franciaország - negatív, leminősítést valószínűsítő kilátással terhelt államadósságával kapcsolatban január végéig újabb döntés születik - közölte a szakember.