1p
Az MTA Világgazdasági Kutatóintézet szakértői szerint az Európai Uniónak, ha túl akarja élni a válságot, előre kell menekülnie, kialakítva a magországok közös fiskális politikáját, és kidobni a hajóból a Görögországhoz hasonló ballasztokat. Az addóssághegyet csak az infláció számolhatja fel, amivel azonban óvatosan kell bánni.

A fiskális stabilizáció növekedési áldozattal jár, s az elméleti megállapítás már 2012-ben igazolódik az EU-ban, ahol zéró növekedés lesz - jelentette ki Rácz Margit, az MTA Világgazdasági Kutatóintézet kutatási igazgatója egy keddi műhelybeszélgetésen. Hozzátette: ennek következménye jelentkezik a foglalkoztatásban, a költségvetési bevételekben és az adósságok finanszírozásában is.

Az adósságot a piacról Európában csak öt AAA-s besorolással rendelkező ország tudja finanszírozni, a többiek erre aligha képesek - jelezte a kutató.

Rácz Margit szerint az EU magországainak közös fiskális politikát, így pénzügyminisztériumot kell létrehozniuk, s emellett az olyan ballasztokat, mint Görögország, sajnos "ki kell dobni az euró hajójából, mert a görögök adófizetési hajlandóságát nem lehet megváltoztatni".

Kizárt a gyors növekedés - marad az elinflálás

Inotai András, az MTA Világgazdasági Kutatóintézet igazgatója szerint az Európai Unióban nincs realitása a gyors növekedésnek, márpedig az elmélet szerint két százalékos gazdasági növekedés alatt nem nő a foglalkoztatás. Mivel fiskális konszolidáció mellett a növekedés nem valósítható meg, a világméretű adósságproblémát csak az adóssághegy elinflálásával lehet megoldani - fejtette ki Inotai András, hozzátéve, hogy az inflációs folyamatot erős kontroll alatt kell tartani.

Kiss Judit az intézet kutatási igazgatója arra figyelmeztetett, hogy a kis, nyitott Magyarország számára nincs alternatívája az exportorientált gazdaságpolitikának. Ráadásul a belső fogyasztás növelése ellen hat a jövedelempolitika, ugyanis a lakosság 13 százaléka húz hasznot az egykulcsos adó bevezetéséből, míg 87 százalék számára hátrányos az.

Ne feledkezzünk meg az olaszokról sem

Az IMF kételkedik a görög reformprogramban, úgy tűnik a kérdés az, hogy az újabb terheket ki vállalja? Vagy a lakosság, vagy a befektetőknek kell elengedniük egy újabb adósságszeletet. A cseh jegybankelnök szerint kár ennyi energiát pazarolni az uniós gazdaság 2%-át adó Görögországra. Mindenki ránk figyel, de mi van most a görögökkel?

A Fitch Ratings egyik vezető szakembere szerint Olaszország jelenti a legnagyobb kockázatot az euró számára az államadósság-válságban. A hitelminősítő szerint mivel eddig nem sikerült megfelelő tűzfalat felhúzni a problémás régióban, az olasz problémák az egész eurózóna számára jelentős fenyegetést jelentenek.

Az olasz állampapír-hozamok 4 százalékponttal magasabbak a németnél, ami a lenullázódott GDP-növekedéssel együtt "robbanásveszélyes" lehet az ország számára - a Fitch szerint egy 1,5 százlaékpontos különbés és másfél százalékos gazdasági növekedés jelentene fenntartható helyzetet az olasz gazdaságban.

David Riley szerint a görögök kilépése az eurózónából továbbra is a lehetséges forgatókönyvek között szerepel. Az övezet tagországai - köztük Franciaország - negatív, leminősítést valószínűsítő kilátással terhelt államadósságával kapcsolatban január végéig újabb döntés születik - közölte a szakember.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kiderültek az első részletek a hazai közgazdászelit találkozójáról
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 13:46
Varga Mihály jegybankelnök, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter, valamint a Költségvetési Tanács, az Állami Számvevőszék és a KAVOSZ elnöke is megerősítette már a részvételét a 63. Közgazdász-vándorgyűlésen. A hazai közgazdász szakma legnagyobb éves konferenciáját 2025. szeptember 4-5-én Veszprémben, a Pannon Egyetemen rendezi meg a Magyar Közgazdasági Társaság.
Makro / Külgazdaság Tankolna? Változik az üzemanyagok ára!
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 11:02
Ha figyel, spórolhat.
Makro / Külgazdaság Rekordot döntött az egészségpénztári taglétszám, gyorsan nőnek a befizetések is
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 08:46
Egyre többen választják az öngondoskodást.
Makro / Külgazdaság Egyre kevesebben dolgoznak Magyarországon, itt vannak a KSH számai
Privátbankár.hu | 2025. június 27. 08:30
A munkanélküliség stagnál.
Makro / Külgazdaság MNB: minél tovább tart az árrésstop, annál inkább átháríthatják a fogyasztókra
Herman Bernadett | 2025. június 26. 15:01
Magas infláció, alacsony GDP, és gyenge vállalati hitelezés – erről ír az MNB a friss Inflációs jelentésében. Az árrésstopok meghosszabbításánál nagy a kockázat, hogy a veszteséget áthárítják a kereskedők a fogyasztókra, az inflációs hatás csak átmeneti lesz. 
Makro / Külgazdaság Vészjósló hír érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 13:09
Nem állnak jól a cégek.
Makro / Külgazdaság Már nyár előtt elkezdték a kikapcsolódást a magyarok
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 08:31
Megérkeztek a turisztikai szálláshelyek adatai.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton kapott egy új feladatot
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 08:08
A miniszter Kínában tárgyalt.
Makro / Külgazdaság Jött egy ígéretes hír: a kanyarban már ott van a gazdaság erősödése?
Privátbankár.hu | 2025. június 26. 06:18
Erre utalnak a jelek egy londoni elemzőház szerint.
Makro / Külgazdaság Légzsákhiba miatt 2,5 millió autót hívnak vissza Franciaországban
Privátbankár.hu | 2025. június 25. 19:21
2,5 millió hibás, ütközéskor felrobbanó légzsákkal felszerelt autó visszahívását rendelték el Franciaországban, amelyek már több halálesetet is okoztak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG