5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Görögországgal kötendő harmadik mentőprogram súlyos megosztottságot okozott, egyes eurózóna tagok mindenáron össze akarták hozni a dolgot, kerül, amibe kerül, másoknál betelt a pohár és elengedték volna az ország kezét. Az eurózónán kívüli külső mag is berzenkedik a fizetéstől.
Fotó: MTI/AP/Pétrosz Karadjiász

Amíg a meghosszabbított második mentőcsomagot tárgyalták, még úgy-ahogy megvolt mindenkiben a hajlandóság, hogy fizessen, bár a német politikai körök már akkor is megosztottak voltak. Ez azonban érthető, miután Németország viseli a költségek legnagyobb részét. A végére azonban mindenki látta, hogy Ciprasz görög miniszterelnök lóvá teszi őket, hagyja kifutni a mentőprogramot és népszavazást ír ki, ekkor sokan megelégelték a dolgot, és úgy döntöttek, egy ilyen renitensnek nem adnának többet.

Az ellenzők

Így először az eurózónán belül alakult ki két tábor. A legfőbb tényező, Németország egyértelműen a szigorúakhoz pártolt, miután Angela Merkel is belátta, hogy a szimpla jóindulat kevés egy olyan partnerrel szemben, aki ezzel visszaél. Ezzel el is dőlt, hogy a görög kormány rendkívül szigorú feltételekre számíthat a továbbiakban, hisz Németország nélkül nincs semmilyen program.

Németország mellé felsorakozott a hasonló fejlettségű Ausztria, Hollandia és Finnország. Ugyancsak betelt a pohár Szlovákia, Litvánia és Lettország esetében, teljesen érthetően: ezek az országok fegyelmezett gazdaságpolitikával érték el, hogy az eurózónába kerülhessenek, ugyanakkor mint az egykori keleti tömb tagjainak, életszínvonaluk még jóval a görög alatt van, miközben gazdasági teljesítményük már eléri a görög szintet.

A támogatók

Érdekes módon a harmadik balti állam, Észtország nem osztotta véleményüket. Ennek csak találgatni lehet az okát. Kétségkívül az ország csak egymillió lakosú, tehát viszonylag kis összeg jut rá a görög csomagból, ugyanakkor életszínvonala a legmagasabb a balti országok közül. Talán az orosz fenyegetést is ők érzik a legnagyobbnak, így összességében több áldozatot hoznának Európa és az eurózóna stabilitásáért.

A Görögországot mindenképp az eurózónában tartani szándékozók ugyanakkor döntően a délebbi tagállamok. Portugália, Spanyolország és Olaszország helyzete annyiban érthető, hogy ha sokkal kisebb mértékben is, de a göröghöz hasonló gazdasági és politikai helyzetben vannak. Ugyan stabilizálták magukat a saját programjaikkal, de megmaradt a viszonylag magas munkanélküliség és az ugyancsak magas adósságállomány. Az eurózóna esetleges szétesése nekik óriási életszínvonal esést okozna, ugyanakkor ők is félnek a náluk felbukkanó szélsőséges, Sziriza-szerű politikai erőktől.

A mérleg nyelve

A legérdekesebb azonban Franciaország esete, amely egyrészt az eurózóna második legnagyobb gazdasága, meglehetősen fejlett is, ugyanakkor küzd a mediterrán országokra jellemző gondokkal is. Mondhatni egyszerre északi is meg déli is (kétségkívül földrajzilag is a kettő között van). Ebből a kettősségből meríti az ország elnöke, Hollande azt a súlyos felelősségérzetet, amellyel mindenáron megoldást szeretne találni Európa problémáira.

A franciák ezért elkeseredetten küzdöttek a tárgyalások továbbvitele, a Grexit mindenáron való elkerülése mellett. Azt persze ők is belátták, hogy a bizalom elfogyott, szigorúságra van szükség, és talán jól is jött nekik, hogy a szigort az északiak magukra vállalták. A francia elszántságot az is növelhette, hogy a kormány jól láthatóan retteg a szélsőjobbtól, az újabb Le Pen generációtól. Nem szabad elfelejteni, hogy nem is olyan rég volt olyan elnökválasztás, ahol a Le Pen „nagypapa” ijesztően közel volt az elnöki székhez. A görög ügyben talán könnyebbséget jelentett volna, ha Sarkozy elnök még egy ciklust kitölthet, ő most valószínűleg nagy határozottsággal, a jobboldallal a háta mögött tudott volna fellépni.

A külső héj

Végül nézzük, mi zajlik az eurózónán kívül. Nagy-Britannia mereven elzárkózik a görögök támogatásától, teljesen érthetően. Ott most EU ellenes a politikai kurzus, és a görög ügy kifejezetten jól jön nekik érveik alátámasztásához. A másik harsány ellenző Csehország, ők is megtagadják a fizetést. Ez megintcsak teljesen logikus: Csehország nem élvezi az eurózóna előnyeit, miért vállajon részt a terheiből? Ráadásul ugyanolyan fegyelmezett, stabil országról van szó, mint német és orsztrák szomszédai, vagy a vele még nemrég egy országot alkotó Szlovákia.

A lengyelek helyzete egész más. Miután korábbi miniszterelnökük, Donald Tusk hozta létre tulajdonképpen a megegyezést, miután addig nem engedte el a feleket, amíg nem találnak megoldást, így országa nem fordíthat annak hátat. Hazánk még nem nyilatkozott, bár múlt héten a miniszterelnök szolidaritását fejezte ki a görögökkel.

A kérdés ugyanakkor még nyitott, hisz megvan a megegyezés, de csak arról, hogy lesz mentőprogram. Hogy az ehhez szükséges töméntelen pénzt ki és milyen forrásból adja össze, az még nyitott kérdés

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nőtt a munkanélküliség az OECD tagországaiban
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 09:59
Elmozdulás a történelmi szinten is kirívóan alacsony adathoz képest.
Makro / Külgazdaság Nem jöttek jó hírek Tokióból
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 09:14
Visszesés, egy éve az első.
Makro / Külgazdaság Teljes hátraarcot csinál Belgium energiaügyben
Privátbankár.hu | 2025. május 16. 08:19
Mégsem zárják be az atomerőműveket.
Makro / Külgazdaság Vannak, akik fityiszt mutatnak Trump vámjainak
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 16:20
A Fidelity szerint továbbra is bőséges lehetőség kínálkozik a közép- és kelet-európai részvénypiacokon.
Makro / Külgazdaság Szabadesésben az ország életbiztosítása
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 15:49
Állami milliárdok, ipari zuhanás – nem tér magához az akkugyártás.
Makro / Külgazdaság Öt nap alatt szétkapkodták a kkv-k az állami százmilliárdokat
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 14:41
Egy hét alatt kimerült az EXIM Jövő Exportőrei Forgóeszközhitelének keretösszege.
Makro / Külgazdaság Egyre pesszimistább a hazai gazdasággal kapcsolatban a CIB Bank
Herman Bernadett | 2025. május 15. 14:12
  A kereskedelempolitikai feszültségek miatt rendkívül nagy bizonytalanság jellemzi a külső gazdasági környezet alakulását 2025-ben, amely a magyar gazdaság teljesítményére is rányomhatja a bélyegét – vélik a CIB Bank elemzői. A korábban vártnál jóval szerényebb – kevéssel egy százalék feletti – ütemben növekedhet a magyar GDP.   
Makro / Külgazdaság Ezért sem lenne rossz, ha már lenne eurónk
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 13:55
Az euróövezet ipari termelése éves és havi szinten egyaránt gyorsuló ütemben nőtt márciusban.
Makro / Külgazdaság Ez a harc lehet a végső a vergődő Nissannál?
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 11:22
A Nissan új vezérigazgatója ugyan brutális átalakítási tervvel próbálja megmenteni a súlyos válságban lévő autógyártót, ám szakértők szerint a kísérlet kétesélyes.
Makro / Külgazdaság Felébredtek a britek
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 10:06
A brit gazdaság a vártnál kissé gyorsabban növekedett 2025 első negyedévében azt követően, hogy 2024 második felében nem sok életjelet mutatott. Szakértők szerint nem tart sokáig a lelkesedés.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG