Nagy karrier előtt áll Ausztria újgenerációs vasútja, amely számtalan pozitívummal rendelkezik: a kényelmes hálófülkéktől a tolóajtókig, a környezeti világítástól a görbe ülésekig, az utasok kényelmének és magánéletének maximalizálásáig. Az osztrák nemzeti vasút (Austrian Railways), amely a világ egyik úttörőjének számít az éjszakai vonatközlekedésben, a héten mutatta be vadonatúj vagonjainak belső design-ját.
Sajnos mi nem kaptunk meghívót, de a Bécsbe meghívott újságírók és a vonatok szerelmesei azt mondták a The Guardian szerint, hogy a NightJets új lendületet ad a vasútiparnak az olyan hatalmas kihívások idején, mint az energiaválság és a klímavészhelyzet.
A kocsik kialakítása kifejezetten az utasok nagyobb intimitására és a biztonság iránti vágyaira összpontosít, beleértve a kapszulaszerű kabinok zárható ajtót, valamint a fejmagasságban elhelyezett tolózárakat, amelyek lehetővé teszik a kabinok közötti beszélgetést. A további modern kényelmi szolgáltatások közé tartozik az ingyenes vezeték nélküli internetkapcsolat, a tápegységek, a szabályozható világítás és a puha ülőfelületek.
Az útvonalakon a NightJets várhatóan olyan nagyvárosokat érint, mint Bécs, Budapest, Berlin, Milánó, Róma és Zürich.
A 33 NightJet vonat közül az első, amelybe az Austrian Railways 700 millió eurót fektetett be, jövő nyáron indul, és a flotta 2025-re teljes egészében kiépítésre kerül.
Mindegyikben járatnál hét kocsi található, köztük kettőben csak ülő részleggel, két hálókocsi kétszemélyes rekeszekkel és három hálókocsi négyszemélyes lakosztályokkal, valamint minikabinok egyéni utazók számára.
Mindegyik vonat 254 utas szállítására alkalmas, mindez több, mint a legtöbb rövid távú repülőgép kapacitása, és akár 230 km/h (143 mérföld/óra) sebességgel is képes haladni.
A NightJet azt ígéri, hogy árai versenyképesek lesznek a légitársaságokéval, és a hálókocsis jegyek 50 és 100 euró között lesznek kaphatók. Közölték, hogy a vonatkocsik kerekesszékkel is megközelíthetők lesznek. A vonatok indulása azonban eltolódott az ellátási lánc problémák és a járványhoz kapcsolódó személyzeti kihívások miatt.
„A NightJettel való utazás 50-szer éghajlatot kímélő megoldás, mint ugyanazt az utat repülővel megtenni” – mondta az induláskor Leonore Gewessler, Ausztria környezetvédelmi minisztere, aki az éjszakai vonatozás fellendítésére tett erőfeszítéseket első helyen támogatta.
A vonatrajongók nagy várakozással tekintenek az új szupervasút elé, és abban bíznak, hogy egyre inkább felválthatja majd a repülést. Ugyanakkor a lobbisták szerint a vonatozás elveszítheti romantikus vonzerejét, ha az államok és az európai szintű politikusok kifejezetten nem támogatják ezt a fajta utazási módot.
Számos problémára hivatkoznak, például a növekvő energiaköltségek miatti magas árakra, a krónikus munkaerőhiányra, vagy a vasutak örökös késéseiről szóló nyárra. A „vonatmozgalom” fejlődését veszélyeztető problémák várhatóan csak növekedni fognak, mivel az utasok közlekedése, különösen éjszaka, egyre inkább kénytelen lesz teret engedni az energiaválság közepette szenet szállító tehervonatoknak és a háborút támogató katonai felszereléseknek.
„A nappali vonatokhoz képest az éjszakai vonatok továbbra is bónusztermékek maradnak, de ha megvan az akarat, akkor van lehetőség a bővítésre” – mondta Philipp Kosok, a német Agora agytröszt tömegközlekedési szakértője.
Ugyanakkor azt is mondta, hogy az éjszakai vonatok hátrányos helyzetben vannak, mert „magasabb adókkal szembesülnek, mint a légi közlekedés, és gyakran hátráltatja az infrastruktúra elöregedése és a kapacitás hiánya”.
A tavaly év vége óta kormányon lévő német Zöldek egy olyan egységes európai éjszakai vonathálózatot próbáltak kidolgozni, amely mintegy 40 célállomást egyesít, köztük Varsó, Amszterdam, Bécs, Bordeaux, München, Barcelona és még London is.