3p

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Súlyos repedések keletkeztek az EU tagállamai között az orosz szankciós rezsim kapcsán. A berlini kormányzat már titkos tervet is kidolgozott a szankciók fokozatos idei feloldására. De mivel lobbizott Putyin Athénban, hogy rávegye a görögöket a keményebb brüsszeli fellépésre az embargó ellen?

Washington és Brüsszel támogatja a július végén megújítandó orosz szankciós rezsim meghosszabbítását. Valóban, az ukrán válság rendezését célzó tavalyi Minszk-2 megállapodás ellenére rendszeresen kiújulnak a harcok Kelet-Ukrajnában, a politikai rendezés pedig még csak el sem kezdődött. Viszont a szankciók olyan komoly veszteségeket okoznak vállalati és mezőgazdasági termelői szinten, hogy Budapest, Róma, Párizs, Madrid, Lisszabon és Athén egyre hangosabban követeli a rendszer megszüntetését. Az osztrák helyettes kancellár, Reinhold Mitterlehner is a szkeptikusok közé számít.

A feszültség tapintható Hollandiában is, ahol egy áprilisi népszavazáson elutasították Ukrajna EU társulási megállapodását. Az Oroszországgal való kapcsolatokról a napokban Szijjártó Péter KKM miniszter úgy nyilatkozott: "húsbavágó" kérdés az a négy és félmilliárd dollár, amit a magyar vállalatok az elmúlt két és fél évben exportveszteségként elszenvedtek az országgal szembeni uniós szankciók miatt, és meg kell értenie Brüsszelnek, hogy arányaiban a közép-kelet-európai országoknak mást jelent a szankciók hatása, mint a nyugat-európaiaknak. Szerinte azt is meg kell vitatni, hogy a szankciók közelebb vittek-e a Minszk-2 megállapodás betartásához.

Repedések Berlin ellenállásán

Káncz Csaba

A tagállamokból érkező nyomás miatt Berlinnek egyre nehezebb fenntartani és kikényszeríteni az EU konszenzust. Az új idők új szeleire utalhat tehát, hogy a napokban a német koalíciós kormány két baloldali, nehézsúlyú minisztere – a gazdasági és energiaügyekért felelős Sigmar Gabriel és a külügyminiszter Frank-Walter Steinmeier - is a szankciók fokozatos feloldása mellett szállt síkra. Ez azonban nem aratott osztatlan sikert pártjukban, az SPD-ben, ahol a két miniszter új keleti nyitását ellenzők egy munkacsoportot hoztak létre.

Berlinben azonban a jelek szerint komolyan megindult egy új politika előkészítése, mert a Spiegel információi szerint a kormányzat már tervet is kidolgozott a szankciók lépésenkénti enyhítésére, és ez már akár idén megkezdődhetne. A tervezet szerint a szankciók feloldásra kerülhetnének, ha ezen a nyáron a Kreml együttműködne regionális választások megtartásában a Donbassz régióban.

Putyin lobbija a görögöknél

Guillaume Lagane francia politológus szerint teljesen jogos követelés több európai ország részéről , hogy történelmi, gazdasági vagy geopolitikai okokból szeretnék erősíteni együttműködésüket Moszkvával. Ebbe a koordinátarendszerbe tökéletesen illeszkedik Görögország, nem véletlen tehát, hogy Putyin elnök jól időzítetten egy kétnapos látogatást tett az országban múlt hétvégén. És ha már ott járt, a még mindig százfajta társadalmi feszültségtől sújtott országban, akkor elhúzott egy mézesmadzagot vendéglátói előtt.

Vlagyimir Putyin beszáll autójába görögországi látogatása során, 2016. május 26-án. Fotó: EPA / Yannis Kolesidis

A görög sajtó beszámolója szerint Putyin hajlandónak mutatkozik a modern Kalasnyikov géppisztolyok gyártására Görögországban és ezzel életet lehelni a haldokló helyi hadiiparba. Moszkva csupán egy előfeltételt támaszt a befektetés elkezdésére - azonnal indulhat az üzlet, ha az EU feloldja az embargót Oroszországgal szemben.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Fontos dolgot mondott Orbán Viktor az uniós pénzekről Tusványoson
Privátbankár.hu | 2025. július 26. 11:46
Szerinte amíg nem kapjuk meg az összes, Magyarországnak járó pénzt, addig a kormány megvétózza az uniós költségvetést.
Makro / Külgazdaság Olyan helyen járt Donald Trump, ahol előtte kevés amerikai elnök – pedig ott van a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 09:32
Nem szokás elnökként benézni a jegybankhoz, de Trump ezt is megtette. Nem szándékozik idő előtt lecserélni a Fed elnökét, de a nyomást fenntartja.
Makro / Külgazdaság Két szempontból is fájhat a KSH legújabb adata a kormánynak
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 08:46
Fogy a magyar, és vele fogynak a dolgozók is.
Makro / Külgazdaság Erősödik az amerikai gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 17:19
Trump elégedett lehet.
Makro / Külgazdaság Bejött, amit vártak: mutatjuk az EKB lépését
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 14:45
Nem volt változtatás.
Makro / Külgazdaság Már megremeg a német cégek térde Trump miatt
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 13:31
Érzik a vámterheket.
Makro / Külgazdaság Bármi megtörténhet a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 10:56
A kutak árai változhatnak.
Makro / Külgazdaság Harcra készül a vámháborúban Európa?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 15:33
Összevonták a két szankciós listát.
Makro / Külgazdaság Ilyen csoda kellene, hogy Orbán Viktor nyugodtan aludhasson
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 11:34
Álom már van. De elúszni látszik.
Makro / Külgazdaság Trumpnak sikerült egy újabb pofont lekevernie az amerikai autógyártóknak?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 10:48
A Fehér Ház szerint hatalmas győzelem ez az amerikai gyártóknak – az amerikai gyártók szerint viszont nagyon rossz üzlet köttetett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG