Enyhén szólva nem örült Adam Niedzilski lengyel egészségügyi miniszter annak a hírnek, miszerint a lengyel kormány is fontolgatja a kínai Sinopharm Covid elleni vakcinájának beszerzését.
Nem ismerek olyan adatot, amely megengedné a használatukat
- mondta az egészségügyi miniszter egy sajtótájékoztatón. Hozzátette: jelenleg nem ajánlja a Sinopharm-vakcinát.
A kínai oltóanyag vásárlásáról hétfőn egyeztetett Andrzej Duda lengyel elnök Hszi-Csin-ping kínai elnökkel annak érdekében, hogy felgyorsítsa az oltásokat.
A távol-keleti beszerzés azért került előtérbe, mert a nyugati gyártók (AstraZeneca, Pfizer) szállításai akadoznak, a fertőzésszámok pedig emelkednek. Kilenc régióban is átmeneti kórházakat nyithatnak meg ágyhiány miatt.
A harmadik hullám gyorsul. Ez pedig kezd kihatni a kórházi infrastruktúránkra
-mondta a lengyel egészségügyi miniszter.
A koronavírusos elhunytak napi száma február második felében kezdett ismét növekedni:
A lengyel halálozási görbe egyébként nagyon hasonlít a magyarhoz: nagyjából ugyanakkor volt a második hullám felfutása és csúcsa, valamint ugyanakkor indult a harmadik hullám, mint itthon.
A csehek már rendeltek
Csehország egy lépéssel előrébb jár a lengyeleknél, és már rendelt is a Sinopharm vakcinájából – ezt a cseh elnöki szóvivő közölte szerda este. Az ügyben az államfő, Milos Zeman fordult levélben a kínai elnökhöz Andrej Babis miniszterelnök kérésére.
A kínai fél úgy döntött, hogy haladéktalanul eleget tesz a cseh kérésnek
- áll a szóvivő bejegyzésében. Közléséből az nem derül ki, hogy mennyi vakcinát szállít Kína Csehországnak.
A cseh kormány a közelmúltban arról is döntött, hogy orosz Szputnyik oltóanyagot is vásárol a nyugati szállítmányok akadozása miatt.
A csehek jelenleg csak az Európai Unióban engedélyezett vakcinákat használnak. Mivel az EU-n belül itt az egyik legsúlyosabb a járványhelyzet, az uniós tagállamok 100 ezer BioNTech-Pfizer vakcinát ajánlottak fel számukra azon felül, ami amúgy is járna nekik az uniós szállítmányokból. (És ugyanennyi plusz oltóanyagot kap Szlovákia és Ausztria is.)
A keleti vakcinák ügyében a cseh kormány is megosztott:
Jan Blatny egészségügyi miniszter ragaszkodna az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) jóváhagyásához.
Csehországban február eleje óta emelkedik ismét meredeken a Coviddal összefüggő halálesetek száma:
Az EU-ban először Magyarország vásárolt a kínai Sinopharm vakcinájából, amellyel múlt hét óta már oltanak itthon. A nem uniós európai államok közül pedig Szerbia, Ukrajna, Bosznia-Hercegovina, Fehéroroszország és Észak-Macedónia szerzett be kínai "szérumot".
Hivatalos közlések szerint Kína eddig 53 országnak ad segélyként vakcinát, és 27 országba exportál oltóanyagot – a részletes listát nem hozták nyilvánosságra.