5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A brit kormány és Brüsszel megállapodott az észak-írországi protokoll ügyében, így megszűnhet a vámhatár az Ír-tengeren, Nagy-Britannia és Észak-Írország között. Az e heti Nagyítóban megnézzük, hogyan jutottunk el idáig, és miért fontos a mostani megállapodás.

Aligha vitatható, hogy 2016. június 23-a történelmi dátumként vonult be az Egyesült Királyság és egész Európa történelmébe: ezen a napon ugyanis a britek – jókora megdöbbenést okozva szerte a világban – megszavazták a kilépésüket az Európai Unióból. 17,4 millióan voksoltak a távozásra, és 16,1 millióan a maradásra.

Elvetették a kockát

Bár a legfrissebb felmérések szerint többségük (csaknem 60 százalékuk) ma már az EU-tagságot preferálná, ennek jelenleg csak elvi jelentősége van, hiszen a közeljövőben aligha tartanak újabb népszavazást a kérdésben, és ha tartanának is, a visszacsatlakozás nem menne egyik napról a másikra. Tehát a briteknek – akár tetszik nekik, akár nem – jó ideig még viselniük kell a 2016-os döntésük következményeit. 

A Newry-folyó az ír-északír határon. Valahol messze pedig az Ír-tenger húzódik, ahol hamarosan megszűnhet a vámhatár. Fotó: EPA/NEIL HALL
A Newry-folyó az ír-északír határon. Valahol messze pedig az Ír-tenger húzódik, ahol hamarosan megszűnhet a vámhatár. Fotó: EPA/NEIL HALL

A referendum maratoni, a normál halandók számára átláthatatlan tárgyalássorozatot indított el London és Brüsszel között a kilépés pontos feltételeiről. Ez alapján sokszor támadt az az érzésünk, hogy a távozás majdnem olyan bonyolult és időigényes folyamat, mint a csatlakozás.

A 2017 tavaszán indult tárgyalások során – beleszámítva a kilépés feltételeiről, az azt követő kereskedelmi kapcsolatokról és az észak-írországi protokollról szóló egyeztetéseket is – a szigetország háromszor cserélt miniszterelnököt. Közülük Theresa May az általa kitárgyalt Brexit-deal sorozatos parlamenti megalázásába bukott bele, ami alighanem még ma is kísérti őt a rémálmaiban.

A kölcsönös vádaskodásba torkolló, korántsem békés válásról tanúskodó tárgyalások eredményeként az Egyesült Királyság 2020. január 31-én, több mint 47 év után hivatalosan is kilépett az Európai Unióból, 2020. december 31-én pedig az uniós közös piacnak is búcsút intett.

Az utolsó pillanatban pedig sikerült megkötnie a szabadkereskedelmi megállapodást Brüsszellel – azaz a no deal Brexit elmaradt.

Az északír kérdés

Ugyanakkor maradt még így is elvarratlan szál, nevezetesen az északír kérdés. Míg Észak-Írország az Egyesült Királyság részeként kivált az EU-ból, Írország az uniós közösség része maradt. Emiatt vámhatárnak kellett volna létrejönnie a 499 kilométeres ír-északír határon (az Egyesült Királyság és az EU egyetlen közös szárazföldi határán), ezt azonban Brüsszel és a brit kormány is el akarta kerülni – az 1998-as nagypénteki megállapodás által elindított észak-írországi békefolyamat egyik legfontosabb eredménye ugyanis épp a határellenőrzés teljes megszűnése volt. Az unió belső piacára (ide tartozik Írország is) ugyanakkor továbbra sem lehetett ellenőrizetlenül termékeket bevinni.

Ezt a problémát rendezte átmenetileg az úgynevezett északír protokoll, amelyet 2020. január 24-én írtak alá és 2021. január elsejétől alkalmaznak.

Ennek értelmében a vámhatár az ír-északír határ helyett Nagy-Britannia és Észak-Írország között, az Ír-tengeren jött létre, tehát az észak-írországi kikötőkben ellenőrizték az áruforgalmat. Brit közlések szerint a protokoll alkalmazása 2021-ben több mint egymillió vámáru-nyilatkozat kitöltését tette szükségessé a Nagy-Britannia és Észak-Írország közötti kereskedelemben.

A konzervatív brit kormánynak és az észak-írországi britpárti protestáns pártoknak érthetően nem tetszett ez a megoldás. Azzal érveltek, hogy ez erodálja Észak-Írország alkotmányos helyét az Egyesült Királyságon belül.

Átvágták a gordiuszi csomót

Ezt a problémát látszik orvosolni az a megállapodás, amelyet hétfőn jelentett be Rishi Sunak brit miniszterelnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az angol-brit monarchia legősibb uralkodói rezidenciájának otthont adó Windsorban.

A windsori keretmegállapodásnak is nevezett egyezmény felszámolja a tengeri vámhatárt Nagy-Britannia és Észak-Írország között, helyette egy zöld és egy piros folyosót magába foglaló rendszert hoz létre.

A zöld folyosón azok a termékek léphetnek be Nagy-Britanniából, amelyek végcélja Észak-Írország. Ezek esetében nincs szükség a szokásos vámellenőrzésre, és a papírmunka is minimálisra csökken.

Ez azt jelenti például, hogy az élelmiszer-kiskereskedelmi cégeknek – például szupermarketeknek és éttermeknek –, valamint a nagykereskedőknek nem kell minden egyes kamionszállítmányhoz több száz igazoló dokumentumot kiállítaniuk.

A piros folyosó azoknak a termékeknek van fenntartva, amelyek átkerülhetnek Írországba, tehát az EU belső piacára. Esetükben fennmaradnak a szokásos ellenőrzések.

Egész pontosan azokról a termékekről van szó, amelyek esetében a kereskedők a szállítmány elindításának idején nem teljesen biztosak abban, hogy az nem kerül át az EU piacára, tehát ez esetben Írországba. Azonban ők is jogosultak lesznek vámköltség-visszatérítésre, ha igazolni tudják, hogy a termék Észak-Írország területén maradt. (Aki további részletekre is kíváncsi, az itt elolvashatja a brit parlament elé kerülő, csaknem 30 oldalas megállapodást.) 

„Eltüntettük a határt az Ír-tengerről” – mondta győzedelmesen Rishi Sunak később a brit parlament alsóházában.

A történet azonban még ezzel sem ér véget: a brit miniszterelnöknek ugyanis még el kell fogadtatnia a megállapodást a saját pártja EU-szkeptikus jobbszárnyával, valamint a legnagyobb észak-írországi britpárti protestáns erővel, a szintén EU-szkeptikus Demokratikus Unionista Párttal.

Hogy ez sikerül-e, az még nyitott kérdés, az elmúlt szűk hét év történései alapján mindenesetre nem lennénk túlzottan meglepve, ha a Brexit-sagának még lenne egy-két fejezete.

Nagyító rovatunk többi cikkét itt olvashatják

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Itt kezdődnek a mi nagy bajaink
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 18:28
A kis javulás ellenére is komoly gondokkal küzdenek a német gazdasági szereplők amiatt, hogy nem érkeznek a megszokott számban megrendelések.
Makro / Külgazdaság Nincs még egy olyan adórendszer, mint a magyar – kinek jó ez?
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 13:53
A vállalkozások minimális nyereségadót fizetnek, a háromgyerekes családok is alig adóznak – a gyermektelen egyedülállók adóterhe viszont magas, és az áfában is vezetjük a rangsort. Jó a multiknak, a vállalatoknak, a nagycsaládoknak, a részvényeseknek.
Makro / Külgazdaság Az unió máris újabb szankciós csomagon dolgozik, Kaja Kallas oda ütne, ahol fáj
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 13:19
Alig fogadták el az Oroszország elleni 17. szankciós csomagot, Brüsszelben már készül az újabb. Célkeresztben az energia.
Makro / Külgazdaság Ennyiért tankolhat csütörtöktől
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 13:06
Mutatjuk a benzinkutakon várható árakat.
Makro / Külgazdaság Az ÁSZ „nem tartja kizártnak”, hogy bejön a kormány számítása jövőre
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 10:48
Van reális esélye a kormány által kijelölt gazdasági pálya megvalósulásának. Windisch László is megszólalt a költségvetési törvény vitájában.
Makro / Külgazdaság Tényleg újra lecsap a kormány – már tárgyalnak a legújabb intézkedésről
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 09:56
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a parlamentben beszélt a kormány terveiről.
Makro / Külgazdaság Lengyel László: A kormány elnézte, hogy a Magyar Nemzeti Bankot kirabolják
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 21. 09:34
A Pénzügykutató Zrt. elnök-vezérigazgatója, közgazdász, jogász, politológus a május 20-ai élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 76. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Na, mit tömnek nemsokára 4600 milliárd forint értékben a hasukba a kínaiak?
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 09:19
Nagy ország, nagy étvágy. Pizzapiaci előrejelzés.
Makro / Külgazdaság Rögtön tetemre hívhatják a fideszes EP-képviselőket a készülő törvény miatt Strasbourgban
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 07:09
A napirend megváltoztatását kérte egy EP-képviselő, hogy lehessen vitázni a magyar kormány „átláthatósági” törvényjavaslatáról.
Makro / Külgazdaság Nőnek a magyar bérek, de van egy komoly bökkenő
Privátbankár.hu | 2025. május 20. 15:01
A gazdagabbaknak több jut. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG