4p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Akár kényszerítő intézkedések is felmerülhetnek a következő télen, ha a világpolitikai helyzet rosszul alakul.

Európában télen akár megszorításokra is szükség lehet energiaellátás szempontjából, különösen akkor, ha a hideg időjárás egybeesik a kínai gazdasági kereslet élénkülésével - figyelmeztetett a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) ügyvezető igazgatója.

Fatih Birol a Financial Timesnak azt mondta: az ipari gázfelhasználók és mások számára is bevezethetnek megszorító intézkedéseket, ha nem történnek sürgős lépések a hatékonyság javítása érdekében.

Ha kemény és hosszú tél lesz és nem teszünk keresletoldali intézkedéseket (...), akkor a földgáz esetében nem zárnám ki a megszorító intézkedések szükségességét az európai térségben. Ez kezdetben a nagyipari létesítményeket érintené

-mondta.

Birol szerint a kormányoknak a hatékonyság javításával kell csökkenteniük az energiaigényt, de hozzátette, hogy a potenciális gázhiány kevésbé lesz súlyos, "ha a kínai gazdaság nem a szokásos ütemben teljesít". Az elmúlt hónapokban az ottani, Covid miatti korlátozások lassították a gazdasági növekedést és csökkentették az energia-keresletet, de a távol-keleti ország mostanában ismét nyitni kezdett.

Egyre durvul a gázjátszma. (Illusztráció.) Fotó: Depositphotos
Egyre durvul a gázjátszma. (Illusztráció.) Fotó: Depositphotos

Számos kontinentális éghajlatú európai ország nagymértékben függ az orosz gáztól, és elképzelhető, hogy a Kreml a helyzetet arra használja fel, hogy nyomást gyakoroljon az Ukrajnát támogató országokra.

A Gazprom tudvalevőleg már nem szállít Lengyelországba, Bulgáriába és Finnországba, múlt héttől pedig Hollandiát és Dániát is kizárta a szolgáltatásból, mert a két ország állítólag nem tett eleget a rubelben való fizetési kötelezettségének.

Az IEA vezetőjének kijelentései az esetleges európai megszorításokról rímelnek Németország és Ausztria felvetéseire. Németország márciusban közölte, hogy akut hiány esetén az ipar egyes részeit lekapcsolná a gázhálózatról, hogy a háztartásoknak megmaradjon az energia.

Birol figyelmeztetését Dan Jørgensen dán éghajlatvédelmi miniszter is megerősítette, aki egy interjúban azt mondta: szükségessé válhatnak a vészhelyzeti tervek, amelyek energia-megszorítást is tartalmazhatnak, ha Európa valóban leállítja az orosz gázimportot. Kadri Simson, az EU energiaügyi biztosa hozzátette, hogy készenléti terveket dolgoznak ki, amelyek szakértők szerint elsősorban az ipart érintik majd.

Az IEA dániai konferenciáján, amelyen legalább 20 ország miniszterei és kormányképviselői vettek részt, arra jutottak, hogy a világ 2030-ra Kína jelenlegi éves energia-fogyasztásának megfelelő mértékben csökkentheti éves energiafogyasztását olyan intézkedésekkel, mint például az épületek jobb szigetelése vagy az észszerűbb légkondicionálás.

Lesz-e vajon energiaadagolás? Fotó: Depositphotos
Lesz-e vajon energiaadagolás? Fotó: Depositphotos

Birol szerint az energiabiztonságot a hatékonyság növelésével, a megújuló energiaforrások nagyobb mértékű felhasználásával és "a meglévő [olaj- és gáz-] mezők maximális kihasználásával" kell elérni, nem pedig új, nagy fosszilis tüzelőanyag-projektekkel, amelyek a 2040-es és 2050-es évekig tarthatnak, és a nemzetközi éghajlat-politika csődjét jelentenék.

Figyelmeztetett azonban arra, hogy az egekbe szökő olajárak valószínűleg sok gazdaság számára fájdalmat fognak okozni.

A Brent nyersolaj ára május végén majdhogynem idei csúcsot ért el, miután az EU bejelentette az orosz olajimport nagy részének betiltását, és azóta is magasan áll.

A gáz- és energiafelhasználás csökkentésének kérdése nem csak Németországban vagy Ausztriában merült fel, hanem például a már EU-n kívüli Nagy-Britanniában is. Boris Johnson brit kormányfő azt nyilatkozta május végén a Reutersnak: a kormány nem számít arra, hogy Nagy-Britanniának energia-megszorításokkal vagy áramkimaradással kell szembenéznie, de az ország rendelkezik vészforgatókönyvekkel. 

"Nem számítunk áramkimaradásokra ezen a télen, és nem számítunk megszorításra sem ezen a télen, tekintettel arra, hogy saját hozzáférésünk van az északi-tengeri gáztartalékokhoz, és más megbízható partnerektől is importálhatunk energiát”, nyilatkozta a brit kormányszóvivő.

Magyarországon Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter többször jelezte, hogy a kormány mindent megtesz a gáz- és energiaellátás ügyében, és semmilyen fennakadásra nem számít a téli hónapokban.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Harcra készül a vámháborúban Európa?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 15:33
Összevonták a két szankciós listát.
Makro / Külgazdaság Ilyen csoda kellene, hogy Orbán Viktor nyugodtan aludhasson
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 11:34
Álom már van. De elúszni látszik.
Makro / Külgazdaság Trumpnak sikerült egy újabb pofont lekevernie az amerikai autógyártóknak?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 10:48
A Fehér Ház szerint hatalmas győzelem ez az amerikai gyártóknak – az amerikai gyártók szerint viszont nagyon rossz üzlet köttetett.
Makro / Külgazdaság Donald Trump „a történelem legnagyobb kereskedelmi megállapodását” jelentette be
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 06:44
Az Egyesült Államok és Japán megállapodást kötött a Trump által kivetett súlyos vámok csökkentéséről.
Makro / Külgazdaság Varga Mihálynak nem maradt választása
Herman Bernadett | 2025. július 22. 14:00
Nem változott most sem az alapkamat. Az infláció magas, a növekedés pedig nem a fogyasztás miatt gyenge. A forintra is sokan spekulálnak, meg van kötve a jegybank keze. 
Makro / Külgazdaság Összelapátolta az állami cégek pénzét a kormány, hogy mentse az államháztartást
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 12:30
Június végéig az éves hiány 58,1 százalékát érte el az államháztartás. Ehhez ki kellett venni az állami cégekből 200 milliárdnyi osztalékot, és több adót kellett beszedni.
Makro / Külgazdaság Lezárult az idei egyik legnagyobb NER-es üzlet?
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 11:05
Nyerges Zsolt nevére vett egy évi 50 milliárdos csomagot.
Makro / Külgazdaság Már 27 halálos áldozata van a katasztrófának, köztük 25 gyerek
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 08:35
A 27 áldozatból 25 iskolás gyerek volt. 
Makro / Külgazdaság Erősen visszavágta Kína két olyan nyersanyag exportját, amely a fegyver- és napelemgyártáshoz kell
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 15:01
Kína jelentősen visszafogta két fontos nyersanyag – a fegyverek, a távközlési berendezések és a napelemek gyártásához szükséges alapanyag – exportját a Reuters hírügynökség által a hivatalos kínai vámadatokon végzett elemzés alapján.
Makro / Külgazdaság Románia és Görögország lett az EU rossztanulója hiány és államadósság terén
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 14:07
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG