4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Akár kényszerítő intézkedések is felmerülhetnek a következő télen, ha a világpolitikai helyzet rosszul alakul.

Európában télen akár megszorításokra is szükség lehet energiaellátás szempontjából, különösen akkor, ha a hideg időjárás egybeesik a kínai gazdasági kereslet élénkülésével - figyelmeztetett a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) ügyvezető igazgatója.

Fatih Birol a Financial Timesnak azt mondta: az ipari gázfelhasználók és mások számára is bevezethetnek megszorító intézkedéseket, ha nem történnek sürgős lépések a hatékonyság javítása érdekében.

Ha kemény és hosszú tél lesz és nem teszünk keresletoldali intézkedéseket (...), akkor a földgáz esetében nem zárnám ki a megszorító intézkedések szükségességét az európai térségben. Ez kezdetben a nagyipari létesítményeket érintené

-mondta.

Birol szerint a kormányoknak a hatékonyság javításával kell csökkenteniük az energiaigényt, de hozzátette, hogy a potenciális gázhiány kevésbé lesz súlyos, "ha a kínai gazdaság nem a szokásos ütemben teljesít". Az elmúlt hónapokban az ottani, Covid miatti korlátozások lassították a gazdasági növekedést és csökkentették az energia-keresletet, de a távol-keleti ország mostanában ismét nyitni kezdett.

Egyre durvul a gázjátszma. (Illusztráció.) Fotó: Depositphotos
Egyre durvul a gázjátszma. (Illusztráció.) Fotó: Depositphotos

Számos kontinentális éghajlatú európai ország nagymértékben függ az orosz gáztól, és elképzelhető, hogy a Kreml a helyzetet arra használja fel, hogy nyomást gyakoroljon az Ukrajnát támogató országokra.

A Gazprom tudvalevőleg már nem szállít Lengyelországba, Bulgáriába és Finnországba, múlt héttől pedig Hollandiát és Dániát is kizárta a szolgáltatásból, mert a két ország állítólag nem tett eleget a rubelben való fizetési kötelezettségének.

Az IEA vezetőjének kijelentései az esetleges európai megszorításokról rímelnek Németország és Ausztria felvetéseire. Németország márciusban közölte, hogy akut hiány esetén az ipar egyes részeit lekapcsolná a gázhálózatról, hogy a háztartásoknak megmaradjon az energia.

Birol figyelmeztetését Dan Jørgensen dán éghajlatvédelmi miniszter is megerősítette, aki egy interjúban azt mondta: szükségessé válhatnak a vészhelyzeti tervek, amelyek energia-megszorítást is tartalmazhatnak, ha Európa valóban leállítja az orosz gázimportot. Kadri Simson, az EU energiaügyi biztosa hozzátette, hogy készenléti terveket dolgoznak ki, amelyek szakértők szerint elsősorban az ipart érintik majd.

Az IEA dániai konferenciáján, amelyen legalább 20 ország miniszterei és kormányképviselői vettek részt, arra jutottak, hogy a világ 2030-ra Kína jelenlegi éves energia-fogyasztásának megfelelő mértékben csökkentheti éves energiafogyasztását olyan intézkedésekkel, mint például az épületek jobb szigetelése vagy az észszerűbb légkondicionálás.

Lesz-e vajon energiaadagolás? Fotó: Depositphotos
Lesz-e vajon energiaadagolás? Fotó: Depositphotos

Birol szerint az energiabiztonságot a hatékonyság növelésével, a megújuló energiaforrások nagyobb mértékű felhasználásával és "a meglévő [olaj- és gáz-] mezők maximális kihasználásával" kell elérni, nem pedig új, nagy fosszilis tüzelőanyag-projektekkel, amelyek a 2040-es és 2050-es évekig tarthatnak, és a nemzetközi éghajlat-politika csődjét jelentenék.

Figyelmeztetett azonban arra, hogy az egekbe szökő olajárak valószínűleg sok gazdaság számára fájdalmat fognak okozni.

A Brent nyersolaj ára május végén majdhogynem idei csúcsot ért el, miután az EU bejelentette az orosz olajimport nagy részének betiltását, és azóta is magasan áll.

A gáz- és energiafelhasználás csökkentésének kérdése nem csak Németországban vagy Ausztriában merült fel, hanem például a már EU-n kívüli Nagy-Britanniában is. Boris Johnson brit kormányfő azt nyilatkozta május végén a Reutersnak: a kormány nem számít arra, hogy Nagy-Britanniának energia-megszorításokkal vagy áramkimaradással kell szembenéznie, de az ország rendelkezik vészforgatókönyvekkel. 

"Nem számítunk áramkimaradásokra ezen a télen, és nem számítunk megszorításra sem ezen a télen, tekintettel arra, hogy saját hozzáférésünk van az északi-tengeri gáztartalékokhoz, és más megbízható partnerektől is importálhatunk energiát”, nyilatkozta a brit kormányszóvivő.

Magyarországon Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter többször jelezte, hogy a kormány mindent megtesz a gáz- és energiaellátás ügyében, és semmilyen fennakadásra nem számít a téli hónapokban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezt kéne Svájc után csinálnunk
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 16:23
Svájc ipari termelése 8,5 százalékkal, 2021 második negyedéve óta a leggyorsabb ütemben bővült az idei első negyedévben éves szinten, a negyedik negyedévben jegyzett 2,1 százalékos éves szintű növekedés után – derült ki a svájci statisztikai hivatal adataiból.
Makro / Külgazdaság Kijött az Európai Bizottság gazdasági jelentése Magyarországról
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 15:33
Megjelent az Európai Bizottság gazdasági előrejelzése, amely szerint idén 0,8, jövőre pedig 2,5 százalékkal nőhet a magyar bruttó nemzeti össztermék (GDP).
Makro / Külgazdaság GKI: továbbra is gyengélkedik az építőipar
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 14:15
Az építőipari termelés az elmúlt két évben folyamatosan csökkent, és ez a kedvezőtlen tendencia az idei első negyedévben is folytatódott. Az egyre szűkülő kereslet következtében a cégek száma is mérséklődött, miközben a termelői infláció lassulni kezdett. Az építőipari szereplők egyelőre nem látnak közeli trendfordulót, ugyanakkor az ágazat középtávú növekedési kilátásai kedvezőek.
Makro / Külgazdaság Visszacsinálják a Brexitet?
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 09:52
Először tartanak hivatalos brit-EU csúcstalálkozót a brit EU-tagság megszűnése óta.
Makro / Külgazdaság Táptalajt adnak a recessziós félelmeknek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 07:53
A távol-keleti országban lassult az ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom növekedése.
Makro / Külgazdaság Hiába a kormány csodafegyvere, csak nem tudunk közelebb kerülni Európához
Csabai Károly | 2025. május 19. 05:44
Bár a hazai éves infláció áprilisban lassult, de nem olyan mértékben, mint amekkorára a március közepétől ketyegő árrésstop alapján következtetni lehetett. Ráadásul közben a többiek sem tétlenkedtek, így európai összehasonlításban egy tapodtat sem jutottunk előrébb, hajszálra ugyanannyi öreg kontinensbéli ország fogyasztóiár-indexe alacsonyabb a miéknél, mint egy hónappal korábban – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Berlin Trump jóindulatáért és a NATO túléléséért küzd
Káncz Csaba | 2025. május 18. 10:53
Az új német kormány padlógázt nyom a katonai kiadásokban, hogy a jövő havi NATO csúcstalálkozón elnyerjék Trump jóváhagyását a szervezet jövőjére nézve. Ukrajna megmutatja, hogyan lehet egy hadsereget a szinte semmiből néhány év alatt Európa legnagyobb fegyveres erejévé fejleszteni. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor az átláthatósági törvényjavaslatról is – kemény fellépést ígér
Privátbankár.hu | 2025. május 18. 10:08
Ezt nem lehet megengedni, fogalmazott a miniszterelnök a külföldi támogatásokat kapó szervezetek ügyében.
Makro / Külgazdaság 50 százalékról nullára: utolsó atomerőművét is leállítja egy ország
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 11:16
Tajvan megkezdte utolsó aktív atomerőművének leállítását a Taiwan Power (Taipower) állami energiaellátó vállalat szombaton kiadott tájékoztatása szerint.
Makro / Külgazdaság Főhet Putyin feje: gyengélkedni kezdett az orosz gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 08:52
Befékezett az orosz gazdaság, és bár az infláció csökkent, még mindig 10 százalék fölött van.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG