5p

A szénfelhasználás növekedése Európában várhatóan átmeneti lesz, és a következő években más fejlett gazdaságokban is csökkenni fog a kereslet, míg a feltörekvő ázsiai országokban továbbra is erőteljes marad.

A világ szénfogyasztása 2022-ben soha nem látott 8 milliárd tonna fölé emelkedett az energiaválság, főként a megugró földgázárak következményeként. A világ három legnagyobb széntermelője – Kína, India és Indonézia – 2022-ben termelési rekordot ért el. Az előrejelzések szerint a világ szénfogyasztása 2025-ig nagyjából ezen a szinten marad: bár Európában csökkeni fog – 2025-re az európai szénkereslet várhatóan a 2020-as szint alá csökken –, de az ázsiai fejlődő gazdaságok további erős kereslete ezt ellensúlyozza. Az évtized közepét követően azonban a világ szénfelhasználásának lassú visszaesését valószínűsítik a kutatók, hiszen a megújuló energiaforrások egyre inkább kiszorítják a szenet a villamosenergia-termelésből különösen a fejlett gazdaságokban.

Szénszállító uszályok a Mahakam folyón, Samarinda, Kelet-Kalimantan, Indonézia. Fotó: Depositphotos
Szénszállító uszályok a Mahakam folyón, Samarinda, Kelet-Kalimantan, Indonézia. Fotó: Depositphotos

Az Nemzetközi Energia Ügynökség legfrissebb, az ágazatról szóló éves piaci jelentése, a „Szén 2022” szerint noha a világ szénfelhasználása 2022-ben csupán 1,2 százalékkal növekedett, ez elegendő ahhoz, hogy a történelem során először meghaladja a 8 milliárd tonnát egyetlen év alatt, felülmúlva a korábbi, 2013-ban felállított rekordot. A jelenlegi piaci tendenciák alapján a szénfogyasztás 2025-ig ezen a szinten marad, mivel a fejlett piacokon tapasztalható csökkenést ellensúlyozza a feltörekvő ázsiai gazdaságok továbbra is erős kereslete. Ez azt jelenti, hogy a szén továbbra is a globális energiarendszer messze legnagyobb metán és szén-dioxid-kibocsátó forrása marad.

A koronavírus lezárásokat követő gazdasági felpattanás miatt kialakuló globális energiaválság közepette – amelyet az ukrajnai orosz invázió tetézett – megemelkedtek a földgázárak, ezért az energiatermelésben mindinkább a szénre kezdtek támaszkodni. Bár ellentétes hatások is érvényesültek: a lassuló gazdasági növekedés csökkentette a villamosenergia-keresletet és az ipari termelést, és a megújuló energiaforrásokból származó energiatermelés szintén új rekordot döntött. Kína, a világ legnagyobb szénfogyasztója a nyár folyamán a hőhullám és a szárazság miatt kénytelen volt jelentős mértékben növelni a szénfelhasználást az energiatermelésben, még úgy is, hogy a szigorú Covid-korlátozások csökkentették a keresletet.

„A világ közel áll a fosszilis tüzelőanyag-felhasználás csúcsához, és a szén lesz az első, amely csökken, de még nem tartunk ott”

– mondta Keisuke Sadamori, a Nemzetközi Energia Ügynökség energiapiacokért és energiabiztonságért felelős igazgatója.

„A szén iránti kereslet makacsul tartja magát, és 2022-ben valószínűleg minden idők legmagasabb szintjét érte el, ami a globális károsanyag-kibocsátást is felfelé hajtja. Ugyanakkor sok jel utal arra, hogy a mai válság felgyorsítja a megújuló energiaforrások, a hőszivattyúk elterjedését és az energiahatékonyság fejlesztését, ez pedig a következő években mérsékelni fogja a szénkeresletet. A kormányzati politikák szintén kulcsfontosságúak lesznek a biztonságos és fenntartható jövő megteremtésében” – tette hozzá Sadamori.

A világ szénfogyasztása 2022-ben soha nem látott 8 milliárd tonna fölé emelkedett az energiaválság, főként a megugró földgázárak következményeként. (Szénszállító uszályok a Mahakam folyón, Samarinda, Kelet-Kalimantan, Indonézia.) Fotó: Depositphotos
A világ szénfogyasztása 2022-ben soha nem látott 8 milliárd tonna fölé emelkedett az energiaválság, főként a megugró földgázárak következményeként. (Szénszállító uszályok a Mahakam folyón, Samarinda, Kelet-Kalimantan, Indonézia.) Fotó: Depositphotos

A teljes szénfelhasználás rekordján belül az energiatermelés szénigénye szintén új rekordot ért el.

A nemzetközi szénpiac rendkívül feszes éven van túl: a szén ára márciusban, majd júniusban történelmi csúcsra, egy év alatt közel háromszorosára emelkedett, aminek oka szintén a globális energiaválság okozta feszültségek, különösen a földgáz árának kiugrása, emellett pedig az egyik legfontosabb nemzetközi beszállító, Ausztrália kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt fellépő kitermelési nehézségei. Európa szintén jelentősen hozzájárult az árak emelkedéséhez: már a második egymást követő évben növeli szénfogyasztását, részben azért, mert idén súlyosan érintette az orosz földgázellátás erőteljes csökkentése. Ugyanakkor 2025-re az európai szénkereslet várhatóan a 2020-as szint alá csökken.

A világ három legnagyobb széntermelője – Kína, India és Indonézia – 2022-ben termelési rekordot ért el. Az energia ügynökség jelentése azonban megjegyzi, hogy a magas árak és a széntermelők számára kényelmes árrés ellenére nincs jele az exportorientált szénprojektekbe történő beruházások felfutásának. Ez a befektetők és a bányavállalatok óvatosságát tükrözi a szén közép- és hosszú távú kilátásaival kapcsolatban. Vannak azonban olyan afrikai országok, ahol a kifizetődő tengeri szénkereskedelem felfutásával jelentősebb állami, főként infrastrukturális beruházások indulhatnak meg. Erről laptársunknál, az Mforon megjelent „Kitört a szénláz! Európa tengerentúli importja több mint a tizenegyszeresére nőtt” című cikkünkben olvashat bővebben.

A szén határidős árának alakulása. (dollár/tonna) Forrás: Tradingeconomics
A szén határidős árának alakulása. (dollár/tonna) Forrás: Tradingeconomics

Az előrejelzések szerint a szén iránti kereslet a fejlett gazdaságokban az elkövetkező években csökkenni fog, mivel a megújuló energiaforrások egyre inkább kiszorítják a szenet a villamosenergia-termelésből. Ázsia feltörekvő és fejlődő gazdaságai azonban növelni fogják a szénfelhasználást a gazdasági növekedés elősegítése érdekében, még akkor is, ha egyre több megújuló energiaforrást használnak.

Az elkövetkező években a világ legnagyobb szénfogyasztójának számító Kínában bekövetkező fejlemények lesznek a legnagyobb hatással a globális szénkeresletre, de India is jelentős szerepet fog játszani.

A Nemzetközi Energia Ügynökség egy másik jelentésében arra is felhívja a figyelmet, hogy a széntüzelés visszaszorítása duplán előnyös környezetvédelmi szempontból, hiszen a szénbányákból a légkörbe kerülő metán az éghajlatváltozás szempontjából a szén-dioxidnál közel százszor károsabb gáz. A szénbányászat ugyanakkor sokkal több metánt bocsát ki, mint a földgáz- vagy az olajipar.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG