5p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kína idén rekordot dönt mind a megújuló tiszta forrásból, mind a szénből előállított energiamennyiség terén, ami ambivalens érzéssel tölti el a környezetvédőket. Peking elkötelezettsége a megújuló energiaforrások fejlesztése mellett ugyanakkor megkérdőjelezhetetlen. Az ország 2021-ben több megújulóenergia-termelő kapacitást telepített, mint a világ többi része együttvéve.

A világ energiaválsággal küszködik, ez alapján pedig arra számíthatunk, hogy a szénfelhasználás 2022-ben növekedni fog. Az idei év első felében azonban nem ez történt, legalábbis a villamosenergia-ágazatban nem. Az első hat hónapban a megújuló energiaforrások fedezték a globális villamosenergia-igény teljes növekedését, megállítva a fosszilis tüzelőanyagok felhasználásának emelkedését.

Kína 2021-ben több megújulóenergia-termelő kapacitást telepített, mint a világ többi része együttvéve. Fotó: Depositphotos
Kína 2021-ben több megújulóenergia-termelő kapacitást telepített, mint a világ többi része együttvéve. Fotó: Depositphotos

A globális villamosenergia-kereslet 2022 első félévében 3 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, ami összhangban áll a korábbi évek átlagával. A keresletnövekedés 77 százalékát a szél- és a napenergia fedezte, a fennmaradó részt pedig a vízenergia. Kínában a szél- és napenergia-termelés növekedése a villamosenergia-igény növekedésének 92 százalékát állta, az Egyesült Államokban ez az arány 81, míg Indiában 23 százalék volt.

A második félév elején azonban fordulat következett: júliusban és augusztusban a globális szén- és gáztermelés növekedett, emiatt pedig fennáll a lehetősége annak, hogy a villamosenergia-ágazat károsanyag-kibocsátása a tavalyi rekordot követően 2022-ben még tovább emelkedik. E változásban jelentős szerepet játszott, hogy Kínában a rekord szárazság miatt jelentősen visszaesett a vízenergia-termelés, és világszerte hőhullámok sújtottak, ami növelte az áramfelhasználást – derült ki az Ember energetikai kutatóközpont tanulmányából.

A kettős tendencia a félév hátralevő részében is tovább folytatódott. Az Ember adatai szerint Kína napenergiából származó villamosenergia-termelése több mint 30 százalékkal nőtt január és október között a 2021-es év azonos időszakához képest, míg a szélenergiából származó villamos energia 25 százalékkal ugrott meg. Mindez megerősítette az ország státuszát a világ messze legnagyobb megújulóenergia-felhasználójaként.

Ugyanebben az időszakban azonban Kína áramtermelésre fordított szénfelhasználása szintén új csúcsra emelkedett, ahogyan az ezzel összefüggő károsanyag-kibocsátás is.

Ha a kínai szénfelhasználás a hagyományos szezonális mintákat követi, és decemberben az októberi értékhez képest nagyjából 30 százalékkal emelkedik, akkor a széntüzelésű villamosenergia-termelésből származó szén-dioxid-kibocsátás idén meghaladja a 4,5 milliárd tonnát – áll a Reuters összefoglalójában.

Ez több szén-dioxidot jelent, mint amennyit Európa teljes energiaszektora – valamennyi forrásból, tehát nem csak szénből – 2021-ben kibocsátott. Kínában a villamosenergia-termelésben a szénalapú kibocsátás 2017 óta 1 milliárd tonnával nőtt.

Kína villamosenergia-termelésének forrásai. (terawattóra) Forrás: ember-climate.org
Kína villamosenergia-termelésének forrásai. (terawattóra) Forrás: ember-climate.org

A covid a legnagyobb környezetvédő

Kína idei energiaszükségletét is visszafogták a koronavírus terjedése miatt elrendelt szigorú lezárások, amelyek több területen akadályozták a gyártási tevékenységet és lassították az ipari termelést, míg a gyengülő ingatlanszektor a hazai beruházások meredek visszaesését okozza, ami szintén fékezi az energiafelhasználást. Ha a gazdasági aktivitás idén erőteljesebb lett volna, valószínűleg az ország szénfelhasználása és kibocsátása még magasabbra emelkedik, különösen azért, mert a rekordmagas földgázárak csökkentették az energiatermelők számára a szénről a tisztább égésű gázra való átállás gazdasági vonzerejét.

Ha a borús makrogazdasági környezet javulásnak indul, és sikerül fokozatosan kilépni a zéró-covid politikából, úgy a termelés felpörgése mellett a belföldi fogyasztás is megélénkül, ami 2023-ban magasabbra lendítheti az energiafelhasználást.

Ha a globális földgázpiac zavarai 2023-ban sem enyhülnek – mivel Európa az ukrajnai inváziót követően sokkal nagyobb mennyiségben vásárol LNG-t a világpiacról, annak árát az egekbe emelve – akkor Kína valószínűleg ismét a széntüzelésű kapacitások bővítését fogja előnyben részesíteni a gázzal szemben, még akkor is, ha a kibocsátások továbbra is emelkedő tendenciát mutatnak.

Peking elkötelezettsége a megújulók mellett vitathatatlan

Tekintettel az éghajlatváltozás elleni egyre intenzívebb küzdelemre, világszerte hevesen ellenzik a szénfelhasználást, ugyanakkor Kína szénszennyezésének elképesztő számai teljesen ellentétesnek tűnhetnek az ország deklarált törekvésével, miszerint vezető szerepet kíván betölteni az éghajlatvédelemben.

Peking azonban úgy tekint a rövid távú energiabiztonságra, mint ami létfontosságú a hosszú távú gazdasági stabilitás szempontjából, és nyugodtan alkalmazza ma a piszkos energiát, miközben a tiszta technológiákban erősödik.

Valójában Peking elkötelezettsége a megújuló energiaforrások páratlan mértékű fejlesztése mellett nem kérdőjelezhető meg. Az ország 2021-ben több megújulóenergia-termelő kapacitást telepített, mint a világ többi része együttvéve.

2022-ben Kína a nap- és szélenergia bővítéseinek köszönhetően elérte a tiszta energiából előállított 3000 terawattóra villamos energia mennyiséget – ami jóval több, mint bármely más országé –, és az Ember adatai szerint a tiszta energia aránya Kína villamosenergia-mixében országos rekordra, 31,9 százalékra emelkedett. Kína azonban a tiszta energiára való átállás ütemét tekintve is a világ vezető országai közé tartozik, hiszen 2015-ben még csupán 26,3 százalék volt a megújulók aránya az áramtermelésben.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Harcra készül a vámháborúban Európa?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 15:33
Összevonták a két szankciós listát.
Makro / Külgazdaság Ilyen csoda kellene, hogy Orbán Viktor nyugodtan aludhasson
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 11:34
Álom már van. De elúszni látszik.
Makro / Külgazdaság Trumpnak sikerült egy újabb pofont lekevernie az amerikai autógyártóknak?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 10:48
A Fehér Ház szerint hatalmas győzelem ez az amerikai gyártóknak – az amerikai gyártók szerint viszont nagyon rossz üzlet köttetett.
Makro / Külgazdaság Donald Trump „a történelem legnagyobb kereskedelmi megállapodását” jelentette be
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 06:44
Az Egyesült Államok és Japán megállapodást kötött a Trump által kivetett súlyos vámok csökkentéséről.
Makro / Külgazdaság Varga Mihálynak nem maradt választása
Herman Bernadett | 2025. július 22. 14:00
Nem változott most sem az alapkamat. Az infláció magas, a növekedés pedig nem a fogyasztás miatt gyenge. A forintra is sokan spekulálnak, meg van kötve a jegybank keze. 
Makro / Külgazdaság Összelapátolta az állami cégek pénzét a kormány, hogy mentse az államháztartást
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 12:30
Június végéig az éves hiány 58,1 százalékát érte el az államháztartás. Ehhez ki kellett venni az állami cégekből 200 milliárdnyi osztalékot, és több adót kellett beszedni.
Makro / Külgazdaság Lezárult az idei egyik legnagyobb NER-es üzlet?
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 11:05
Nyerges Zsolt nevére vett egy évi 50 milliárdos csomagot.
Makro / Külgazdaság Már 27 halálos áldozata van a katasztrófának, köztük 25 gyerek
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 08:35
A 27 áldozatból 25 iskolás gyerek volt. 
Makro / Külgazdaság Erősen visszavágta Kína két olyan nyersanyag exportját, amely a fegyver- és napelemgyártáshoz kell
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 15:01
Kína jelentősen visszafogta két fontos nyersanyag – a fegyverek, a távközlési berendezések és a napelemek gyártásához szükséges alapanyag – exportját a Reuters hírügynökség által a hivatalos kínai vámadatokon végzett elemzés alapján.
Makro / Külgazdaság Románia és Görögország lett az EU rossztanulója hiány és államadósság terén
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 14:07
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG