4p

Az afrikai országok közösen azt kezdeményezik a következő COP27-klímatárgyalásokon, hogy engedélyezzenek számukra több fosszilis tüzelőanyag-felhasználást. Eközben Janet Yellen, az Egyesült Államok pénzügyminisztere bejelentette, hogy közel 1 milliárd dolláros kölcsönt ad a Tiszta Technológiai Alapnak (CTF), amely segíti a fejlődő országokat a fosszilis tüzelőanyagokról a tiszta energiára való átállás felgyorsításában.

Az afrikai országok a jövő hónapban Egyiptomban esedékes COP27-klímatárgyalásokon közösen azt az energiaügyi álláspontot fogják képviselni, hogy a fosszilis tüzelőanyagok nélkülözhetetlenek számukra a gazdaságuk bővítéséhez és a villamosenergiához való hozzáféréshez

– mondta a kontinens vezető energetikai képviselője.

A környezetvédelmi csoportok által bírált afrikai álláspont árnyékot vethet a Sarm es-Sejkbe összehívott globális éghajlat-változási tárgyalásokra, melynek egyik célja, hogy az előző, glasgow-i csúcstalálkozó eredményeire építve a gazdag nemzetek vállalásokat tegyenek a szegényebb országoknak szánt támogatási célok tényleges elérésére, amelyek messze elmaradtak a 2020-ra ígért évi 100 milliárd dollártól is.

Angolában és Nigériában, Afrika két legnagyobb olajkitermelő országában a lakosság mindössze 40, illetve 57 százaléka jutott villamosenergiához. Fotó: Pixabay
Angolában és Nigériában, Afrika két legnagyobb olajkitermelő országában a lakosság mindössze 40, illetve 57 százaléka jutott villamosenergiához. Fotó: Pixabay

„Elismerjük, hogy néhány országnak egyelőre fosszilis tüzelőanyagokat kell használnia, de ez nem mindenki számára követendő megoldás” – mondta Amani Abou-Zeid, az Afrikai Unió (AU) infrastruktúráért és energiáért felelős biztosa a Reutersnek.

Egy június 16-án ismertetett, 45 afrikai ország részvételével készült AU-szakértői tanulmány szerint Afrikában az olaj és a szén rövid- és középtávon is döntő szerepet fog játszani.

A megújuló energia legfőbb forrásának tekintett Afrikában, hatalmas nap-, szél- és hidrogénpotenciálja ellenére mintegy 600 millió ember él áram nélkül a szubszaharai térségben, és közel 1 milliárd ember használ környezetszennyező energiaforrást a főzés során. Fontos kiemelni azonban, hogy még a nagy fosszilis tüzelőanyag-tartalékokkal rendelkező afrikai országokban is többnyire a korrupt politikai elit zsebeli be a bevételeket, és nem jut az általános szegénység és az energiaszegénység enyhítésére.

Angolában és Nigériában, Afrika két legnagyobb olajkitermelő országában a Világbank szerint 2021-ben a lakosság mindössze 40, illetve 57 százaléka jutott villamosenergiához.

A gyorsan növekvő Afrika a globális károsanyag-kibocsátás kevesebb mint 4 százalékáért felelős. Eközben igyekszik pénzzé tenni újonnan felfedezett gáz- és olajmezőit, elsősorban az európai kereslet kielégítésére.

Az afrikai oroszágok közös kezdeményezésével párhuzamosan Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter október 6-án bejelentette, hogy 950 millió dolláros kölcsönt nyújt a Tiszta Technológiai Alapnak (CTF), amely a fejlődő országoknak segít felgyorsítani a fosszilis tüzelőanyagokról a tiszta energiára való átállást. Ez az első ilyen jellegű hozzájárulás az amerikai pénzügyminisztérium részéről, amely egy korábbi, G7-országok csúcstalálkozóján tett amerikai vállalást teljesít.

„Segítenünk kell a fejlődő országoknak abban, hogy gazdaságuk átálljon a szén-dioxid-intenzív energiaforrásokról, és bővítsük a tiszta energiához való hozzáférést” – mondta Yellen a Globális Fejlesztési Központban tartott beszédében, hozzátéve, hogy a Biden-kormányzat továbbra is elkötelezett amellett, hogy 2024-ig több mint 11 milliárd dollárra növelje a nemzetközi éghajlatvédelmi támogatásait.

Az amerikai kölcsönt megújuló energiát hasznosító berendezések telepítésére, a régebbi szénerőművek leállítására és a megújuló energiára való átállást támogató programok finanszírozására lehet fordítani. Ezek a programok az érintett közösségekben új beruházásokat és munkahelyeket teremtenek – közölte az amerikai pénzügyminisztériumra hivatkozva a Reuters.

Dél-Afrika, India, Indonézia és a Fülöp-szigetek tavaly lettek a CTF által kidolgozott, a szénalapú energiatermelésről való átállás felgyorsítását célzó program első kedvezményezettjei.

Ez a négy ország felelős a szénhez, a legszennyezőbb fosszilis tüzelőanyaghoz kapcsolódó globális kibocsátás 15 százalékáért. Kibocsátásuk gyorsabb csökkentése segíteni fogja a 2050-re nettó nulla szén-dioxid-kibocsátás globális elérését.

A CTF egy olyan, adományozókat tömörítő vagyonkezelői alap, amelyet az Éghajlatváltozási Beruházási Alapok (CIF) keretében hoztak létre. Ez utóbbi a világ legnagyobb gazdaságai által 2008-ban létrehozott kezdeményezés, amely segíti a szegényebb országok gyorsabb átállását az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiagazdálkodásra.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
Makro / Külgazdaság Megint megfinanszírozták valakik az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:21
30 milliárd forinttal, ráadásul kisebb kamattal, mint legutóbb.
Makro / Külgazdaság Óvatos optimizmus Németországban
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 11:36
Túl van a legmélyebb ponton a német gépgyártás?
Makro / Külgazdaság Az egész világ és Donald Trump is erre a döntésre vár – nyilatkoztak az illetékesek
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 10:36
Kamatot vág-e a Fed? És mikor? Megszólalt a Trump által sokat kritizált elnök, illetve az amerikai pénzügyminiszter is.
Makro / Külgazdaság Ki fog itt tanítani?
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 08:51
Tovább nőtt a meghirdetett tanári állások száma.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG