4p

Az afrikai országok közösen azt kezdeményezik a következő COP27-klímatárgyalásokon, hogy engedélyezzenek számukra több fosszilis tüzelőanyag-felhasználást. Eközben Janet Yellen, az Egyesült Államok pénzügyminisztere bejelentette, hogy közel 1 milliárd dolláros kölcsönt ad a Tiszta Technológiai Alapnak (CTF), amely segíti a fejlődő országokat a fosszilis tüzelőanyagokról a tiszta energiára való átállás felgyorsításában.

Az afrikai országok a jövő hónapban Egyiptomban esedékes COP27-klímatárgyalásokon közösen azt az energiaügyi álláspontot fogják képviselni, hogy a fosszilis tüzelőanyagok nélkülözhetetlenek számukra a gazdaságuk bővítéséhez és a villamosenergiához való hozzáféréshez

– mondta a kontinens vezető energetikai képviselője.

A környezetvédelmi csoportok által bírált afrikai álláspont árnyékot vethet a Sarm es-Sejkbe összehívott globális éghajlat-változási tárgyalásokra, melynek egyik célja, hogy az előző, glasgow-i csúcstalálkozó eredményeire építve a gazdag nemzetek vállalásokat tegyenek a szegényebb országoknak szánt támogatási célok tényleges elérésére, amelyek messze elmaradtak a 2020-ra ígért évi 100 milliárd dollártól is.

Angolában és Nigériában, Afrika két legnagyobb olajkitermelő országában a lakosság mindössze 40, illetve 57 százaléka jutott villamosenergiához. Fotó: Pixabay
Angolában és Nigériában, Afrika két legnagyobb olajkitermelő országában a lakosság mindössze 40, illetve 57 százaléka jutott villamosenergiához. Fotó: Pixabay

„Elismerjük, hogy néhány országnak egyelőre fosszilis tüzelőanyagokat kell használnia, de ez nem mindenki számára követendő megoldás” – mondta Amani Abou-Zeid, az Afrikai Unió (AU) infrastruktúráért és energiáért felelős biztosa a Reutersnek.

Egy június 16-án ismertetett, 45 afrikai ország részvételével készült AU-szakértői tanulmány szerint Afrikában az olaj és a szén rövid- és középtávon is döntő szerepet fog játszani.

A megújuló energia legfőbb forrásának tekintett Afrikában, hatalmas nap-, szél- és hidrogénpotenciálja ellenére mintegy 600 millió ember él áram nélkül a szubszaharai térségben, és közel 1 milliárd ember használ környezetszennyező energiaforrást a főzés során. Fontos kiemelni azonban, hogy még a nagy fosszilis tüzelőanyag-tartalékokkal rendelkező afrikai országokban is többnyire a korrupt politikai elit zsebeli be a bevételeket, és nem jut az általános szegénység és az energiaszegénység enyhítésére.

Angolában és Nigériában, Afrika két legnagyobb olajkitermelő országában a Világbank szerint 2021-ben a lakosság mindössze 40, illetve 57 százaléka jutott villamosenergiához.

A gyorsan növekvő Afrika a globális károsanyag-kibocsátás kevesebb mint 4 százalékáért felelős. Eközben igyekszik pénzzé tenni újonnan felfedezett gáz- és olajmezőit, elsősorban az európai kereslet kielégítésére.

Az afrikai oroszágok közös kezdeményezésével párhuzamosan Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter október 6-án bejelentette, hogy 950 millió dolláros kölcsönt nyújt a Tiszta Technológiai Alapnak (CTF), amely a fejlődő országoknak segít felgyorsítani a fosszilis tüzelőanyagokról a tiszta energiára való átállást. Ez az első ilyen jellegű hozzájárulás az amerikai pénzügyminisztérium részéről, amely egy korábbi, G7-országok csúcstalálkozóján tett amerikai vállalást teljesít.

„Segítenünk kell a fejlődő országoknak abban, hogy gazdaságuk átálljon a szén-dioxid-intenzív energiaforrásokról, és bővítsük a tiszta energiához való hozzáférést” – mondta Yellen a Globális Fejlesztési Központban tartott beszédében, hozzátéve, hogy a Biden-kormányzat továbbra is elkötelezett amellett, hogy 2024-ig több mint 11 milliárd dollárra növelje a nemzetközi éghajlatvédelmi támogatásait.

Az amerikai kölcsönt megújuló energiát hasznosító berendezések telepítésére, a régebbi szénerőművek leállítására és a megújuló energiára való átállást támogató programok finanszírozására lehet fordítani. Ezek a programok az érintett közösségekben új beruházásokat és munkahelyeket teremtenek – közölte az amerikai pénzügyminisztériumra hivatkozva a Reuters.

Dél-Afrika, India, Indonézia és a Fülöp-szigetek tavaly lettek a CTF által kidolgozott, a szénalapú energiatermelésről való átállás felgyorsítását célzó program első kedvezményezettjei.

Ez a négy ország felelős a szénhez, a legszennyezőbb fosszilis tüzelőanyaghoz kapcsolódó globális kibocsátás 15 százalékáért. Kibocsátásuk gyorsabb csökkentése segíteni fogja a 2050-re nettó nulla szén-dioxid-kibocsátás globális elérését.

A CTF egy olyan, adományozókat tömörítő vagyonkezelői alap, amelyet az Éghajlatváltozási Beruházási Alapok (CIF) keretében hoztak létre. Ez utóbbi a világ legnagyobb gazdaságai által 2008-ban létrehozott kezdeményezés, amely segíti a szegényebb országok gyorsabb átállását az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiagazdálkodásra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kéri László: Még az is lehet, a bombariadóval Orbán Viktorék tesztelték azt, mennyire vevő a társadalom ilyen pánikreakciókra
Csabai Károly | 2025. január 24. 15:12
A politológus, szociológus, tanár a Klasszis Klub legutóbbi élő adásának volt a vendége. A minapi aktualitás, a több száz hazai iskolának külldött bombariadón túl egyebek mellett körbejártuk, hogy a Tisza Pártnak vagy a Fidesznek lehet érdeke a Magyar Péter által bedobott előrehozott választások. Megpróbáltuk azonosítani, kikből állhat a Tisza szavazóbázisa, hány százalékuk csalódott fideszes, hányan „érkeztek” az óellenzéktől és hányan vannak olyanok, akik eddig bizonytalankodtak. S arról is kikértük vendégünk véleményét, miért pont Magyar lett Orbán fő kihívója, van-e realitása annalk, hogy ő csak az úgynevezett klónja, a „korai Orbán”, a Tisza meg a Fidesz 2.0? A Klasszis Klub Live 4. évfolyamának 68. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Valami mocorog a német gazdaságban
Privátbankár.hu | 2025. január 24. 13:06
A pezsgősüvegeket azért nem érdemes még behűteni. Itt van a német kormány előrejelzése.
Makro / Külgazdaság Meglepő fordulat: szombattól olcsóbb lesz a tankolás, de senki sem tudja, mennyivel
Privátbankár.hu | 2025. január 24. 11:52
Odaszólt a miniszterelnök, lépett a Mol, de hogy pontosan mennyivel is csökkennek az árak, azt még a szakértők sem tudják belőni előre.
Makro / Külgazdaság Hoppá, itt a repülőrajt? Csak éppen egy kicsit nyugatabbra
Privátbankár.hu | 2025. január 24. 11:04
A vártnál jobb adatok jöttek – az euróövezetből.
Makro / Külgazdaság Százezrek áram nélkül, leállt a repülőközlekedés, példátlan károkat okoz az Éowyn
Privátbankár.hu | 2025. január 24. 10:24
Az utóbbi évek legpusztítóbb vihara zúdult a Brit-szigetekre.
Makro / Külgazdaság Aggasztó hírek jöttek a magyar állampapírokról
Privátbankár.hu | 2025. január 24. 10:02
Ezt komolyan megérezheti a költségvetés is.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor a történelem főutcáján érzi magát, szerinte jól vizsgázott a magyar állam a bombariadóknál
Privátbankár.hu | 2025. január 24. 08:59
Trump mellett haladva kerültünk vissza a fősodorba, de van, amiben még le vagyunk maradva. Szerinte Ukrajna miatt drága a magyar benzin.
Makro / Külgazdaság Újabb jel, miért bízik fantasztikus évben Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 24. 08:30
A foglalkoztatás fél éve csökken hónapról hónapra.
Makro / Külgazdaság Hátraarc Brüsszelben: Orbán Viktor Trumpot választja Putyin helyett?
Privátbankár.hu | 2025. január 24. 07:26
A hét elején még nagyon harcias volt a magyar kormány az orosz szankciók ügyében – aztán megszólalt Donald Trump.
Makro / Külgazdaság Kicsit javult a hangulat az euróövezetben, de ez nem az igazi
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 17:03
Van hová fejlődni még.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG