Kínos, de Oroszország elnökét, Vlagyimir Putyint állva hagyták egy szobában újságírók tömege előtt, miközben török kollégájára, Recep Tayyip Erdoğanra várt. A keddi találkozó előtt készült felvételeken jól látható, hogy Putyin milyen kellemetlenül érzi magát: folyamatosan mocorog, miközben arcával mimikázik a kamerák előtt közel egy percig, mire végül Erdoğan belép és köszöntik egymást.
Mindez ismeretlen terep volt az orosz vezető számára, aki úgy szerzett hírnevet, hogy szándékosan, olykor órákig is megvárakoztatja a világ vezetőit a tervezett tárgyalások előtt.
Az újságírók megörökítették azt a pillanatot, amikor Putyin abban a reményben lép be a szobába, hogy Erdoğan gyorsan követi őt. Ehelyett azonban ott marad egy szál egyedül a fényképezőgépek vakui előtt. Az általában sztoikus orosz vezető összekulcsolt kézzel álldogál, az 50 másodperces várakozása alatt a lábaival érintgette a padlót, az arcát pedig mindenféle pozitúrákba rendezgette. Végül Putyin kissé ingerülten hagyta leesni az oldala mellé a karját, amikor végre Erdoğan előbukkant, és kezet fogtak - számol be a The Guardian az esetről.
Erdogan gives Putin a little taste of his own medicine pic.twitter.com/hY8RNuJRek
— Alec Luhn (@ASLuhn) July 19, 2022
"Az az 50 másodperc, amíg Erdoğan megvárakoztatta Putyint, azt mutatja, mennyi minden megváltozott az ukrajnai háború óta" - írja Twitter-bejegyzésében Joyce Karam, a National News közel-keleti médiaszervezet vezető tudósítója.
Karam nem volt rest Erdoğan "édes bosszújának” nevezni az esetet, emlékeztetve arra, hogy Putyin hagyta közel két percet várakoztatni a török vezetőt egy 2020-as találkozójuk előtt. A török sajtó akkoriban erről úgy számolt be, hogy Erdoğant és kíséretét megalázták, mert arra kényszerültek, hogy kint várakozzanak az előszobában.
A kis közjáték után Erdoğan és Putyin erőfeszítéseket tettek egy olyan megállapodás megkötésére, amely lehetővé teszi, hogy több ezer tonna gabona hagyhassa el Ukrajna kikötőit, amelyet Oroszország blokk alatt tart.
A NATO-tag Törökország egyébként az 1936-os montreux-i egyezmény értelmében különleges felelősséggel tartozik a Fekete-tengerre érkező tengeri forgalomért. Most azt javasolták, hogy Oroszország engedélyezze az ukrán gabonahajók számára, hogy a kijelölt útvonalakon elhagyják Odesszát, miközben persze ellenőrzik, hogy a hajókon nincs-e fegyver.
Noha Putyin dicsérte a török vezetőt a tárgyalások közvetítéséért, kevésbé nyűgözte le Erdoğan ambíciója, hogy ütközőzónát építsen a török-szíriai határtól délre. Erdoğan azt állítja, hogy az ütközőzóna megvédené Törökországot a szíriai kurdok támadásaitól, és azt állítja, hogy „nem várhatjuk el Törökországtól, hogy tétlenül és távol maradjon ettől a problémától”.
Visszatérve a találkozó előtti közel egy percre, egyesek úgy vélik, hogy Putyin tudatos késései a nemzetközi vezetőkkel egy ügyesen kalibrált piszichológiai politika, amely még elnöksége korai időszakára nyúlik vissza. Putyin 2003-ban 14 percet várakoztatta meg II. Erzsébet királynőt, egy évvel előtte pedig két órát késett egy temetőből, ahol egy repülőgép-balesetben elhunyt gyerekek szülei vártak rá.
De Putyin egy órát késve jelent meg 2015 júniusában a Vatikánban is, ahol Ferenc pápával találkozott. 2018-ban Donald Trump akkori amerikai elnök 45 percet várt az orosz elnökkel tervezett helsinki csúcstalálkozója előtt.
A Szabad Európa Rádió szerint Angela Merkel 2014-ben nem kevesebb, mint 4 óra 15 percet várt a Putyinnal való találkozójára, Viktor Janukovics pedig, amikor még ukrán elnök volt, egyszer négy órát várt, mielőtt leült volna az orosz vezetővel tárgyalni.