6p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A NATO, az EU és a G7 csoport is csúcstalálkozót tart ma Brüsszelben. A fő törésvonalak egyike lehet az orosz gáz importja, a magyar miniszterelnöknek feltehetően Joe Bidennel szemben kell megvédenie álláspontját.

Brüsszelen lesz ma a világ szeme. Példátlan módon egy napon kerül ugyanis sor a NATO, a G7, valamint az EU vezetőinek rendkívüli csúcstalálkozóira, amelyeken az amerikai elnök is személyesen vesz részt.

Merre tovább? Joe Biden amerikai elnök (j) és Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a NATO-tagországok állam-, és kormányfőinek rendkívüli csúcstalálkozóján Brüsszelben 2022. március 24-én.  MTI/AP/Thibault Camus
Merre tovább? Joe Biden amerikai elnök (j) és Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a NATO-tagországok állam-, és kormányfőinek rendkívüli csúcstalálkozóján Brüsszelben 2022. március 24-én. MTI/AP/Thibault Camus

A téma természetesen a háború, illetve az Oroszország elleni további lépések lesznek. A várakozások szerint a NATO tovább erősítheti a szövetség keleti szárnyának védelmét, ennek keretében újabb csapatok és katonai eszközök érkezhetnek a balti államokba, Lengyelországba, Romániába – és Magyarországra is. Jens Stoltenberg főtitkár a találkozó előtt már bejelentette, hogy a szövetség négy új harccsoportot telepít át a régióba, ezzel megduplázza ezek számát.

A nagy kérdés persze az, hogy mivel segíti közvetlenül a szövetség Kijevet az agresszor elleni harcban. A találkozón meghallgatják az online bejelentkező Volodomir Zelenszkij ukrán elnököt is, aki minden bizonnyal újabb, pusztítóbb fegyverek mellett elsősorban az Ukrajna feletti repüléstilalmi övezet létrehozását fogja kérni a szövetségtől.

Segítünk, de félünk az atomtól

Ugyan Lengyelország és a balti államok támogatnák ezt a lépést, sőt Varsó azt a javaslatot is bedobta, hogy a szövetség küldjön békefenntartókat Ukrajnába, a NATO tagállamainak többsége ellenzi az olyan lépéseket, amelyek közvetlen összeütközést jelenthetnének a szövetség katonai ereje és az orosz fegyveres erők között, mivel ez a konfliktus további eszkalációjához vezethetne. Stoltenberg többször is leszögezte az elmúlt napokban, hogy a NATO közvetlenül semmilyen formában nem tervez beavatkozni a háborúba, Oroszország pedig hasonlóan sokszor utalt arra, hogy egy ilyen lépés NATO-Oroszország háborúhoz vezetne, amelyben a nukleáris arzenál bevetését sem zárják ki.

Új fejlemény lehet viszont, hogy a NATO feltehetően döntést hoz arról, hogy az utóbbi napok hírei, hírszerzési jelentései nyomán biológiai, vegyi, valamint nukleáris támadás esetén használható védelmi felszereléseket szállít Ukrajnának.

Kínának is üzenetet küldhetnek

A NATO-csúcs után ülnek össze a legfejlettebb gazdaságokat tömörítő G7-csoport vezetői, a megbeszélés fő témája az Oroszország elleni további szankciók lesznek. Ugyan Biden a Brüsszelbe tartó repülőgépre felszálláskor csak annyit mondott a készülő lépésekről, hogy „minden mondanivalómat el fogom mondani, amikor odaérek”, Justin Trudeau kanadai miniszterelnök kicsit bőbeszédűbben nyilatkozott.

„Biztossá kell tennünk, hogy egy szuverén, független ország lerohanása egyértelmű stratégiai kudarc legyen, amelynek pusztító következményei vannak Putyin és Oroszország számára.”

Sok újdonság ebben sincsen, de valószínű, hogy a csoport Európán kívüli tagjai az Egyesült Államok vezetésével erősen szorgalmazni fogják az orosz energiahordozók importjának korlátozását is. A javaslatokat ismerő források szerint várható a szankciók az orosz politikai és gazdasági élet vezetőire még szélesebb körben való kiterjesztése is. Arról is egyeztetnek majd a csoport ülésén, hogy miként lehetne a szankciók megkerülését megnehezíteni, valamint eltántorítani attól a szankciókon kívül maradó államokat, hogy segítsék Oroszországot. Itt elsősorban persze Kína helyzete kiemelendő, a nyugati szövetségeseknek mind rövid távon, mind hosszabb, stratégiai távon alapvető érdeke, hogy Kína ne segítse katonai eszközökkel, valamint a szankciók hatálya alá eső termékekkel az orosz háborús erőfeszítéseket, illetve megakadályozzák, hogy a jelenlegi világrend két legerősebb kihívójának számító ország szorosabbra fűzze politikai és gazdasági kapcsolatait.

Nagy lehet a nyomás Orbánon

Fel kell kötniük a gatyát - Orbán Viktor miniszterelnök a NATO-tagországok állam-, illetve kormányfőinek rendkívüli brüsszeli csúcstalálkozójára érkezik 2022. március 24-én. A háttérben Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Fel kell kötniük a gatyát - Orbán Viktor miniszterelnök a NATO-tagországok állam-, illetve kormányfőinek rendkívüli brüsszeli csúcstalálkozójára érkezik 2022. március 24-én. A háttérben Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

A kétnapos EU-csúcson részben ugyanezek a pontok lehetnek napirenden. A fő törésvonal itt az orosz kőolaj és földgáz importjának szankcionálása lehet. A katonai lépések mellett erre is utalhatott Orbán Viktor, aki a csúcsra készülve arról beszélt, hogy „veszélyes javaslatok” kerülhetnek napirendre. A magyar kormány minden adandó alkalommal leszögezte, hogy nem támogatja az orosz energiahordozókra kivetendő szankciókat (ennek hátteréről lásd laptársunk elemzését), de Olaf Scholz német kancellár is úgy nyilatkozott, hogy ezek a szankciók jobban sújtanák Németországot, mint Oroszországot.

Feltehetően erre utalt Zelenszkij is egy ma éjjeli beszédében, és már előre igyekezett emelni a téteket azzal, hogy a találkozókon „világosan ki fog derülni”, ki áll Ukrajna mellett, és „kinek fontosabb a pénz”.

Meglátjuk, mekkora nyomás fog helyeződni a szankciók az olajra és a gázra kiterjesztését ellenző tagállamokra.

„Világossá tettük, hogy a szankciókat nem lehet kiterjeszteni az orosz gáz- és olajbehozatalra, mert az Magyarország és néhány más ország esetében aránytalanul, szinte elviselhetetlenül nagy terhet jelentene. Közösen néhány országgal fellépünk és ismét meg fogjuk védeni Magyarország energiaellátását és az ország működésének biztonságát”

- fogalmazott mindenesetre Orbán Viktor, de ha Németországot esetleg sikerül meghátrálásra kényszeríteni ebben az ügyben, akkor valószínűleg a magyar kormányfőnek (és az e kérdésben a magyar álláspontot támogató Bulgáriának) sem lesz más választása, mint beállni a sorba, ahogy ez már Orbán esetében a Magyarországra érkező NATO-csapatok esetén megtörtént. Az mindenesetre már biztos, hogy a tavaly a magyar kormány által elutasított, ám most mégis kért hitelt egyhamar nem kapja meg Magyarország.

Az orosz gáztól és olajtól való függés hosszabb távon való enyhítését szolgálnák azok a javaslatok, amelynek vázlatát egy kiszivárgott zárónyilatkozat-tervezetből megismerhettünk. Az EU-csúcson  véglegesítendő javaslatok szerint a tagállamok együtt fognak működni a földgáz, a cseppfolyós földgáz és a hidrogén közös vásárlásában, valamint előírnák azt is, hogy a következő tél előtt, október 1-jéig az európai gáztározókat legalább 90 százalékos szintig fel kell tölteni.

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Varga Mihálynak nem maradt választása
Herman Bernadett | 2025. július 22. 14:00
Nem változott most sem az alapkamat. Az infláció magas, a növekedés pedig nem a fogyasztás miatt gyenge. A forintra is sokan spekulálnak, meg van kötve a jegybank keze. 
Makro / Külgazdaság Összelapátolta az állami cégek pénzét a kormány, hogy mentse az államháztartást
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 12:30
Június végéig az éves hiány 58,1 százalékát érte el az államháztartás. Ehhez ki kellett venni az állami cégekből 200 milliárdnyi osztalékot, és több adót kellett beszedni.
Makro / Külgazdaság Lezárult az idei egyik legnagyobb NER-es üzlet?
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 11:05
Nyerges Zsolt nevére vett egy évi 50 milliárdos csomagot.
Makro / Külgazdaság Már 27 halálos áldozata van a katasztrófának, köztük 25 gyerek
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 08:35
A 27 áldozatból 25 iskolás gyerek volt. 
Makro / Külgazdaság Erősen visszavágta Kína két olyan nyersanyag exportját, amely a fegyver- és napelemgyártáshoz kell
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 15:01
Kína jelentősen visszafogta két fontos nyersanyag – a fegyverek, a távközlési berendezések és a napelemek gyártásához szükséges alapanyag – exportját a Reuters hírügynökség által a hivatalos kínai vámadatokon végzett elemzés alapján.
Makro / Külgazdaság Románia és Görögország lett az EU rossztanulója hiány és államadósság terén
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 14:07
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn.
Makro / Külgazdaság Nyissa ki a pénztárcáját, többet kell fizetni a kutakon!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 11:18
Újra...
Makro / Külgazdaság Ezt mindenképpen tudnia kell a 3 százalékos lakáshitelről!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:43
Tisztábbak a feltételek.
Makro / Külgazdaság Sereghajtóvá vált a magyar gazdaság: három év alatt a térség minden állama lehagyott minket
Sasvári Péter | 2025. július 21. 10:21
Vészesen lemaradt a magyar gazdaság a többi V4-es országtól egy új kimutatás szerint. Az elmúlt néhány évben a magyar gazdaság sokkal rosszabb számokat produkál, mint a Visegrádi Négyek többi állama. De mi áll emögött? Hogyan lettünk éllovasból ismét sereghajtók?
Makro / Külgazdaság „Nincs új a nap alatt” – így léphetnek Varga Mihályék
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:05
Hogy látják a szakértők?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG