Több uniós vezető is esélyes arra, hogy a díj átadásának szentelt decemberi, Oslóban tartott ceremónián képviselje a szervezetet. A jelöltek között van Herman Van Rompuy, az Európai Tanács, José Manuel Barroso, az Európai Bizottság, illetve Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke, de szóba jöhet Catherine Ashton, az Európai Külügyi Szolgálat (EKSZ) főnöke, de Ciprus, mint az EU soros elnöke is jelezte szándékát. Van, aki szerint az európai civil társadalom képviselőinek kellene részt venniük a decemberi oslói rendezvényen. Valószínűleg egyszerre több uniós intézmény vezetője fogja majd képviselni az EU-t a díjátadáson.
Egy ideje már napirenden volt
„Kimondhatatlan megtiszteltetés, hogy az Európai Uniónak ítélték a 2012-es Nobel-békedíjat. Egyre több európai állam egyedi erőfeszítése felülemelkedni a háborún és a megosztottságon, és közösen alakítani a kontinens békéjét és felvirágzását. A díj nem csak a vállalkozás és a közös érdekeket megtestesítő intézmények elismerése, hanem az Uniónkban élő 500 millió állampolgáré is” – örvendezett közös nyilatkozatában Herman Van Rompuy, az Európai Tanács és José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke röviddel azt követően, hogy Oslóban bejelentették, az Európai Uniónak ítélték oda az idei Nobel-békedíjat.
Az Európai Unió az elmúlt évtizedekben számtalanszor szerepelt már a díjra jelöltek listáján, most mégis mindenkit váratlanul ért a hír, hogy 2012-ben az EU viszi el a díjat.