6p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A hidegháború éveinek nemzetközi rendje kimúlt, és új formáció nincs a láthatáron az egyre inkább széttöredezett és kaotikus világban. A nemzetközi együttműködés csatornái - a multinacionális intézmények, a hagyományos szövetségek és a globális ellátási láncok - egyre kevésbé képesek elviselni a sokkhatásokat. Káncz Csaba jegyzete.

Idén világszerte 50 országban (!) tartanak majd választásokat, amelyeken 2 milliárd ember - a világ népességének minden negyedik tagja - vesz részt. Még az észak-koreaiak is, valószínűleg választókerületenként csak egy-egy jelölttel.

A globális geopolitika sorsdöntő pillanatban van, amint a hidegháború óta a legtöbb katonai konfliktussal néz szembe. Ráadásul az ENSZ a hanyatlás jeleit mutatja, és egyre inkább háttérbe szorul a nemzetközi ügyekben.

Az orosz-ukrán front

Az ukrajnai orosz invázió a második világháború vége óta először egy nagy intenzitású, államközi háborút hozott Európába. A Kijevnek nyújtott nyugati katonai és pénzügyi támogatás csökkentése Moszkva további területi terjeszkedéséhez vezethet az idei évben.

Vlagyimir Putyin erősebbnek akar látszani. Fotó: EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREML
Vlagyimir Putyin erősebbnek akar látszani. Fotó: EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREML
A Kreml arra fogad, hogy az Ukrajnának nyújtott amerikai és nyugati támogatás már most is érezhető erodálódása felgyorsul, ami jelentősen növeli az orosz feltételek szerinti rendezés esélyeit. Peking eközben dörzsöli a tenyerét, arra számítva, hogy a Biden-kormányzat elkerülhetetlenül el fog térni Kína stratégiai megfékezésére irányuló politikájától.

Az utóbbi hetekben újonnan magabiztossá vált orosz elnök azt reméli, hogy a márciusi választásokon újabb hat évvel meghosszabbíthatja 24 éves uralmát. Mivel az ukrajnai háborút a másként gondolkodók és ellenzékiek bezárására - vagy elhallgattatására - használják, kevés esély van arra, hogy bárki is az útjába álljon.

Az Izrael-Hamász front

A háború Izrael szándékai szerint további hónapokig fog tartani. Eközben az amerikai kormány mindeddig teljesen képtelen volt arra, hogy megfékezze az izraeli kormány katonai túlkapásait a Gázai övezetben - és Ciszjordániában.

Izrael félvállról veszi az amerikai javaslatokat a gázai háború befejezését követő rendezés ügyében is. Biden elnöknek eddig több sikere volt abban, hogy elkerülje a háború kiterjesztését Izrael és Gáza határain túlra.

Ez utóbbi erőfeszítés azonban egyre nehezebbé válik, ahogy a gázai háború elhúzódik. Amint azt az elmúlt hetekben láthattuk, az Irán által támogatott jemeni húszik máris fokozzák az amerikai katonai hajók és a kereskedelmi tranzitforgalom elleni támadásaikat. További eszkaláció várható tőlük, ahogyan a Hezbollah-tól és más síita militáns csoportoktól is Irakban és Szíriában.

Az ukrajnai háborúhoz hasonlóan a Globális Dél számos országa elítéli az erőszakot, és Izraelt hibáztatja a kiváltó okokért - nevezetesen a palesztin területek hosszú ideje tartó megszállásáért. Ez megismétli azt, ami Oroszország ukrajnai inváziójával történt, ahol a Globális Délen sokan elítélték Moszkva katonai taktikáját, de egyetértettek Oroszországgal abban, hogy az évek óta tartó NATO-terjeszkedés miatt kevés választási lehetősége maradt.

Forrongó Észak-kelet Ázsia

Nem elhanyagolható a valószínűsége annak, hogy Kína és Oroszország frontot nyit az indo-csendes-óceáni térségben, hogy megkérdőjelezze az ottani amerikai befolyást és hitelességet, különösen az amerikai elnökválasztás előtt. Oroszország továbbra is rakéta- és műholdtechnológiával fogja ellátni Észak-Koreát, cserébe az ukrajnai háborújához szükséges lőszerekért. Eközben Kína fokozza a katonai feszültségeket a Dél- és Kelet-kínai-tengeren, ami kiélezi a geopolitikai helyzetet.

Európa marginalizálódása

Európa az egyik elsődleges geopolitikai áldozata a nemzetközi kapcsolatok jelenlegi átalakulásának, amelyet a globális rendszer kettészakadása jellemez. A 2022-es év egy zavaros időszak kezdetét jelentette Európa számára, és ez a tendencia idén az egymást átfedő rendszerszintű kihívások miatt tovább fog súlyosbodni.

Mindez egybeesik egy új "vasfüggöny" kialakulásával 2024-ben, amely a skandináv országoktól a Baltikumon, Közép- és Kelet-Európán át a Fekete-tengerig és Törökországig húzódik. Európa ráadásul az idei választási ciklusban fokozott politikai polarizációra számíthat, ami a jobb- és baloldali populizmus várható fellendüléséhez vezethet, az európai intézményeken belüli átrendeződések mellett. Brüsszel azonban bátorságot meríthet Lengyelországból, ahol az Európai Tanács korábbi elnöke, Donald Tusk szilárdan EU-párti platformon tért vissza nemrégen a hatalomba.

Amerika sorsdöntő választása

A világ legerősebb országa a G7-országok közül a politikailag legmegosztottabb és leginkább diszfunkcionális demokráciává vált. Az országban november 5-én az elnök- és kongresszusi választásokon két nagyon különböző bel- és külpolitikai elképzelés ütközik majd meg egymással. A következmények a választások kimenetelétől függően drasztikusan eltérőek lesznek és komoly feszültségek törhetnek a felszínre.

Trump egyértelmű favoritként indul a republikánus párt jelöltségi versenyében, annak ellenére, hogy több büntetőeljárás is folyik ellene. Egy esetleges Trump-győzelem újabb csapást mérne Európa biztonságpolitikai architektúrájára.

A legrosszabb forgatókönyv szerint Trump elnöksége esetén az USA kivonulhat a NATO-ból, Ukrajnát magára hagyva. A szövetségesek világszerte egy olyan világgal szembesülnének, ahol az USA többé nem garantálná a biztonságukat.

Nem véletlen, hogy a berlini politikai szalonokban megindultak a tanácskozások kontinensünk nukleáris elrettentő erejének megerősítéséről. Trump kiszámíthatatlan nemzetközi vonalvezetése nyomást gyakorolna Japánra és Dél-Koreára, hogy lépjék át a nukleáris küszöböt.

A mesterséges intelligencia (AI)

Az AI a kockázatok felgyorsulásának törékeny világába köszöntött be. Az AI-t már most széles körben használják fényképek és videók manipulálására. Ez radikálisan átalakítja azt az információs környezetet, amellyel a döntéshozóknak, beleértve az elnököket és a kormányfőket is, élniük kell majd.

Joe Biden elnök tavaly ősszel végrehajtási rendeletet írt alá, amely új szabványokat és biztonsági intézkedéseket határoz meg az AI-al kapcsolatban. A rendelet előírja, hogy az AI  fejlesztői osszák meg biztonsági teszteredményeiket és egyéb kritikus információkat az amerikai kormánnyal. Emellett az irányelv útmutatást ad a mesterséges intelligencia által generált tartalom címkézéséhez, hogy megvédje az embereket az AI által vezérelt csalásoktól. 

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A kínaiak ismét meglepték a világot
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 11:54
Váratlant húzott a távol-keleti nagyhatalom jegybankja: nem változtattak a kamatokon.
Makro / Külgazdaság Ismét változik az üzemanyagár, ez sokakat kellemetlenül érint
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 20. 10:23
Nagy fordulat várható a hétvégén: olcsóbb lesz a dízel, mint a benzin!
Makro / Külgazdaság Fityiszt mutat az Orbán-kormány Brüsszelnek
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 13:12
Közölte a miniszter, nem fizetik be a migrációs bírságot, de dolgoznak azon, hogy a napi egymillió euró ne halmozódjon tovább.
Makro / Külgazdaság Még soha nem volt ennyi svájci - ott már lassítanák a népesség növekedését
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 12:19
Nem akarnak tízmilliós országot, népszavazást is tartanának erről.
Makro / Külgazdaság Újabb országban jön az árvíz - ne induljon el, aki oda készült
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 11:29
Van, ahol helikopterrel kellett menteni az embereket Észak-Olaszországban.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a magyar kormány a felrobbantott csipogók ügyében
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 18:05
Kovács Zoltán ismertette a kormány álláspontját - furcsamód nem látnak nemzetbiztonsági kockázatot, miközben egy magyar céget neveztek meg a személyhívók gyártójaként.
Makro / Külgazdaság Újra üzent David Pressman Orbán Viktornak: már nem működnek a kifogások, Amerika cselekedni fog
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 14:13
Figyeli az Egyesült Államok, hogy mit mond és mit tesz a magyar kormány - és ezek alapján fog cselekedni.
Makro / Külgazdaság Csipogós robbantás: nyilatkozott az egyik érintett cég vezetője
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 12:51
Cristiana Bársony-Arcidiacono megerősített, hogy együttműködtek a tajvani Gold Apollóval. 
Makro / Külgazdaság Elfogyott az árvízi tartalék, sokkal több pénzre lesz szüksége a lengyeleknek
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 11:19
Csak a gyorssegélyekre elegendő az eddig félretett pénz. 
Makro / Külgazdaság Merész jóslat jött: a háború 2025-ben véget érhet?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 18. 07:22
Egy brit diplomata szerint akár Kamala Harris, akár Donald Trump nyeri az amerikai elnökválasztást, a jövő évben komoly béketárgyalások kezdődhetnek az orosz–ukrán háború befejezése érdekében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG