6p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A hidegháború éveinek nemzetközi rendje kimúlt, és új formáció nincs a láthatáron az egyre inkább széttöredezett és kaotikus világban. A nemzetközi együttműködés csatornái - a multinacionális intézmények, a hagyományos szövetségek és a globális ellátási láncok - egyre kevésbé képesek elviselni a sokkhatásokat. Káncz Csaba jegyzete.

Idén világszerte 50 országban (!) tartanak majd választásokat, amelyeken 2 milliárd ember - a világ népességének minden negyedik tagja - vesz részt. Még az észak-koreaiak is, valószínűleg választókerületenként csak egy-egy jelölttel.

A globális geopolitika sorsdöntő pillanatban van, amint a hidegháború óta a legtöbb katonai konfliktussal néz szembe. Ráadásul az ENSZ a hanyatlás jeleit mutatja, és egyre inkább háttérbe szorul a nemzetközi ügyekben.

Az orosz-ukrán front

Az ukrajnai orosz invázió a második világháború vége óta először egy nagy intenzitású, államközi háborút hozott Európába. A Kijevnek nyújtott nyugati katonai és pénzügyi támogatás csökkentése Moszkva további területi terjeszkedéséhez vezethet az idei évben.

Vlagyimir Putyin erősebbnek akar látszani. Fotó: EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREML
Vlagyimir Putyin erősebbnek akar látszani. Fotó: EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREML
A Kreml arra fogad, hogy az Ukrajnának nyújtott amerikai és nyugati támogatás már most is érezhető erodálódása felgyorsul, ami jelentősen növeli az orosz feltételek szerinti rendezés esélyeit. Peking eközben dörzsöli a tenyerét, arra számítva, hogy a Biden-kormányzat elkerülhetetlenül el fog térni Kína stratégiai megfékezésére irányuló politikájától.

Az utóbbi hetekben újonnan magabiztossá vált orosz elnök azt reméli, hogy a márciusi választásokon újabb hat évvel meghosszabbíthatja 24 éves uralmát. Mivel az ukrajnai háborút a másként gondolkodók és ellenzékiek bezárására - vagy elhallgattatására - használják, kevés esély van arra, hogy bárki is az útjába álljon.

Az Izrael-Hamász front

A háború Izrael szándékai szerint további hónapokig fog tartani. Eközben az amerikai kormány mindeddig teljesen képtelen volt arra, hogy megfékezze az izraeli kormány katonai túlkapásait a Gázai övezetben - és Ciszjordániában.

Izrael félvállról veszi az amerikai javaslatokat a gázai háború befejezését követő rendezés ügyében is. Biden elnöknek eddig több sikere volt abban, hogy elkerülje a háború kiterjesztését Izrael és Gáza határain túlra.

Ez utóbbi erőfeszítés azonban egyre nehezebbé válik, ahogy a gázai háború elhúzódik. Amint azt az elmúlt hetekben láthattuk, az Irán által támogatott jemeni húszik máris fokozzák az amerikai katonai hajók és a kereskedelmi tranzitforgalom elleni támadásaikat. További eszkaláció várható tőlük, ahogyan a Hezbollah-tól és más síita militáns csoportoktól is Irakban és Szíriában.

Az ukrajnai háborúhoz hasonlóan a Globális Dél számos országa elítéli az erőszakot, és Izraelt hibáztatja a kiváltó okokért - nevezetesen a palesztin területek hosszú ideje tartó megszállásáért. Ez megismétli azt, ami Oroszország ukrajnai inváziójával történt, ahol a Globális Délen sokan elítélték Moszkva katonai taktikáját, de egyetértettek Oroszországgal abban, hogy az évek óta tartó NATO-terjeszkedés miatt kevés választási lehetősége maradt.

Forrongó Észak-kelet Ázsia

Nem elhanyagolható a valószínűsége annak, hogy Kína és Oroszország frontot nyit az indo-csendes-óceáni térségben, hogy megkérdőjelezze az ottani amerikai befolyást és hitelességet, különösen az amerikai elnökválasztás előtt. Oroszország továbbra is rakéta- és műholdtechnológiával fogja ellátni Észak-Koreát, cserébe az ukrajnai háborújához szükséges lőszerekért. Eközben Kína fokozza a katonai feszültségeket a Dél- és Kelet-kínai-tengeren, ami kiélezi a geopolitikai helyzetet.

Európa marginalizálódása

Európa az egyik elsődleges geopolitikai áldozata a nemzetközi kapcsolatok jelenlegi átalakulásának, amelyet a globális rendszer kettészakadása jellemez. A 2022-es év egy zavaros időszak kezdetét jelentette Európa számára, és ez a tendencia idén az egymást átfedő rendszerszintű kihívások miatt tovább fog súlyosbodni.

Mindez egybeesik egy új "vasfüggöny" kialakulásával 2024-ben, amely a skandináv országoktól a Baltikumon, Közép- és Kelet-Európán át a Fekete-tengerig és Törökországig húzódik. Európa ráadásul az idei választási ciklusban fokozott politikai polarizációra számíthat, ami a jobb- és baloldali populizmus várható fellendüléséhez vezethet, az európai intézményeken belüli átrendeződések mellett. Brüsszel azonban bátorságot meríthet Lengyelországból, ahol az Európai Tanács korábbi elnöke, Donald Tusk szilárdan EU-párti platformon tért vissza nemrégen a hatalomba.

Amerika sorsdöntő választása

A világ legerősebb országa a G7-országok közül a politikailag legmegosztottabb és leginkább diszfunkcionális demokráciává vált. Az országban november 5-én az elnök- és kongresszusi választásokon két nagyon különböző bel- és külpolitikai elképzelés ütközik majd meg egymással. A következmények a választások kimenetelétől függően drasztikusan eltérőek lesznek és komoly feszültségek törhetnek a felszínre.

Trump egyértelmű favoritként indul a republikánus párt jelöltségi versenyében, annak ellenére, hogy több büntetőeljárás is folyik ellene. Egy esetleges Trump-győzelem újabb csapást mérne Európa biztonságpolitikai architektúrájára.

A legrosszabb forgatókönyv szerint Trump elnöksége esetén az USA kivonulhat a NATO-ból, Ukrajnát magára hagyva. A szövetségesek világszerte egy olyan világgal szembesülnének, ahol az USA többé nem garantálná a biztonságukat.

Nem véletlen, hogy a berlini politikai szalonokban megindultak a tanácskozások kontinensünk nukleáris elrettentő erejének megerősítéséről. Trump kiszámíthatatlan nemzetközi vonalvezetése nyomást gyakorolna Japánra és Dél-Koreára, hogy lépjék át a nukleáris küszöböt.

A mesterséges intelligencia (AI)

Az AI a kockázatok felgyorsulásának törékeny világába köszöntött be. Az AI-t már most széles körben használják fényképek és videók manipulálására. Ez radikálisan átalakítja azt az információs környezetet, amellyel a döntéshozóknak, beleértve az elnököket és a kormányfőket is, élniük kell majd.

Joe Biden elnök tavaly ősszel végrehajtási rendeletet írt alá, amely új szabványokat és biztonsági intézkedéseket határoz meg az AI-al kapcsolatban. A rendelet előírja, hogy az AI  fejlesztői osszák meg biztonsági teszteredményeiket és egyéb kritikus információkat az amerikai kormánnyal. Emellett az irányelv útmutatást ad a mesterséges intelligencia által generált tartalom címkézéséhez, hogy megvédje az embereket az AI által vezérelt csalásoktól. 

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)
 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság ÁKK: az egész évre tervezett forrásbevonás nettó 96 százaléka teljesült
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 18:50
Az intézményi forintpiacon erős kereslet mellett a nettó forint intézményi finanszírozási terv 75 százaléka, míg a bruttó aukciós kibocsátási terv 50 százaléka teljesült 2025 első félévben. A lakossági piacon érdemi portfolió-átrendeződés mellett és a jelentős átárazódások ellenére is jól áll az időarányos teljesülés.
Makro / Külgazdaság A kínai büntetővám a hazai húsfogyasztókat is sújthatja
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:15
A január óta ideiglenesen érvényben lévő védővám fennmaradása akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát a hazai piacon – figyelmeztet az UBM.
Makro / Külgazdaság Kiábrándító június – hatalmas visszaesés a román új autók piacán
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:46
Az új autók piaca 21,8 százalékkal zsugorodott az első fél évben – közölte az autógyártók és importőrök szakmai szervezete (APIA) kedden. A június különösen kiábrándító volt.
Makro / Külgazdaság Felpörgött az euróövezet inflációja júniusban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:39
Azonban az áremelkedés megfelelt az elemzők által vártnak az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG