Pénteki hatállyal két hetes „teljes karantén” lép életbe a zsidó államban a koronavírus-járvány kiújulása miatt.
A cél, hogy csökkentsük a fertőzöttségi rátát és sok életet megmentsünk Izraelben
- mondta Benjamin Netanjahu kormányfő szerdai videóüzenetében. Részleteket egyelőre nem közölt, a szigorításokat még a kabinetnek is jóvá kell hagynia.
Izraeli sajtóhírek szerint péntektől tovább mérséklik a nyitva tartó boltok számát, a lakhelyelhagyási korlátozás pedig érvényes lesz az utcai tüntetésekre is.
A korábbi szigorításokat szeptember 18-i hatállyal rendelték el: a többi közt bezárták az iskolákat és kijárási korlátozásokat vezettek be.
A karanténnal az egészségügyi rendszer túlterhelését szeretnék megakadályozni.
Több kórházvezető is jelezte ugyanis, hogy intézményeik kezdik elérni kapacitásaik határát.
A Die Welt szerint a mostani döntést kétnapos intenzív vita előzte meg a kormányban. Komoly nézeteltérések vannak ugyanis Netanjahu és ellenlábásai között a nyilvános események, például a miniszterelnök lemondását célzó demonstrációk korlátozásáról – a mostani döntésnek tehát részben politikai háttere is lehet.
Az Our World In Data adatai szerint a zsidó államban június végén kezdett emelkedni a regisztrált új fertőzöttek száma, amely azóta újabb és újabb rekordszintekre ugrik:
Ezzel párhuzamosan – több európai országgal ellentétben, ahol a halálozások száma nyáron relatív alacsony maradt a fertőzésszám növekedése ellenére – jelentősen nőtt a napi halálesetek száma is:
Az alig több mint 9 millió lakosú országban eddig 204 ezer fertőzöttet regisztráltak (Magyarországon mintegy tizedennyit, 21 ezret), és 1325-en vesztették életüket (Magyarországon 709-en). Hazánkban a közelmúltban szintén jelentősen emelkedett az új, diagnosztizált fertőzöttek és a halálesetek száma.
Európán belül a legtöbben, 42 ezren az Egyesült Királyságban haltak meg a koronavírus okozta betegséggel összefüggésben.
Olaszországban csaknem 36 ezren, Franciaországban 31,5 ezren, Spanyolországban 31 ezren vesztették életüket. Az egyetlen, a járvány egész ideje alatt karanténmentes nyugati államban, Svédországban 5876 áldozatot jegyeztek fel. (Háttéranyagunk: a svédeknél nem volt karantén, mégis visszaszorult a vírus.)
Európában szintén számos ország vezetett be részleges szigorításokat, ugyanakkor a karanténhoz még egyikük sem tért vissza.
Globálisan a legtöbb áldozatot (több mint 200 ezret) az Egyesült Államokban regisztrálták. Világszerte csaknem 32 millió fertőzöttről tudnak. Közülük 976 ezren hunytak el, 22 millióan meggyógyultak.