5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyarország és Görögország addig nem hajlandó megszavazni a tizenegyedik uniós szankciós csomagot Moszkvával szemben, amíg az ukránok le nem veszik cégeiket a "háborús szponzorok" listájáról. Egy, az ügyre rálátó diplomata szerint a kijevi lista „alaptalan boszorkányüldözés”. Egy másik, uniós diplomata szerint ugyanakkor nem szabadna a szankciók elfogadását összekötni a feketelista kérdésével.

A héten folytatódnak a tárgyalások Brüsszelben az újabb, sorrendben tizenegyedik, Oroszország elleni uniós szankciós csomagról, valamint az azzal kapcsolatos ügyekről.

Ma az uniós külügyminiszterek tanácskoznak – mint a hivatalos napirenden szerepel – Ukrajna támogatásáról, szerdán pedig az új szankciós csomag részleteit vitatják meg az EU-hoz rendelt nagykövetek.

Magyar-görög vétó? 

A Politico információi szerint a diplomaták többsége ugyan kis esélyt lát a gyors megegyezésre, de bízik abban, hogy végül sikerül tető alá hozni a dealt. „Egyre nehezebben, de végül mindegyik csomagot elfogadtuk” – mondta egy diplomata.

Bár a magyar kormány rendszeresen kárhoztatja a büntetőintézkedéseket, eddig mind a 10 csomagot megszavazta.

Most azonban változhat a helyzet: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint a kormány addig nem támogatja az újabb szankciókat és nem hagyja jóvá az Ukrajnának nyújtott Európai Békekeret újabb, 500 millió eurós részletét, amíg az ukrán Antikorrupciós Ügynökség (NAZK) le nem veszi az OTP-t „a nemzetközi háborús szponzorok” listájáról.

A miniszter jelezte azt is, hogy a szankciókat „a kínai cégeket érintő korlátozások miatt” sem pártolják.

Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter, Szijjártó Péter és Zbigniew Rau lengyel külügyminiszter a külügyi tanács mai ülésén Brüsszelben. Fotó: EPA/OLIVIER HOSLET
Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter, Szijjártó Péter és Zbigniew Rau lengyel külügyminiszter a külügyi tanács mai ülésén Brüsszelben. Fotó: EPA/OLIVIER HOSLET

Szijjártó Péter ma délután, a külügyi tanács ülésének szünetében ezzel kapcsolatban azt mondta: „harcias a hangulat” és „óriási a nyomás” a békekeret újabb részletének elfogadása és a tizenegyedik szankciós csomag jóváhagyása érdekében, de a kormány továbbra sem adja fel „a nemzeti érdek képviseletét.”

A vétós szándékkal most nincs egyedül: uniós diplomaták szerint ugyanis Görögország szintén jelezte, hogy addig nem bólint rá a szankciókra, amíg görög cégek rajta vannak a feketelistán.

A lista egyébként öt görög céget tartalmaz, köztük a Delta Tankers hajótársaságot. 

Feketelistán az OTP

A NAZK az OTP esetében azzal indokolta döntését, hogy a pénzintézet tovább folytatja ténykedését Oroszországban, valamint betartja azt a hitelezési törvényt, amely értelmében az oroszok finanszírozhatják a Luhanszki és a Donyecki Népköztársaságot.

Emlékeztetett arra, hogy az OTP Oroszország ötven legnagyobb bankja közt van: több mint 2,2 millió ügyfelet szolgál ki 1850 településén. Mindez kiemeli a szerepét az orosz gazdaságban, a nyereségéből pedig – mint a NAZK állítja – „kolosszális” összeget fizetett be az orosz költségvetésbe. Kijev azt is felrója az OTP-nek, hogy sajtóhírek szerint kedvezményesen nyújt hiteleket az orosz hadsereg tagjainak.

Az OTP a vádakra válaszul a lapunkhoz is eljuttatott állásfoglalásában azt közölte, hogy háború kitörése óta „minden stratégiai opciót" mérlegelnek az orosz leánybank jövőjével kapcsolatban, köztük annak eladását is.

Bár az eladás előkészítésére felkérték a Rothschild befektetési bank és pénzügyi szolgáltató vállalatot, Vlagyimir Putyin orosz elnök rendeletben tiltotta meg a külföldi érdekeltségű bankok tulajdonoscseréjét. Emiatt jelenleg nem tudják végrehajtani a kivonulást.

A bank megjegyzi azt is, hogy oroszországi piaci részesedése mindössze 0,17 százalék. Összehasonlításképp: a magyarországi részesedés 35-40 százalék körül mozog.

Vihart kavar a lista

A feketelista mindenesetre Brüsszelben is vitákat szül: egy, az ügyre rálátó diplomata például „alaptalan boszorkányüldözés”-nek nevezte azt a Politico szerint. Egyúttal megismételte a görög kormány kifogásait, miszerint a görög cégeket „minden előzetes figyelmeztetés nélkül” tették fel a listára, ráadásul olyan tevékenységek miatt, amelyek jogilag nem ütköznek az uniós szankciókba.

„Ha Kijevnek bármilyen információja van a szankciók megsértéséről, akkor meg kellene keresnie az adott tagállamokat és meg kellene osztania vele a tényeket, hogy azokat megfelelően kivizsgálják,” mondta a diplomata. Szerinte az ukrán lista „teljesen kontraproduktív.”

Egy másik, uniós diplomata viszont a vétózni készülő országokat (tehát Magyarországot és Görögországot) illette kritikával. „Abszolút elfogadhatatlan Ukrajna támogatását a feketelistához kötni; sok ország van rajta a listán” – mondta a brüsszeli lapnak. Szerinte ezek az államok túszul ejtették a szankciók ügyét.

Ami az újabb büntetőintézkedéseket illeti, azok már azokat a harmadik országokat is érintenék – például a Kaukázusban és Közép-Ázsiában –, amelyek kereskedelme megugrott Oroszországgal a széleskörű uniós szankciók után, azaz amelyek segítségével Moszkva megkerüli azokat. Az EU különösen azt kívánja megakadályozni, hogy a hadsereg által is használható csúcstechnika eljusson Oroszországba.

Ez a terv ugyanakkor az uniós országok között is vitatott.

„Ez példátlan lépés lenne Európa számára, tehát természetes, hogy nem kapkodjuk el” – mondta egy uniós tisztviselő. – „Nem engedhetjük meg a szankciók megkerülését. Ugyanakkor fel kell tennünk a kérdést:  tényleg megengedhetjük magunknak a mai világban, hogy még több ellenséget gyűjtsünk?”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG