5p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarország és Görögország addig nem hajlandó megszavazni a tizenegyedik uniós szankciós csomagot Moszkvával szemben, amíg az ukránok le nem veszik cégeiket a "háborús szponzorok" listájáról. Egy, az ügyre rálátó diplomata szerint a kijevi lista „alaptalan boszorkányüldözés”. Egy másik, uniós diplomata szerint ugyanakkor nem szabadna a szankciók elfogadását összekötni a feketelista kérdésével.

A héten folytatódnak a tárgyalások Brüsszelben az újabb, sorrendben tizenegyedik, Oroszország elleni uniós szankciós csomagról, valamint az azzal kapcsolatos ügyekről.

Ma az uniós külügyminiszterek tanácskoznak – mint a hivatalos napirenden szerepel – Ukrajna támogatásáról, szerdán pedig az új szankciós csomag részleteit vitatják meg az EU-hoz rendelt nagykövetek.

Magyar-görög vétó? 

A Politico információi szerint a diplomaták többsége ugyan kis esélyt lát a gyors megegyezésre, de bízik abban, hogy végül sikerül tető alá hozni a dealt. „Egyre nehezebben, de végül mindegyik csomagot elfogadtuk” – mondta egy diplomata.

Bár a magyar kormány rendszeresen kárhoztatja a büntetőintézkedéseket, eddig mind a 10 csomagot megszavazta.

Most azonban változhat a helyzet: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint a kormány addig nem támogatja az újabb szankciókat és nem hagyja jóvá az Ukrajnának nyújtott Európai Békekeret újabb, 500 millió eurós részletét, amíg az ukrán Antikorrupciós Ügynökség (NAZK) le nem veszi az OTP-t „a nemzetközi háborús szponzorok” listájáról.

A miniszter jelezte azt is, hogy a szankciókat „a kínai cégeket érintő korlátozások miatt” sem pártolják.

Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter, Szijjártó Péter és Zbigniew Rau lengyel külügyminiszter a külügyi tanács mai ülésén Brüsszelben. Fotó: EPA/OLIVIER HOSLET
Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter, Szijjártó Péter és Zbigniew Rau lengyel külügyminiszter a külügyi tanács mai ülésén Brüsszelben. Fotó: EPA/OLIVIER HOSLET

Szijjártó Péter ma délután, a külügyi tanács ülésének szünetében ezzel kapcsolatban azt mondta: „harcias a hangulat” és „óriási a nyomás” a békekeret újabb részletének elfogadása és a tizenegyedik szankciós csomag jóváhagyása érdekében, de a kormány továbbra sem adja fel „a nemzeti érdek képviseletét.”

A vétós szándékkal most nincs egyedül: uniós diplomaták szerint ugyanis Görögország szintén jelezte, hogy addig nem bólint rá a szankciókra, amíg görög cégek rajta vannak a feketelistán.

A lista egyébként öt görög céget tartalmaz, köztük a Delta Tankers hajótársaságot. 

Feketelistán az OTP

A NAZK az OTP esetében azzal indokolta döntését, hogy a pénzintézet tovább folytatja ténykedését Oroszországban, valamint betartja azt a hitelezési törvényt, amely értelmében az oroszok finanszírozhatják a Luhanszki és a Donyecki Népköztársaságot.

Emlékeztetett arra, hogy az OTP Oroszország ötven legnagyobb bankja közt van: több mint 2,2 millió ügyfelet szolgál ki 1850 településén. Mindez kiemeli a szerepét az orosz gazdaságban, a nyereségéből pedig – mint a NAZK állítja – „kolosszális” összeget fizetett be az orosz költségvetésbe. Kijev azt is felrója az OTP-nek, hogy sajtóhírek szerint kedvezményesen nyújt hiteleket az orosz hadsereg tagjainak.

Az OTP a vádakra válaszul a lapunkhoz is eljuttatott állásfoglalásában azt közölte, hogy háború kitörése óta „minden stratégiai opciót" mérlegelnek az orosz leánybank jövőjével kapcsolatban, köztük annak eladását is.

Bár az eladás előkészítésére felkérték a Rothschild befektetési bank és pénzügyi szolgáltató vállalatot, Vlagyimir Putyin orosz elnök rendeletben tiltotta meg a külföldi érdekeltségű bankok tulajdonoscseréjét. Emiatt jelenleg nem tudják végrehajtani a kivonulást.

A bank megjegyzi azt is, hogy oroszországi piaci részesedése mindössze 0,17 százalék. Összehasonlításképp: a magyarországi részesedés 35-40 százalék körül mozog.

Vihart kavar a lista

A feketelista mindenesetre Brüsszelben is vitákat szül: egy, az ügyre rálátó diplomata például „alaptalan boszorkányüldözés”-nek nevezte azt a Politico szerint. Egyúttal megismételte a görög kormány kifogásait, miszerint a görög cégeket „minden előzetes figyelmeztetés nélkül” tették fel a listára, ráadásul olyan tevékenységek miatt, amelyek jogilag nem ütköznek az uniós szankciókba.

„Ha Kijevnek bármilyen információja van a szankciók megsértéséről, akkor meg kellene keresnie az adott tagállamokat és meg kellene osztania vele a tényeket, hogy azokat megfelelően kivizsgálják,” mondta a diplomata. Szerinte az ukrán lista „teljesen kontraproduktív.”

Egy másik, uniós diplomata viszont a vétózni készülő országokat (tehát Magyarországot és Görögországot) illette kritikával. „Abszolút elfogadhatatlan Ukrajna támogatását a feketelistához kötni; sok ország van rajta a listán” – mondta a brüsszeli lapnak. Szerinte ezek az államok túszul ejtették a szankciók ügyét.

Ami az újabb büntetőintézkedéseket illeti, azok már azokat a harmadik országokat is érintenék – például a Kaukázusban és Közép-Ázsiában –, amelyek kereskedelme megugrott Oroszországgal a széleskörű uniós szankciók után, azaz amelyek segítségével Moszkva megkerüli azokat. Az EU különösen azt kívánja megakadályozni, hogy a hadsereg által is használható csúcstechnika eljusson Oroszországba.

Ez a terv ugyanakkor az uniós országok között is vitatott.

„Ez példátlan lépés lenne Európa számára, tehát természetes, hogy nem kapkodjuk el” – mondta egy uniós tisztviselő. – „Nem engedhetjük meg a szankciók megkerülését. Ugyanakkor fel kell tennünk a kérdést:  tényleg megengedhetjük magunknak a mai világban, hogy még több ellenséget gyűjtsünk?”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyarországot is elérheti a kenyérpirítós Trump-csapás
Buksza blog | 2024. november 5. 12:44
Ha komolyan lehetn venni Donald Trump vámemelési ígéretét, amivel az elnökválasztás előtt kampányolt – ami nála erősen kérdéses –, akkor látványos vereséget kellene szenvednie a szavazáson.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:32
2024. szeptemberben az export euróban számított értéke 5,0 százalékkal, az importé 4,0 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest. A termék-külkereskedelmi egyenleg 187 millió euróval romlott. 
Makro / Külgazdaság Csak Magyarországon és Romániában elérhetetlen a Covid-vakcina
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:16
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ roppant későn, október 11-én írt ki közbeszerzést a Covid-vakcinákra. Bár szakértők szerint már igazi járvány van, körképünkből mégis az derül ki, hogy az Európai Unióban kizárólag nálunk és keleti szomszédunknál nincs elérhető koronavírus-oltóanyag.
Makro / Külgazdaság Trump győzelme vagy az adók emelése számít a magyar autósoknak?
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 15:58
A keddi amerikai elnökválasztás a gazdaság számos területére hatással lehet. Az ugyan túlzott egyszerűsítésnek tűnik, hogy Donald Trump győzelme egyértelműen kedvez az olajiparnak, míg Kamala Harris megválasztása a megújulóenergia-ágazat számára fontos. Ugyanakkor az tény, hogy a korábbi elnök visszatérése esetén a környezetvédelmi kérdések háttérbe szorulhatnak, és a fosszilis energiahordozók kivezetése lassabb lehet. Mindez az olajárakra is hatással lehet, de a magyar autósok számára rövid távon ennél is fontosabb lehet, hogy a költségvetés problémái miatt egyes adók, így például az üzemanyagokat terhelő jövedéki adó infláció követő lehet. Egyebek mellett ezekről a témákról is beszélt a Trend FM hétfő délelőtti adásában kollégánk, Király Béla.
Makro / Külgazdaság Pogátsa Zoltán: Nincs apokalipszis, de az sem igaz, hogy minden rendben lenne a magyar gazdaságban
Csabai Károly | 2024. november 4. 15:11
A közgazdásszal, szociológussal, a Soproni Egyetem docensével a lapcsoportunk által működtetett Klasszis Klub Live-ban beszélgettünk. Annak apropóján, hogy a magyar gazdaság 2023 után az idén is recesszióba zuhant, a GDP két egymást követő negyedévben csökkent. Szóba került a kis- és középvállalkozások támogatása, a felfüggesztett uniós pénzek, az oktatás és az egészségügy helyzete, a minimálbér emelése, valamint az, mennyire jó ötlet a nyugdíjpénztárakban lévő összegek beforgatása lakáscélokra. A Klasszis Klub 4. évfolyamának 62. adását most meg-, illetve visszanézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül? Erről is kérdezzük Vitézy Dávidot a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 14:26
A közgazdász, közlekedési és városmobilitási szakértő, az októberben megalakult új Fővárosi Közgyűlés tagja november 13-án, szerdán 16 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. A rendszerváltás óta talán még soha nem voltak annyira kiegyenlítettek a politikai erőviszonyok Budapesten, mint a most kezdődött ötéves ciklusban. Az azonos szavazati aránnyal rendelkező Fidesz és a Tisza Párt mellett a többiek jelenthetik a mérleg nyelvét. Köztük a háromfős Podmaniczky Mozgalom, élén Vitézy Dáviddal. A frakcióvezetővel szokás szerint élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Saját bányacége lett Orbán Viktor unokaöccsének is
Vég Márton | 2024. november 4. 13:12
Ezúttal a miniszterelnök unokaöccse látta elérkezettnek a pillanatot arra, hogy egy saját bányacéget rakjon össze. 
Makro / Külgazdaság A romániai Ford nem kér a magyar akkumulátorokból, csinál magának
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 12:25
Saját magának gyárt majd akkumulátorokat a romániai Ford-üzem. 
Makro / Külgazdaság Ötössel kezdődhet a benzinár?
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 10:44
A benzin olcsóbb, a gázolaj drágább lehet. 
Makro / Külgazdaság Zuhanás Magyarországon, pocsékul áll az egyik fontos mutató
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 09:45
Lejjebb ment a BMI. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG