5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hiába hozott ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) három és fél éve nem látott alacsony inflációt augusztusra, európai összevetésben nem kerültünk sokkal előrébb, mivel közben a többiek sem tétlenkedtek, ők is kisebb-nagyobb mértékben faragtak az éves szintű fogyasztóiár-indexükön – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből. A magyar jegybanki alapkamat befagyasztásával ugyanakkor legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk.

Cikkünk megjelenéséig még nem adott ki magyarázatot a KSH arról, hogyan hozta ki az augusztusi éves inflációt a júliusinál első ránézésre meghökkentően, 0,7 százalékponttal alacsonyabb szintűre. Ahogy kénytelen volt az állam statisztikai hivatala tavaly októberben megvédeni azt, hogy a hazai éves fogyasztóiár-index hogy, hogy nem pont beesett 10 százalék alá, így előbbre hozva legalább egy hónappal Orbán Viktor 2022 őszén kitűzött céljának, az egy számjegyű inflációnak a teljesítését.

Fájdalom, hogy még a júliusi 4,1 és a három és fél éve nem ilyen alacsony, 3,4 százalékos augusztusi szint közötti különbség sem annyira kiugró. Ahogy az a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből kiderül, az öreg kontinensen öten is képesek voltak ennél többet faragniuk az éves fogyasztóiár-indexükön. S még ha ki is vesszük az e téren listavezető Törökországot, abból kiindulva, hogy az az évek óta meglévő hiperinflációját vágta vissza közel 10 százalékponttal (amely még így is az 52 százalékos szintet súrolja), a kivétel nélkül egy számjegyes júliusi bázisról indulók közül négyen is előttünk végeztek: Montenegró a -1,3 Észak-Macedónia és Koszovó a -0,8-0,8, valamint Belgium a -0,78 százalékpontos mutatójával.

Nem lehet felhőtlen Orbán Viktor öröme
Nem lehet felhőtlen Orbán Viktor öröme
Fotó: MTI/Máthé Zoltán

Az inflációs nyomás európai szintű enyhülésére utal egyébként, hogy az adatait cikkünk megjelenéséig nyilvánosságra hozott 40 országból 28 rátája alacsonyabb lett augusztusban az előző havinál. Kereken kétszer többnek, mint júliusban, ami akkor is jelentős eltérés, ha fontos is megjegyezni, hogy a múlt havi körképünk a mostaninál öttel több ország adatait dolgozta fel.

De a másik oldal is impresszív: tizeneggyel kevesebb európai országban, nyolcban lett magasabb az infláció az egy hónappal korábbinál augusztusban, mint júliusban. Igaz, még ez se a legjobb idei eredmény, az februárban született, amikor mindössze féltucat államban nőtt egy hónap alatt a pénzromlás. 

A legjobban, 2,1 százalékponttal az oroszok által 2022 februárjában megtámadott Ukrajnában. Amelyet messze lemaradva követ északi szomszédja, Fehéroroszország (0,6 százalékpont), míg a képzeletbeli dobogó legalsó fokán hármas holtverseny alakult ki az egyaránt 0,3-0,3 százalékpontos egyhavi gyorsulást kimutató Dánia, Görögország és Moldova között.

Az élen egyébként a helyzet nem változott. Ahogy júliusban, úgy augusztusban is két balti állam, Lettország és Litvánia éves inflációja lett a legalacsonyabb, csupán annyi a különbség, hogy a júliusban még egyedül listavezető lettek mellé a litvánok felzárkóztak, holtversennyé alakítva így kettejük viszonyát. A harmadik helyről ugyanakkor Szlovénia letaszította Dániát.

S ha már Szlovénia, szokás szerint vessünk egy pillantást a szűkebb pátriánkra, vagyis a velünk általában egy kalap alá vett közép- és kelet-európai országokra:

  • Szlovéniában 0,9
  • Horvátországban 1,8
  • Bulgáriában 2,1
  • Csehországban 2,2
  • Szlovákiában 2,8
  • Lengyelországban 4,3
  • Szerbiában 4,3
  • Romániában 5,1

százalékos lett az éves infláció augusztusban. Vagyis míg a régió öt volt szocialista országában alacsonyabb, háromban magasabb lett az infláció, mint nálunk – ami azért különösen az utóbbi hónapok összevetéseihez viszonyítva nem rossz eredmény.

Bár a hírek arról szólnak, hogy az inflációs félelmek világszerte még élnek, ezt a kedvezőbb augusztusi adatok mellett a jegybankok magatartása sem támasztja alá. A magas fogyasztóiár-index fő ellenszerének tartott kamatemeléssel ugyanis a negyven ország húsz központi bankja – az eurózóna húsz tagjában az Európai Központi Bank (EKB) a monetáris hatóság – közül mindössze kettő, az orosz és a bolgár szigorított, az előző 1 százalékponttal, az utóbbi mindössze 0,01-gyel.

A lazítók közül kiemelkedik a már említett EKB, amely 0,6 százalékpontot vágott, míg a dán, a svéd és a szerb jegybank 0,25-0,25-öt.

A Magyar Nemzeti Bank hosszú idő után nem csökkentett az irányadó rátáján. Ez a masszívabb inflációcsökkenéssel párosulva a hazai visszatekintő reálkamat növekedését idézte elő. Egyszersmind azt, hogy Magyarország ebben az összevetésben előrelépett: míg júliusban az akkori 2,65 százalékpontos mutatójával még a tizenegyedik volt 35 ország közül, addig az augusztusi 3,35 százalékpontjával már az ötödik, ráadásul a 40 tagú mezőnyben.

Meglehet, ez az izmosabb felár is hozzájárul ahhoz, hogy a zömében gyenge makrogazdasági adatok ellenére sem szállt még el teljesen a forint, például az euróval szemben még mindig nem került a 400-as szint fölé. Ez különösen azért is nagy szó, mert emlékezhetünk rá, hogy a 2022 őszi forgatagban a 435 forintos szintet is megközelítette az uniós pénz jegyzése, történelmi rekordot felállítva.

Más kérdés, hogy a pénzük, megtakarításaik értékállóságáért aggódóknak inkább az úgynevezett előretekintő reálkamat a fontos. Vagyis az, hogy a most bankbetétbe tett, befektetett pénzünk utáni kamat, hozam hogyan aránylik az azok felvételéig végbement inflációhoz.

A korábbi hónapok Privátbankár Európai Inflációs Körképei itt tekinthetők meg.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG