5p

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Koronavírus, infláció, benzinárak, nyugdíjak – ezek voltak a slágertémák 2021-ben. Nem csoda, hogy a Privátbankár.hu-n megjelent írások közül is e tematikát keresték sokan. Mellettük azonban olyan cikkeinkre is sokan kattintottak, amelyekről első ránézésre talán nem is gondoltuk volna. Lássuk, mi volt a tíz legolvasottabb cikkünk ebben az évben.

Márciusban írtunk arról, hogy az Amazon megnyitotta az első európai szupermarketjét Londonban, amely kuriózuma, hogy szinte érintés nélkül lehet megvásárolni az alapvető élelmiszereket és háztartási kellékeket. Eljátszottunk a gondolattal, mi lesz, ha az Amazon a magyar piacon is megjelenik ezzel az újítással, mit szólhatnak ahhoz a már évek óta itt tevékenykedő nagy diszkonthálózatok.

A 2021-es évet végigkísérte az üzemanyagárak változása. Ami alapvetően felfelé irányuló mozgásra korlátozódott. A 95-ös oktánszámú benzin és gázolaj jegyzése folyamatosan addig nem látott magasságokba került, amit a kormány november közepén elégelt meg, amikor a benzin literje már 511, a gázolajé pedig 517 forintba került. Emiatt az Orbán-kabinet három hónapra, 2022. február 15-éig 480 forinton befagyasztotta az üzemanyagárakat. A sors fintora, hogy nem sokkal később a világpiaci kőolajárak akkorát estek, hogy a nagykereskedők a plafonnál olcsóbban adták tovább a benzint és a gázolajat. Erről született az alábbi cikkünk.

Valószínűleg mindenki agyába belevésődött, hogy a koronavírus-járvány harmadik hulláma miatt hosszú hónapokon keresztül például nem ülhettünk be egy pubba meginni egy csapolt sört, vagy egy étterembe elfogyasztani egy ebédet, merthogy azok 2020. november 11-én elővigyázatosságból kénytelenek voltak bezárni. Március elején terjedt el a hír, hogy a kormány tovább szigorít a járványügyi korlátozásokon, amelyről mi is beszámoltunk.

A gáz is visszatérő téma volt az idén, több cikkben is foglalkoztunk ezzel. November első napján például arról írtunk, hogy csőtörés miatt leállt az orosz gázszállítás Bulgárián keresztül Szerbiába és Magyarországra.

Miután a járvány csak nem akart csitulni, újabb és újabb hullámokat vetett, folyamatosan arra terelődött a figyelem, vajon elő lehet-e írni kötelező jelleggel az oltást. Erre általánosan, minden magyar állampolgárra vonatkozóan nem került sor, a kormány azonban ezt az állami és önkormányzati dolgozóknak előírta, a cégeknek pedig lehetővé tette, hogy ugyancsak kötelezővé tegyék az oltást. Október végi cikkünk egy friss kormányrendelet alapján azt járta körül, hogy pontosan mely állami és önkormányzati alkalmazottak az érintettek.

Örökzöld téma, hogyan ítélik meg a nagy nemzetközi hitelminősítők a magyar gazdaság helyzetét. Nem kicsi a tét, hiszen számos befektető ez alapján dönt, hogy Magyarországon fialtassa-e a tőkéjét, illetve, hogy mekkora hozamot várnak el azért cserébe, ha jegyeznek a kormány által kibocsátott devizakötvényből – hogy csak két példát említsünk. Augusztus közepén annak lehetett örülni, hogy a három nagy nemzetközi hitelminősítő egyike, az S&P továbbra is befektetésre ajánlotta kis hazánkat.

A nyugdíjasok járandóságainak kormány által törvény által kötelezően biztosítandó értékállósága az idén a korábbi évekhez képest jóval nagyobb érdeklődést kiváltó témának bizonyult, tekintve, hogy az infláció csaknem 14 éve nem látott magasságot ért el. Áprilisban ezt még nem lehetett látni, akkor még a nyugdíjasok annak örülhettek, hogy az ő fogyasztói kosarukban szereplő termékek kevésbé drágultak, mint a teljes népességé.

Magyarország számára hagyományosan fontos kereskedelmi partner Németország, ezért sem lényegtelen, Budapestnek milyen a viszonya Berlinnel. Nos, az utóbbi időkben több torzsalkodásra is sor került. Májusi cikkünkben arról számoltunk be, hogy azért kapott kritikát a magyar kormány, mert a 27 EU-tagország közül egyedüliként megvétózta az uniós külügyminiszterek közös nyilatkozatát és ezáltal az egységes uniós állásfoglalást a kiújult izraeli-palesztin konfliktus ügyében. 

Már a második legolvasottabb cikkünk kapcsán kitértünk arra, mi történt a hazai üzemanyagárakkal az idén. A Top 10-be befért második e tematikájú írásunk júniusban látott napvilágot, amikor a benzin és a gázolaj egyaránt 5-5 forintos drágulása még 432, illetve 436 forintos új szinteket eredményezett. Bizonyára kevesen gondolták akkor – bár kétségtelenül voltak, akik mér ezzel riogattak –, hogy alig öt hónappal később bőven 500 forint felett lehetnek a jegyzések.

Mészáros Lőrinc és Csányi Sándor az első két helyet foglalja el A 100 Leggazdagabb magyar 2021 című kiadvány rangsorában, amelyben előbbi 455 milliárd, utóbbi 420 milliárd forinttal szerepel. Nem csoda, ha élénk érdeklődés kíséri kettejük megszólalásait. Pláne, ha egymásról mondanak valamit, ahogyan tette azt az OTP Bank elnök-vezérigazgatója november elején.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Komoly aggodalomra ad okot az újabb hazai recesszió
Privátbankár.hu | 2024. október 30. 11:03
A harmadik negyedéves 0,7 százalékos visszaesés különösen amiatt borzalmas, hogy az egy évvel korábbi bázis sem volt acélos, lévén, hogy akkor is mínuszt hozott össze a magyar gazdaság. 
Makro / Külgazdaság Akinek maradt pénze a hó végére, az most örülhet
Privátbankár.hu | 2024. október 30. 10:00
Csütörtöktől csökkenést tapasztalhatunk az üzemanyagok nagykereskedelmi árában. 
Makro / Külgazdaság Padlót fogott a magyar GDP
Privátbankár.hu | 2024. október 30. 08:31
A gazdaság teljesítménye 0,7 százalékkal csökkent.
Makro / Külgazdaság Belga üzemet is bezár a VW csoport
Privátbankár.hu | 2024. október 29. 19:39
Nem fogy a nagy villany Audi.
Makro / Külgazdaság Meloni zsugori lett, nem adna pénzt az olasz autóiparnak
Privátbankár.hu | 2024. október 29. 16:21
A következő években mintegy 4,6 milliárd euróval csökkentené az olasz kormány az ország autóiparának támogatására elkülönített összeget egy hamarosan az olasz parlament alsó- és felsőháza elé kerülő javaslat szerint.
Makro / Külgazdaság Teljes fordulatot hozhat a villanyautózásban az amerikaiak mázlija
Privátbankár.hu | 2024. október 29. 12:53
Több lítium-lelőhelyet is találtak a geológusok az Egyesült Államokban, a legújabb felfedezés az ország déli államai alatt fekszik és egy része az olajkitermelés melléktermékeként magától jön a felszínre.
Makro / Külgazdaság Odakiabáltak Orbán Viktornak Tbilisziben
Privátbankár.hu | 2024. október 29. 11:51
Megzavarták a magyar kormányfőt, amikor a grúz kormányfővel, Irakli Kobakhidzével találkozott. 
Makro / Külgazdaság Újabb kockázattal kell számolnia szinte mindenkinek
Privátbankár.hu | 2024. október 29. 10:03
Nincs két éve, hogy berobbant az emberek életébe és a vállalatok működésébe a mesterséges intelligencia (MI) használata, máris komoly gondokat okoz. Van olyan cég, amely szerint a kevesebb MI több.
Makro / Külgazdaság Ultimátumot küldtek az orvosok: tömeges felmondás lehet a vége, ha nem sikerül megegyezniük a szlovák kormánnyal
Privátbankár.hu | 2024. október 29. 08:21
Feszült a viszony a szlovák orvosok és a pozsonyi kormány között. 
Makro / Külgazdaság Van a oroszoknak gyenge pontja, csak másként kellene célba venni
Privátbankár.hu | 2024. október 29. 07:18
A brit RUSI katonai kutatóintézet szerint rosszul céloznak Ukrajna nyugati támogatói Oroszország elleni gazdasági szankcióikkal. „Szőnyegbombázás” helyet egy-egy pontra kéne irányítani a „tüzet”.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG