5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nagy fordulatot hozott a vilniusi NATO-csúcs, hiszen úgy tűnik, hogy a svéd NATO-csatlakozás sokkal gyorsabban valósággá válhat, mint arra előzetesen számítani lehetett. Ez pedig azt jelenti, hogyha be akarja tartani ígéretét a magyar kormány, muszáj lesz lépnie.

Bár úgy tűnik, hogy a történet vége happy end lesz, és a magyar kormány hosszas kérlelés után végül nem fogja blokkolni a svéd NATO-csatlakozást, a kormányzati retorikában régóta visszatérő elem az, hogy az eddigi halogatás igazából Svédország hibája.

De mik is voltak azok az állítólagos sértések, amelyeken a magyar kormánynak túl kellett tennie magát?

Svéd külügyminiszteri jelentés:

Kovács Zoltán 2021-ben államtitkári minőségében borult ki azon a jelentésen, amelyet 2021 júniusában publikált az északi ország minisztériuma – ez komoly aggodalmakat fejezett ki a magyarországi emberi jogi, demokratikus és jogállamisági helyzet miatt. Az About Hungary, kifejezetten a kormányzati álláspont nemzetközi megismertetésére létrehozott honlapon közzétettek szerint Kovács többek között azzal szólt vissza arra a jelentésre, hogy megvádolta Svédországot azzal, csak olyan forrásokra támaszkodnak, mint a Transparency International és a World Justice Project, amelyek „Orbán Viktor kormányának esküdt ellenségei”. Kovács Zoltán ezután hosszan taglalta, hogy a jelentés szerzőjét az „elfogult, liberális” szervezetek becsapták, nem mellesleg pedig néhány szúrást is bevitt a svéd államszervezetnek.

LMBTQ-jogok:

A pedofíliát az LMBTQ-közösséggel összemosó, és egyebek mellett a homoszexualitást és a transzneműséget az iskolai felvilágosításból kizáró magyar törvény 2021-es elfogadása szintén nem nyűgözte le a nemzetközi közösséget, a svéd kormány egyszerűen groteszknek titulálta.

Svédország idén áprilisban pedig hivatalosan is csatlakozott ahhoz, az Európai Bizottság által indított perhez, amely keretében Magyarországot az Európai Bíróságra citálják a homofób-törvény miatt. Jessika Roswall svéd EU-miniszter ennek bejelentésekor úgy fogalmazott, hogy véleménye szerint mindez nem befolyásolja Svédország NATO-tagságát.

Képviselői kritikák:

A magyar kormány habozásának egyik okaként a svéd képviselői kritikákat is előszeretettel emlegették a miniszterek, és maga Orbán Viktor is, igaz, konkrétumokat nem, vagy csak ritkán hoztak fel példaként. Ami biztos, az az, hogy a svéd politikusokat régóta foglalkoztatja már a magyarországi demokratikus helyzet alakulása, az országgyűlés szerepét ellátó Riksdag honlapján például olyan 2019-es képviselői kérdést is találtunk, ahol Hans Dahlgren korábbi EU-ügyi minisztert arról faggatták, hogy milyen lépéseket tervez Svédország Magyarország ügyében. Dahlgren egyébként válaszában többek között megerősítette, hogy Svédország támogatja a hetes cikkely szerinti eljárást, és hangsúlyozta az EU-s értékek betartásának fontosságát is. 

Orbán Viktor így indult a NATO-csúcsra. De mi lesz a svédekkel? Fotó: Facebook/Orbán Viktor
Orbán Viktor így indult a NATO-csúcsra. De mi lesz a svédekkel? Fotó: Facebook/Orbán Viktor

Nem bal-, vagy jobboldali a kérdés

Svédországban 2022-ben kormányváltás volt, és a távozó szociáldemokraták után egy jobboldali kormány érkezett, ez azonban nem jelentett változást a hozzáállásban. A 24.hu idézte Kovács Zoltán gondolatait, aki úgy fogalmazott,

Svédország esetében nem „a brüsszeli bürokraták szokásos beavatkozásáról” van szó, és a probléma szerinte nem is korlátozódik a „svéd baloldalra”.

Az államtitkár szerint deklaráltan és nyíltan ellenséges hozzáállásról van szó, amely már évek óta fennáll. Erre példaként említette a jelenlegi miniszterelnök, Ulf Kristensen 2021-es kijelentését, amely szerinte úgy szólt: az EU-nak meg kell törnie Magyarországot, azaz nyomást kell gyakorolnia a kormányra és támogatnia kell az erősödő ellenzéket.

És akkor most minden meg van bocsátva?

Nos, úgy tűnik, hogy igen. A Magyarország vélt, vagy valós sértegetése témaként már a finn NATO-csatlakozás során előjött, a fehér füst azonban ennek ellenére is felszállt. Arról, hogy pontosan mivel bosszantották fel a finnek a magyar kormányt, ebben a cikkünkben írtunk részletesebben is:

A vilniusi EU-csúcson Svédország ügyében hirtelen drasztikus előrelépés történt, hiszen azután, hogy tegnap reggel megérkezett a bejelentés arról, Erdogan török elnök rábólintott a NATO-bővítésre, a nemrég még mismásoló magyar kormány nevében, Szijjártó Péter a Facebook-oldalán így fogalmazott:

Svédország kapcsán pedig szintén világos az álláspontunk: a kormány támogatja a NATO-csatlakozást, ezért is terjesztettük már hosszú hónapokkal ezelőtt az erről szóló javaslatot az Országgyűlés elé. Már csak technikai kérdés a ratifikációs folyamat lezárása.  

Az, hogy mit lép most a magyar kormány, maga a millió dolláros kérdés, hiszen maga Orbán Viktor is többszörösen elismételte azt az ígéretet, hogy nem Magyarország lesz az utolsó a svéd csatlakozás ratifikációjában, ugyanakkor a döntés parlamenti megszavazása továbbra is az állítólagosan akadékoskodó Fidesz-frakcióra vár majd.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mikor lesz Rogán-per vagy felcsúti per? Ligeti Miklós a Rogán-botrányról és az elszámoltatás buktatóiról
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. január 18. 10:37
Orbán Viktornak is helye lenne azon a szankciós listán, amelyre Rogán Antalt feltették? Bíróság elé állhat a NER legnagyobb hatalmú minisztere? Ligeti Miklóst, a Transparency International jogi igazgatóját ezeken a kérdéseken túl egy esetleges Magyar Péter-kormány lehetőségeiről is kérdeztük az elszámoltatás és a felelősségrevonás területén a Klasszis Podcast friss adásában.
Makro / Külgazdaság GDP, olajár, infláció: kijött az IMF jóslata
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 15:46
A tavaly októberben vártnál 0,1 százalékponttal gyorsabban, 3,3 százalékkal nő idén a globális gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken kiadott prognózisa szerint. A jövő évre vonatkozó 3,3 százalékos GDP-növekedési várakozás nem változott. Tavaly a globális gazdaság 3,2 százalékkal nőtt.
Makro / Külgazdaság Visszavágták az osztrák GDP-előrejelzést
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 14:31
Lefelé módosította 2029-ig terjedő osztrák GDP-növekedési előrejelzését a Wifo gazdaságkutató intézet pénteken publikált prognózisában.
Makro / Külgazdaság A fővárosi csatornákat is meghódítja Csányi Sándor cégbirodalma
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 11:55
A milliárdos bankvezér érdekeltségének az ellenzéki vezetésű fővárosi önkormányzattal lett közös biznisze.
Makro / Külgazdaság Infláció: drágul a benzin, így minden drágább lesz
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:32
Szombaton tovább emelkednek a kutak nagykereskedelmi árai.
Makro / Külgazdaság Nyereséges, de kockázatos, amit a magyarok az orosz energiahordozókkal tesznek
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:03
Az újabb szankciók komoly kihívás elé állíthatják az oroszokat, tovább nehezedhet az energiahordozók importja. A háborús agresszor országnak közben égető szüksége lenne a bevételekre a harcok folytatásához.
Makro / Külgazdaság Hűtlen kezelés? Megszólalt az Integritás Hatóság gyanúsított elnöke
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 08:45
Bíró Ferenc szerint az ügyészségi eljárás volumene és időtartama is indokolatlan volt.
Makro / Külgazdaság A kínai édesítő tönkreteszi az európai ipart, visszamenőleg is büntettek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 17:33
Az EU dömpingellenes vámokat vetett ki az ázsiai országból behozott eritritolra, ami sokáig érvényben marad.
Makro / Külgazdaság Magyar cég is megnyalná a sóbizniszt Romániában
Bózsó Péter | 2025. január 16. 15:21
A Salrom romániai monopóliumát két új cég akarja megtörni – az egyiket Magyarországról irányítják.
Makro / Külgazdaság Az üzemanyag-fogyasztás 2024-es számai nem derűsek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 14:45
Tavaly 0,5 százalékkal több motorbenzin és 1,4 százalékkal kevesebb gázolaj fogyott a kiskereskedelmi forgalomban, mint 2023-ban, így az üzemanyag-fogyasztás átlagosan 0,6 százalékkal csökkent.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG