4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az eddigi kínai vezető nem jelölt ki utódot maga számára, és belevésték nevét a párt alapdokumentumába Mao mellé. Ami azt jelenti, hogy még nagyobb, régen nem látott, valóságos teljhatalomra tett szert. Beszédeiből az következik, hogy az eddiginél sokkal nagyobb szerepet szán Kínának a nemzetközi politikában.

Hszi Csin-ping elnök, pártfőtitkár számára a Kínai Kommunista Párt kongresszusa annyi hatalmat szavazott meg, hogy még évtizedekig a tényleges irányító maradhat az országban – foglalja össze a Bloomberg.com tudósítása. Az ötévente esedékes kongresszus olyan széleskörű pártalkotmány-módosításokat fogadott el, amelyek Hszi-t az ország legfontosabb csúcsvezetői közé emelik, Mao Ce-tunggal és Teng Hsziao-pinggel egy szintre, és határozatlan időre a párt legfőbb irányítójává teszik.

Miután érdemeit belevésték a párt alapdokumentumába, ez lehetővé teszi, hogy a második vezetői periódusának 2022-es vége utánra is kiterjessze hatalmát – írta a hírügynökség. A párt elvileg utódlásáról is szavazhatott volna, az utód kijelölésének hiánya arra utal, hogy a vezérnek nem áll szándékában kiengedni a hatalmat a kezéből.

Nem lesz politikai reform?

Most a párt öt felső vezetői posztjának megüresedő helyeire csupa olyan új tagot neveztek ki, akik túl öregek ahhoz, hogy Hszi helyét átvegyék öt év múlva. Ám öt év hosszú idő, később sor kerülhet utód kijelölésére, ennek módja szintén sokat elárulhat majd.

Felsorolják Hszi érdemeit, mely szerint globális katonai és gazdasági nagyhatalommá tette Kínát, modernizálta a hadsereget, Ázsiából Európában menő kereskedelmi útvonal kiépítésébe kezdett. A párt szilárd megtartása a hatalomban azonban kérdésessé teszi, hogy valóban elkötelezett-e a mélyreható reformok irányába.

Amíg meg nem

A CNN emlékeztet arra, hogy az előző két kínai vezető neve nem került bele a párt alkotmányába. Teng Hsziao-ping nevét pedig csak hat hónappal annak halála után vették bele. Egy megszólaltatott egyetemi professzor, a hongkongi Willy Lam szerint a jelenlegi pártalkotmány-módosítás intézményi oldalról is lehetővé teszi, hogy Hszi addig maradhasson hatalmon, amíg csak egészsége engedi (most 64 éves).

A kongresszus után Hszi belföldön és külföldön egyaránt erősebb lehet, mint valaha. Globálisan meglátjuk, hogy Kína tovább nyomul-e előre abba a hatalmi vákuumba, amit Donald Trump elnök befelé forduló politikája okozott – így a CNN. Úgy tűnik, hogy igen, Hszi beszédében a „kínai típusú szocializmusnak az új korszakra adott válaszát” más országok által is követhető példának nevezte.

Kollektív helyett egyszemélyi vezetés

Szerinte Kínának központi szerepet kell betöltenie a világban, és nem kell beletörődnie, ha valaki az érdekeit aláaknázza. Az idézett egyetemi professzor szerint ezek a szavak azt jelentik, hogy az ország világhatalmi, szabályozó szerepre törekszik a nemzetközi politikában.

Belföldön pedig a pártnak nagyobb befolyása lesz az ország életére. Ugyanakkor a professzor az eseményt visszalépésnek nevezi a Teng Hsziao-ping által bevezetett kollektív vezetéstől az egyszemélyi vezetés felé.

Exportálja a diktatúrát?

Hszi kínai „új korszaka” egyben a világ számára is új korszakot jelent? – tette fel a kérdést a brit BBC szerkesztői kommentárja is. Arra jutnak, alighanem igen, hiszen az elnök-főtitkár a kínai szocialista modellt ajánlgatja azoknak az országoknak, „amelyek fel akarják gyorsítani fejlődésüket, de meg akarják őrizni függetlenségüket”.

Belföldön pedig Kína a mindenkit totálisan ellenőrző állam rendszerét építi ki, minden telefonhívást, minden internetes mozdulatot és tranzakciót, minden arcot követni fognak. Hszi egyenesen megígérte a kongresszusnak, hogy növeli az internet ellenőrzését a téves nézőpontok kiszűrése érdekében. A szerző attól tart, nemcsak a modellt, hanem az ehhez szükséges „cyberfegyvereket” (internetes szoftvereket) is exportálni fogják.

A tőzsde jól fogadta

Egyszerre mulatságos és nagyon ijesztő olvasni, ahogy a hivatalos kínai média ebben a kapitalista országban a kapitalizmus és a nyugati demokrácia hibáit, problémáit ostorozza.

A piacok nem feltétlenül utálják a diktátorokat, és nagyon szeretik a stabilitást. Nyilvánvalóan kedvezően fogadták az eddigi hatalom tovább élését jelentő kínai fejleményeket is, a kínai CSI 300 részvényindex az utóbbi egy hétben is emelkedett valamelyest, az idén már 20 százalékkal ment fel. A japán indexet sem zavarja a nagy szomszéd hatalmi koncentrációja, a Nikkei 225 index több évtizedes csúcsokon van. Csúcsokon vagy azok közelében álltak a napokban az amerikai tőzsdeindexek is.

(Korábbi cikkünk a kongresszusról itt olvasható.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődött.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
Makro / Külgazdaság Megérkezett Trump nagy bejelentése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 17:50
Trump döntött és bejelentett. 
Makro / Külgazdaság Donald Trump valami nagy bejelentésre készül a vámháborúval kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 10:01
Csupa nagybetűvel posztolt saját közösségi médiájában arról, hogy sikerült valamit elérni.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter szivárogtat: a kormány a béke helyett a háború felé fordult?
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 09:26
Szakítunk a békementalitással és átállunk a háború felé vezető út nulladik fázisára – mondta állítólag a honvédelmi miniszter.
Makro / Külgazdaság Tovább tart a magyar ipar kínszenvedése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 08:30
Csak egy hajszállal tudott bővülni az előző hónaphoz képest márciusban a magyar ipari termelés – a tavalyihoz képest továbbra is jóval gyengébb a teljesítmény.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG