Az ukrajnai háború egy állandóan fennálló kiberkatasztrófa veszélyével jár, mivel a szakértők és az amerikai katonai tisztviselők továbbra is fokozottan készen állnak az esetleges hackelésekre. És bár a döntő győzelem még várat magára, az online csata tovább eszkalálódik - hívja fel a figyelmet a The Guardian.
A brit hírszerző tisztek csütörtökön arra figyelmeztettek, hogy Oroszország egyre gyakrabban keres kibercélpontokat, mivel Ukrajnában leáll a szárazföldi hadjáratuk. További szerdai jelentések felfedték, hogy orosz hackerek a közelmúltban megpróbáltak behatolni a NATO hálózatába és néhány kelet-európai ország hadseregének online terébe.
"Ezek a fejlemények azt mutatják, hogy a 'dolgok felforrósodtak' a kiberfronton. Fel kell készülnünk a legrosszabbra, és a legjobb tudásunk szerint kell működnünk” – mondja Theresa Payton, kiberbiztonsági szakértő, a Fehér Ház korábbi információs igazgatója.
Payton azonban megjegyezte, hogy Oroszország a mai napig nagyon lassan alkalmaz kibertaktikát a háborúban. Ennek számos oka lehet. Mint mondja, Putyin esetleg nem érzi szükségét, hogy stratégiájában kibertámadásokat alkalmazzon a háború ezen szakaszában, vagy el akarja kerülni az Egyesült Államok által ígért további megtorlásokat egy kiberháború elkerülésével.
De az is lehetséges, hogy Putyin „hosszú játékot játszik”, és kiberszereplői különböző ellenfeleknél beszivárognak, és megvetik a lábukat, majd kivárnak, és akkor indítanak egy nagy kibertámadást.
"Sokkal valószínűbb, hogy Oroszország erőforrásait kiberfelderítő küldetésekre összpontosítja, mintsem erőszakos támadásokra" – vélekedik Glenn S. Gerstell, a Nemzetbiztonsági Ügynökség és a Központi Biztonsági Szolgálat korábbi főtanácsosa.
Hozzátette: "Tudjuk, hogy Oroszország meglehetősen kifinomult a kiberfigyelésben és az ellenfelei utáni kémkedésben, és feltételezhetjük, hogy szeretnének tájékozódni a szankciókról és egyéb információkról”.
Gerstell szerint nehéz előre látni, hogy Oroszország milyen offenzívát indít, mert stratégiája az invázió során is kiszámíthatatlan volt. Putyin hozzáállása azonban bármikor változhat, ahogy a helyzet kívánja.
„Ahogy elkezdenek veszíteni, Putyin eltérhet attól, amit mi racionális kockázat- és haszonszámításnak gondolunk. Ha uralmát veszély fenyegeti, semmilyen találgatás vagy jósolgatás értelmét veszti, hogy milyen küszöböt léphet át a kibertérben" - fűzi hozzá Gerstell.