5p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az idei első félév végén közel 150 milliárd forinttal több cash volt a hazai forgalomban, mint amennyivel nekivágtunk a 2021-es évnek. Ám némi optimizmusra adhat okot a készpénzállomány visszaszorításán fáradozó Varga Mihály pénzügyminiszternek és a Magyar Bankszövetségnek, hogy ez a növekedés a fele annak, mint amennyi volt az egy évvel korábbi ugyanezen időszakban. 

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikái alapján időről időre beszámolunk arról, mennyi készpénz van a forgalomban. Fontos adat ez, hiszen a pénz útját kevésbé lehet nyomon követni, ha az zsebből zsebbe vándorol, mintha bankszámlák között mozog. Előbbi esetben ugyanis a szürke- és a feketegazdaság melegágya lehet és így – egyebek mellett – az elmaradt adóbevételek miatt az állami költségvetést is súlyos milliárdokkal rövidítheti meg. Nem beszélve arról, hogy a készpénzállomány fenntartása évente nagyjából mintegy 450 milliárd forintjába kerül az országnak. 

Egyre csak feljebb kúszik. Fotó: depositphotos
Egyre csak feljebb kúszik. Fotó: depositphotos

Nem csoda, hogy az államkassza kulcsának őre, Varga Mihály már jó ideje fellép a készpénzforgalom növekedésével szemben. Cikkeinkben visszalapozva azt látni, hogy már több mint öt éve, 2016 áprilisában – még nemzetgazdasági miniszteri mivoltában – felhívta a figyelmet a túl sok készpénzre, kilátásba helyezve, hogy már a következő, 2017. évi költségvetésben lépéseket tervez a kormány a cash-állomány csökkentésére. Akkor Vargát az késztette megszólalásra, hogy az azt megelőző öt évben, azaz 2011-2016 között megduplázódott a forgalomban lévő készpénzállomány mennyisége Magyarországon, aminek következtében az 4 ezer milliárd forint fölé emelkedett.

A legfrissebb MNB-adatok szerint viszont 2021 júniusában már a 7500 milliárdos szintet karistolta a forgalomban lévő készpénz átlagállománya – egészen pontosan 7478,6 milliárdot. Amiből tehát látványosan következik, hogy az öt évvel ezelőtti kormányzati felbuzdulás ellenére sem sikerült megakasztani a folyamatot, sőt. Nem véletlen, hogy Varga pénzügyminiszterként is folytatta a cash-növekedés elleni verbális harcát. Például tavaly márciusban – alig néhány nappal a koronavírus-járvány miatti globális veszélyhelyzet kihirdetése után – Facebook-oldalára kiposztolt egy videót, amelyben arra hívta fel a figyelmet, mennyire fontosak is lennének a készpénzmentes fizetési megoldások. 

2021. január 1-jétől pedig életbe lépett az az előírás, amely 50-60 ezer, online pénztárgéppel rendelkező üzlet számára írta elő a legalább egy készpénzmentes fizetést. Ettől Varga Mihály tavaly novemberben azt várta, hogy annak hatására több tízmilliárd forinttal is csökkenhet a cash-használat.

Ám a júniusi adatok azt mutatják, hogy eddig ez a lépés (sem) jött be. Hiszen a már említett 7478,6 milliárdos átlagállomány csaknem 150 milliárddal magasabb a 2020 decemberinél. Más kérdés, hogy ez a különbség pontosan egy évvel ezelőtt dupla ekkora volt, a 2020 júniusában forgalomban volt készpénz-átlagállomány ugyanis majdnem 300 milliárddal haladta meg a 2019 decemberit.

Ez tehát némi fényt jelenthet az alagút végén a pénzügyminiszternek, valamint a hazai bankároknak, akik ugyancsak egy ideje kampányolnak – már csak a jól felfogott üzleti érdekükből – a készpénz visszaszorítására. Erre 2019 novemberében 8 pontos megoldási javaslatot is megfogalmaztak, úgy becsülve, hogy azok megfogadásával akár a bruttó hazai termék (GDP) 1,7 százalékának megfelelő összeget, azaz mintegy 700 milliárd forintot lehetne megtakarítani.

Ám ebből a nyolc pontból csak a már említett egyet – a legalább egy kötelező elektronikus fizetési mód biztosítását – tette magáévá a kormány. Így tulajdonképpen a pénzügyminiszter leginkább a saját háza táját okolhatja azért, hogy intelmei ellenére egyre magasabb csúcsokra hág a készpénzforgalom. 

Más kérdés, hogy azért ő is tehetne valamit, hiszen bár ez évtől valóban nem kellene készpénzt magunkkal vinni, ha vásárolunk egy online pénztárgéppel rendelkező kereskedelmi, vendáglátóipari egységben, helyszíni tapasztalataink alapján még most, több mint fél év elteltével is vannak, akik széttárják a karjukat, mondván, nem tudnak például bankkártyát elfogadni – hogy a többi elektronikus fizetési módról, például a QR-kódról ne is beszéljünk. Nincs ugyanis szankciója, ha valaki a jogszabályi előírás ellenére nem biztosít legalább egy készpénzmentes fizetést. 

Lapunk megkeresésére például a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) sajtóosztálya azt közölte, hogy az elektronikus fizetés biztosítottságának ellenőrzése nem a NAV hatáskörébe tartozik! „A kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló Kormány rendelet és a vonatkozó végrehajtási rendelet alapján az általános kereskedelmi hatóság a kereskedő székhelye szerinti település, Budapesten a kerületi önkormányzat jegyzője, a Fővárosi Önkormányzat által közvetlenül igazgatott terület tekintetében a fővárosi főjegyző az, akinek feladata, hogy a kereskedelmi tevékenységre vonatkozó nyilvántartást vezessen, jogszabályi és hatósági előírások megtartását ellenőrizze és eljárjon ezek megsértése esetén.”

Csakhogy nem sokkal e szabály bevezetése után a Napi.hu kérdésére a Budapesti Önkormányzat sajtóosztálya visszadobta a labdát, mondván, ők úgy tudják, nem hozzájuk tartozik az elektronikus fizetési lehetőségek ellenőrzése, a jegyzőknek nincs ilyen feladatuk, szerintük a NAV lenne az illetékes. 

S e tekintetben a helyzet azóta sem változott. Vélhetően már csak azért sem, mert a jogszabályokban nem lehet találni olyan passzust, amely alapján szankcionálni lehetne az egyetlen elektronikus fizetési módot sem biztosító üzlettulajdonosokat. Magyarul, nem kell tartaniuk attól, hogy az üzletüket bezárják és/vagy pénzbírságot vetnek ki rájuk. Ennek híján pedig – ha már lassabban is, de – egyre csak kúszik felfelé a forgalomban lévő készpénzállomány.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság „Csicsergő daláradat fogja betölteni az országot” – Ligeti Miklós Magyar Péter elszámoltatási ígéreteiről
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 11:08
Sokan akarják majd menteni az irhájukat, ez segíthet az elszámoltatásban, de rengeteg elvi és gyakorlati problémával fog szembesülni az, aki ezt végig akarja vinni.
Makro / Külgazdaság Somolyoghatnak a svájci óragyártók, de nem csak azért, mert januárban közel kétmilliárd frank értékben exportáltak
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 11:13
Hanem azért is, mert az egyik legnagyobb növekedést egy konkurens cégekkel teli országban érték el.
Makro / Külgazdaság Fordulat Németországban, az elemzők is vakarhatják a fejüket?
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:19
A várt növekedés helyett csökkentek a termelői árak Németországban januárban decemberhez képest. Az éves drágulás is meglepetést okozott.
Makro / Külgazdaság Már a jegybanknál is kezdenek aggódni Trump miatt? Felpöröghet az infláció
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:06
Kikerült a jegyzókönyv a kamatdöntő ülésről.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal is szóba került Szijjártó Péter washingtoni tárgyalásán, ahol még a magyar kormány inflációs politikája is dicséretet kapott
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 06:47
Az sem zavarta a magyar minisztert, hogy egy volt Soros-főembertől jött a dicséret. De mi lesz Rogán Antallal?
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton kezdhet mindent elölről
Csabai Károly | 2025. február 20. 05:44
A kormányfő és hű csúcsminisztere által nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként aposztrofált hazai infláció feltámadt. Két év után ismét nálunk a legmagasabb az éves fogyasztóiár-index az Európai Unió 27 tagállama közül, de az egész öreg kontinensen is csak négy országé magasabb – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Pedig a pénzromlás fő ellenszerének számító alapkamatunk is kiugróan magasnak számít, s mivel ahhoz idestova már négy hónapja nem nyúlt az MNB, a visszatekintő reálkamatok összevetésében is nagyot csúsztunk vissza.
Makro / Külgazdaság Aggasztó okból tűnt fel Magyar Péter mellett Ruszin-Szendi Romulusz?
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 18:55
A Tisza Párt hétvégi kongresszusán a volt vezérkari főnök feltűnése volt talán a legváratlanabb fordulat. De mit üzen az ő megjelenése? Somogyi Zoltán két megfejtése közül az egyik elég rémisztő.
Makro / Külgazdaság Ausztrália központi bankja négy év után gondolta meg magát
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 16:45
Ausztrália központi bankja kamatot csökkentett, de figyelmeztetett, hogy túl korai lenne győzelmet hirdetni az infláció felett, és óvatosan áll a további lazítás lehetőségéhez.
Makro / Külgazdaság Vannak még ütőkártyák a Tisza Párt elnökénél? És Orbán Viktornál?
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. február 18. 15:15
Mikor menekül el Rogán Antal? Mit ért el Magyar Péter egy év alatt és mire lehet ez elég egy év múlva? Kinek és mit üzent a Tisza évértékelője? Kik lehetnek Magyar Péter célkeresztjében? Átállhat valaki a Fideszből a Tiszához? Miért volt a feleségének igaza Magyar Péterrel kapcsolatban? Somogyi Zoltán szociológussal ezekről a kérdésekről is beszélgetett a Klasszis Podcast új adásában Litván Dániel újságíró. 
Makro / Külgazdaság Európában nem tudja a jobb kéz, mit csinál a bal, ha földgázról van szó
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 12:51
Egy friss kutatás szerint jelentősen csökkent az elmúlt évben az Európába importált LNG mennyisége, miközben tovább is bővítik a folyékony gáz fogadására képes terminálokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG