6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jordánia attól tart, hogy egy nagyobb regionális háború kereszttüzében találhatja magát. Ammán folyamatosan amellett érvel, hogy a palesztin-izraeli konfliktusnak inkább politikai, mint katonai megoldásra van szüksége. Káncz Csaba jegyzete.

Az ENSZ BT október 24-i, a gázai helyzetet megvitató ülésén Egyiptom, Jordánia és Szaúd-Arábia külügyminiszterei - mindannyian az USA szövetségesei - határozottan elítélték Izraelt, és azonnali tűzszünetre szólítottak fel. Antony Blinken, amerikai külügyminiszter múlt szombaton Ammánban találkozott magas rangú jordániai és más arab tisztviselőkkel, akik továbbra is mélyen gyanakvóak Izraellel szemben.

Félelem egy szélesebb körű háborútól

Jordániában az USA külügyminisztere elsőként Najib Mikati ügyvivő miniszterelnökkel találkozott, akivel arról tárgyaltak, hogyan bizonyosodhatnának meg róla, hogy az Izrael-Hamász konfliktus nem terjed át a régió más országaiba. A japán külügyminiszter is aznap Ammánban találkozott jordániai kollégájával, akivel megállapodtak abban, hogy együttműködnek a palesztin területen folyó harcok átmeneti humanitárius szüneteltetésének megvalósítása érdekében.

A szélesebb körű eszkalációtól és regionális háborútól való jordániai félelmek elég valósak ahhoz, hogy a rezsim amerikai támogatást kért Patriot rakétavédelmi ütegek formájában. A jordán állam régóta aggodalommal figyeli a szomszédságában, különösen Irakban és Szíriában növekvő iráni befolyást. Jordánia attól tart, hogy egy nagyobb regionális háború kereszttüzében találhatja magát amelybe Irán, a Hezbollah vagy akár a jemeni húszik is belekeveredhetnek.

Ammán játszmája

Jordánia hivatalos álláspontja a konfliktussal kapcsolatban továbbra is hangsúlyozza a tűzszünet és a humanitárius segélyekhez való hozzáférés sürgős szükségességét a Gázai övezetben. Jordánia folyamatosan amellett érvel, hogy a palesztin-izraeli konfliktusnak inkább politikai, mint katonai megoldásra van szüksége.

A jordán állam számára ez magában foglalja a 2002-es „Arab Békekezdeményezés” szerinti kétállami megoldást. Miközben a hasemita rezsim ezeket az intézkedéseket szorgalmazza, kiterjedt diplomáciát is folytat, közelebb hozva Jordániát Egyiptomhoz, Szaúd-Arábiához és az Egyesült Arab Emírségekhez, valamint más arab államokhoz.

A Közel-Kelet és a világ más országaihoz hasonlóan Jordániát is mélyen megrendítették a Gázai övezetről és az Izrael és a Hamász közötti legújabb háborúról szóló lesújtó hírek. Nem csoda, hogy visszahívta nagykövetét Tel-Avivból, és megkérte az izraeli nagykövetet, hogy ne térjen vissza Ammánba mindaddig, amíg a Gázai övezet izraeli bombázása be nem fejeződik, és a palesztinok számára nem biztosított a humanitárius segélyekhez való teljes hozzáférés.

Bár a Hamász nem különösebben népszerű szervezet Jordániában - és még kevésbé a jordán állam felső köreiben - a palesztin nép szenvedése továbbra is központi kérdés a legtöbb ember számára Jordániában, a palotától az utcáig.

Az állam és a társadalom mozgósítása

A Hásemita Királyság következetesen hangsúlyozza a jeruzsálemi muszlim és keresztény szent helyek őrzőjeként betöltött szerepét, és ezért folyamatosan panaszkodott az izraeli hatóságok és telepesek provokációinak sorozatára. Jordánia azonban a megszállt Ciszjordánia egész területén is figyelmeztetett az erőszakos kilakoltatások és a status quo egyéb változtatásai ellen.

A Gázai övezet elleni masszív izraeli bombázó hadjárat kezdetével a figyelem természetesen oda irányult. De az állam és általában a jordániaiak továbbra is arra figyelmeztetnek, hogy a zsidó telepesek erőszakos fellépése Ciszjordániában is folyamatos és egyre súlyosbodó problémát jelent.

A jordán monarchia és kormány inkább a Palesztin Hatósággal, semmint a Hamásszal tárgyalt az utóbbi években. Utóbbinak valójában problémás története van Jordániában, és megtiltották neki, hogy aktív politikai szerepet játsszon a királyságban. Jordániának kiterjedt kapcsolatai vannak Ciszjordániával (még a szent helyekkel kapcsolatos szerepén túl is), mivel 1948-tól uralta a területet, amíg 1967-ben el nem vesztette azt Izraellel szemben.

Jordániai üzenetek és diplomácia

A düh és a frusztráció mélysége Jordániában kézzelfogható. Jordánia három hete lemondta a tervezett négyoldalú csúcstalálkozót és Joe Biden amerikai elnök látogatását a királyságban, arra hivatkozva, hogy háromnapos gyászidőszakot tartanak a gázai al-Ahli kórház elleni bombatámadásban megölt mintegy 500 palesztin miatt. A lemondott ammáni csúcstalálkozó Egyiptom, Jordánia, a Palesztin Hatóság és az USA részvételével zajlott volna.

Napokon belül azonban egy másik, sokkal nagyobb csúcstalálkozó következett, a Kairói Békecsúcstalálkozó, amelyen több arab és nyugati állam is részt vett. Ez a csúcstalálkozó azonban végül kudarcot vallott, mivel a nyugati résztvevők hangsúlyozták, hogy el kell ítélni a Hamász Izrael elleni támadásait, míg az arab államok a gázai civil áldozatok számának folyamatos növekedésére összpontosítottak.

Abdullah II. jordániai király mégis arra használta fel a kairói fórumot, hogy világossá tegye a háborúval kapcsolatos jordániai álláspontot, és a jordániaiak csalódottságának mélységét, amiért még a tűzszünetet sem sikerült biztosítani. A király hangsúlyozottan angolul beszélt, egyértelművé téve, hogy üzenete a nyugati államoknak és közönségnek szól, és azonnali tűzszünetet és humanitárius tűzszünetet sürgetett, hogy segélyt juttathassanak Gázába.

Szerinte a bombázás háborús bűntettnek minősül, és csak a nyugati államok képesek leállítani azt. A palesztinok erőszakos kitelepítése - beleértve a belső kitelepítést is - Jordánia számára olyan "vörös vonalat" jelent, amelyet nem lehet átlépni. Hangsúlyozta, hogy az arab világ azt az üzenetet hallja, hogy a palesztinok élete kevésbé számít, mint az izraelieké, és hogy "az emberi jogoknak vannak határai - megállnak a határoknál, megállnak a fajoknál, megállnak a vallásoknál... A nemzetközi jog alkalmazása opcionális".

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG