Kevesen voltak idén júliusban a balatoni szállodákban, de őket alaposan megkopasztották - derül ki a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége júliusi trendriportjából.
Júliusban a balatoni régió működő szállodáiban 66,2 százalékos foglaltságot értek el a tavalyi 74,7 százalékkal szemben. A nettó átlag szobaár 26 338 forint
- olvasható az összefoglalóban. Ez 39,1 százalékos drágulást jelent a bázishoz képest. Tavaly júliusban a bruttó átlag szobaár volt 22 137 forint a Balatonnál. Ráadásul úgy volt kisebb a foglaltság, hogy eleve kevesebb szálloda volt nyitva idén júliusban, mint 2019-ben.
Mivel külföldiek alig voltak idén nyáron a tónál, ezért elmondható: a magyar szállodások kopasztották meg a magyar családokat, akik többek között Orbán Viktor kormányfő tanácsára és a koronavírus-járvány miatt választották idén nyáron a Balatont. Viszont a többség nem készpénzzel fizetett a tavaly képest jelentősen drágább szállásért, hanem SZÉP-kártyával.
Persze nem csak a Balatonnál éltek az áremelés eszközével a szállodák, hiszen az észak-alföldi régióban is 36, míg a nyugat-dunántúli régióban 28 százalékos volt a drágulás.Ez persze nem azt jelenti, hogy a szállodások országosan elégedettek lennének: a július havi 29,7 milliárd forint összes bruttó árbevétel 42,6 százalékkal volt kisebb a tavalyinál. Ez főleg Budapest miatt van: a tavalyi 210 hotellel szemben csupán 160 működött. A többit ideiglenesen bezárták.
A kormány ezért a fővárosi önkormányzatot hibáztatja.
A kormányzat minden tőle telhetőt megtett a járványhelyzet miatt nehéz helyzetbe került ágazat érdekében, a fővárosi turizmus talpra állításából mindenkinek ki kell vennie a részét. A fővárosi önkormányzatnak is lassan lépnie kellene a szektor védelme érdekében, mert eléggé rosszak a számok a fővárosban
- összegezte a kormány véleményét Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő, aki tehát úgy látja: a vidéki Magyarország magára tudott találni, ami a kormány sikere, míg a budapesti hanyatlás, nem a kormány, hanem az ellenzéki főpolgármester kudarca. A vidéki Magyarország magánszálláshelyei között 45 milliárd forint támogatást osztott ki a kormány, köztük fideszes képviselőknek.
Nem tudni, hogy a fővárosi önkormányzat mit tehetne, ha a kormány által elrendelt határzár miatt külföldiek gyakorlatilag nem jöhetnek be az országba, a vidékiek pedig hagyományosan nem szoktak budapesti szállodákban több éjszakát eltölteni. A kormánynak persze még vannak eszközei, például még idén megnyílik ötmilliárd forintos keretösszeggel a kempingek és üdülőházak támogatására kiírt pályázat.
Ami a balatoni kempingeket illeti: a legtöbb ilyen kempinggel természetesen a Balatontourist rendelkezik és némelyik valóban nincs a legjobb állapotban, ellenben szintén Mészáros Lőrinc cégbirodalmába tartozik.