A miniszter a Kormányinfó elején beszámolt arról, hogy a kormányülés során Orbán Viktor tájékoztatott az EU-csúcs eseményeiről. A miniszterek tanácsában megszületett migrációs megegyezést a migránskvótáról és az évente legalább 10 ezer menekültkérelem határokon belüli elbírálásáról a kormány nem támogatja, mindent meg fog tenni ennek megakadályozásáért. Ezen okból nem engedte Orbán Viktor, hogy közös nyilatkozatot fogadjanak el. Hozzátette, Lengyelország támogatja a magyar álláspontot, és Olaszország véleménye is hasonló, de az ő esetükben az elosztás a nemzeti érdek.
Az EU újabb, 98,5 milliárd eurós pénzbefizetést kért a tagállamoktól, Gulyás Gergely szerint ez a hazai szja-befizetések tizenötszöröse. Hangsúlyozta, a magyar kormány ezt ebben a formában továbbra sem támogatja, de Ausztria és Németország sem. Gulyás Gergely szerint kérdéseket kell feltenni arról, hogy hová tűntek a rendelkezésre álló uniós pénzek, mire költik ezeket.
Pedagógusbérek, átcsoportosítás
A miniszter hangsúlyozta, a pedagógusbérek kifizetéséhez szükséges összeg 12-13 százalékát (nagyjából 800 milliárd forint) várják Brüsszeltől, nincsen szó arról, hogy ezt teljes egészében EU-s pénzekből finanszíroznák. Úgy fogalmazott, másfél év múlva a tervek szerint az átlagos pedagógusbérek elérhetik a bruttó 800 ezer forintot.
A miniszter ezután 170 milliárd forintos átcsoportosítást jelentett be a rezsivédelmi alapból a kórházak és iskolák rezsiköltségeinek finanszírozására.
Új miniszterek, EU-s ügyek
Gulyás Gergely a két új miniszter kapcsán is elárult néhány dolgot. Elsőként arra a kérdésre, hogy miért éppen Tuzson Bencére és Bóka Jánosra esett a választás, viccel válaszolt: "mert egy nő munkájának elvégzésére két férfi kell." Hozzátette, a kormányzati uniós politikában nem lesz változás. Elárulta azt is, Bóka János nem kapott új határidőt az uniós pénzek megszerzésére, Navracsics Tibor feladatköre pedig nem változik.
A frissen elkészült jogállamisági jelentést a Miniszterelnökséget vezető miniszter úgy értékelte, ennek nem lesz hatása az uniós pénzek kifizetésére, a jelentés is elismeri az előrelépéseket.
Franciaországi utcai zavargások
Újságírói kérdésre válaszolva Gulyás Gergely elmondta, nem feladata a franciaországi események minősítése, a kormány célja az, hogy Magyarországon ne történjen hasonló. Hangsúlyozta, azt akarják, hogy a kormány dönthessen arról, kit enged be az országba.
Egy későbbi kérdésre válaszolva hozzátette, nem tiltaná a magyarokat a franciaországi nyaralástól, ám bizonyos régiókba és külvárosokba nem javasolja, hogy betegyék a lábukat. Arról, hogy pontosan mi történik Franciaországban, ebben a cikkünkben írtunk: