5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgadászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A múlt héten Washingtonban nem kevesebb, mint három kongresszusi meghallgatást tartottak a kínai fenyegetésről. Pekingben a védelmi minisztérium pedig már nem fogadja az amerikaiak hívását. Káncz Csaba jegyzete.

Pekingben vasárnap kezdődött meg, és több mint egy hétig tart a kínai Országos Népi Gyűlés - azaz a törvényhozás - éves ülése. Ez hivatalosan kinevezi a legmagasabb szintű kormányzati tisztviselőket, jóváhagyja a politikai kurzust és törvényeket hoz.

A hangulat a pekingi politikai vezetésben már hónapok óta rendkívül feszült. A New York Times tavaly már megjegyezte, hogy az október 16-i pártkongresszuson tartott megnyitó beszédében Hszi Csin-ping elnök hatszor többször említette a biztonságot, mint a gazdaságot. Tavaly októberben Biden elnök pedig hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok egy „döntő évtized” közepén jár, amikor az országának „meg kell nyernie a 21. század versenyét”.

Hszi találkozik Putyinnal

Nem sokkal azután, hogy a mostani pekingi találkozó befejeződik, Hszi azt tervezi, hogy Moszkvába látogat egy csúcstalálkozóra Vlagyimir Putyinnal. Az USA külügyminisztériuma azt állítja, hogy Kína előrehaladott tárgyalásokat folytat az oroszokkal, hogy Ukrajnában használhasson halálos fegyvereket. Ez aggasztó forgatókönyvet teremt Japán számára is, amely támogatja Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt.

Peking éles hangú figyelmeztetései

Az utóbbi napokban vezető kínai tisztviselők arra figyelmeztettek, hogy a világ két legnagyobb gazdasága közötti kapcsolat „kisiklik”. „Az Egyesült Államok vezette nyugati országok teljes körűen feltartóztatták, bekerítették és elnyomták Kínát, ami példátlanul súlyos kihívásokat hozott nemzetünk fejlődésére” – hangsúlyozta kedden Hszi.

Szintén kedden Kína új külügyminisztere, Csin Kang minderre ráerősített: ha az Egyesült Államok nem változtat irányvonalán, és nem húzza be a féket, „biztos lesz konfliktus és konfrontáció” a két ország között.

Az USA is föltekeri a hangerőt. Múlt héten tartotta első meghallgatását a Képviselőház különbizottsága, amely az Egyesült Államok és a Kínai Kommunista Párt közötti stratégiai versenyt vizsgálja. A bizottság elnöke, Michael Gallagher kijelentette: „Ez egy egzisztenciális küzdelem arról, hogy milyen lesz az élet a 21. században.”

Maga Gallagher február végén járt Tajvanon. Szerinte a kínai invázió – és így a harmadik világháború – megakadályozásának legjobb esélye az, ha állig felfegyverzik Tajvant.

Repedések a két ország viszonyában. Fotó: Depositphotos
Repedések a két ország viszonyában. Fotó: Depositphotos

Az új hidegháború már régen elkezdődött

Napjainkban még minden szem Oroszországra és az ukrajnai háborúra szegeződik. Ám a közelmúltbeli amerikai figyelmeztetések, amelyek szerint Kína fegyverekkel és lőszerrel támogathatja Oroszországot, rávilágítanak a mögöttes konfliktusra: az USA és Kína közötti nagyhatalmi rivalizálásra.

Pedig nemrég úgy tűnt, hogy a két ország kormánya újra párbeszédet akar folytatni. Az óvatos közeledés Joe Biden elnök és Hszi Csin-ping tavaly novemberi, Balin tartott találkozójában csúcsosodott ki. Antony Blinken amerikai külügyminiszter ráadásul februárra Pekingbe tervezett látogatást.

Ám az enyhülés reményét szertefoszlott a léggömbügy, ami miatt Blinken elhalasztotta az utazást. A kínai védelmi minisztérium pedig már nem veszi fel a telefont, ha az amerikaiak hívják.

Az eszkaláció spirálja folytatódik Tajvan ügyében. A múlt héten Washington jóváhagyta a tervezett 619 millió dolláros fegyvereladást Tajvannak, Peking válaszul több mint 20 katonai repülőgépet küldött Tajvan légvédelmi övezetébe.

A félelem és a fenyegetés légköre

A vélt amerikai provokációk tökéletes ürügyet szolgáltatnak a kínai kommunisták számára, hogy a hazai közönség és a szövetséges országok előtt befeketítsék az ősellenség USA-t. Február végén a kínai külügyminisztérium egy vitriolos jelentést tett közzé "Amerika hegemóniájáról és veszélyeiről". Ebben az USA-t folyamatosan háborút szító, kizsákmányoló és elnyomó nagyhatalomként írják le. A félelem és a fenyegetés légköre, amely ellenségképet vált ki, a hatalom fontos pillére az olyan autokratikus államok számára, mint Kína.

De az USA-ban is politikát csinálnak a félelemből. A múlt héten nem kevesebb, mint három kongresszusi meghallgatást tartottak a kínai fenyegetésről. A Kínai Kommunista Párt atrocitásairól dermesztő, figyelmeztető videót mutattak be a képviselőház új különleges bizottságának kezdetén. Matt Pottinger volt nemzetbiztonsági tanácsadó-helyettes ezt követően a McCarthy-korszakot felelevenítő beszédet mondott: Hszi globális dominancia elérésére törekszik azzal a céllal, hogy a marxizmust elterjessze az egész világon.

A biztonságpolitika és a moralizálás már régóta háttérbe szorította a washingtoni kínai diskurzust. Mindkét tábor politikusai azon versenyeznek, hogy ki a keményebb Kínával szemben. Attól tartanak, hogy az ésszerű Kína-politikát a választók gyengeségként értelmeznék.

Együttműködés az ideológiai különbségek ellenére

Ukrajna orosz inváziója után a nyugati világ ráébredt, hogy elvesztette a befolyását Putyin elnökre. Ez tanulság Kínára nézve is.

Biden és Hszi továbbra is folytathatja a párbeszédet, és a két nagyhatalom továbbra is a közös érdekekre összpontosíthat, minden ideológiai nézetkülönbsége ellenére. Az amerikai-kínai kereskedelem volumene 2022-ben új csúcsot ért el.

Hiszen mindkét fél – és az egész világ - számára óriási a tét.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék megmagyarázzák: emiatt nő megint az infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:07
A Nemzetgazdasági Minisztérium a második hónapja ismét emelkedő éves infláció láttán azt írta: folytatódik a harc az indokolatlan áremelésekkel szemben.
Makro / Külgazdaság Bumerángot dobott el az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:30
Az adatok szerint nem hatott, hogy a március közepétől még csak az élelmiszerekre érvényes árrésstopot május végétől kiterjesztették a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Halmozza a devizát a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:18
Kína devizatartaléka, amely a világon a legnagyobb, júniusban további 32 milliárd dollárral, 3317 milliárd dollárra, 2015 decembere óta legmagasabb szintre emelkedett – áll a kínai központi bank jelentésében – írja az MTI.
Makro / Külgazdaság Izrael: maradt a negatív kilátás
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 06:45
Megerősítette változatlan negatív kilátással Izrael hosszú és rövid futamidejű, devizában és helyi valutában denominált szuverén kötelezettségeinek „Baa1” besorolását a Moody's Ratings – írja az MTI.  
Makro / Külgazdaság Kötelezettségszegési eljárás indul az árrés miatt Magyarország ellen: vaklárma vagy valós diszkrimináció?
Sasvári Péter | 2025. július 8. 05:47
Az árrésstop miatt uniós kötelezettségszegési eljárás indult Magyarországgal szemben, mert az Európai Bizottság szerint a korlátozó intézkedéscsomag diszkriminatív lehet. A kormány és Nagy Márton azonban minden jel szerint minden áron ragaszkodik hozzá. De vajon van gazdasági racionalitás az intézkedések mögött? Milyen hatásai voltak eddig az árrésstopnak, és mi várható most, hogy még ki is terjesztették?
Makro / Külgazdaság Nem fújolni, hanem megtapsolni kéne Jeff Bezos vagy Mészáros Lőrinc sikereit?
Litván Dániel | 2025. július 7. 19:42
A szupergazdagok hatalmas szeletet hasítanak ki maguknak a nemzeti vagyon tortájából. De mi van akkor, ha a torta közben sokkal nagyobb lesz?
Makro / Külgazdaság Donald Trump úgy tett, mint a mesebeli okos lány
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 13:28
Az elnök mindenkit összezavart, hozott is információt, meg nem is. 
Makro / Külgazdaság Üzenet a kormánytól: a magyar gazdagok most végre tényleg a pénztárcájukba nyúlnak?
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 12:21
A Privátbankár Árkosár legfrissebb eredményei alapján a nem túl fényes inflációs kilátások is szóba kerültek a Trend FM reggeli műsorában hétfőn, ahol Gáspár András, a Klasszis Média lepigazgatója volt a vendég. A beszélgetés második felében pedig azt járták körül: vajon számíthatunk-e komolyabb adakozási, jótékonysági hullámra a választásokig?
Makro / Külgazdaság Bajban van az európai autóipar, három nagyhatalom kér segítséget
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 09:26
Ursula von der Leyenhez fordulnak.
Makro / Külgazdaság KSH: itt költötték a pénzüket a magyarok májusban
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 08:30
Megérkeztek a KSH friss adatai.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG