5p

Olaf Scholz a beszédében Ukrajna támogatásának fontosságára helyezte a hangsúlyt, és a NATO európai pillérének megerősítésére szólított fel. Donald Trump fenyegetései után a lehetséges válaszlépések egészen az önálló európai nukleáris fegyverrendszer kialakításáig terjednek. Káncz Csaba jegyzete.

A Nyugat politikai és katonai vezetői pénteken az Oroszország által jelentett növekvő fenyegetésre figyelmeztetve Münchenben háromnapos biztonsági csúcstalálkozóra gyűltek össze, ahol a szövetséges nemzetek háborúra való felkészüléséről folytattak megbeszéléseket.

Rendőrök járőröznek a 60. müncheni biztonságpolitikai konferenciának otthont adó Bayerischer Hof szálloda előtt 2024. február 16-án.  Fotó: MTI/AP/Matthias Schrader
Rendőrök járőröznek a 60. müncheni biztonságpolitikai konferenciának otthont adó Bayerischer Hof szálloda előtt 2024. február 16-án. Fotó: MTI/AP/Matthias Schrader

A hangulatot tovább sötétítette a pénteki hír Alekszej Navalnij, Putyin elnök bebörtönzött prominens bírálójának halálhíre. A nyugati vezetők politikai gyilkosságként ítélték el a történteket.

Fogy az idő 

Európa háborús alapokra helyezése egyre gyorsul, mióta Putyin közel két évvel ezelőtt megindította az ukrajnai inváziót, és szétzúzta Európa biztonsági rendjét. Pénteken ezt az elmozdulást kihangsúlyozta, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Párizsba és Berlinbe utazott, hogy hosszú távú biztonsági garanciákat kapjon Ukrajna védelmére Emmanuel Macron francia elnöktől és Olaf Scholz német kancellártól.

Eközben viszont a nyugati országok lakossága körében egyre kevesebben tekintik Oroszországot a legfőbb fenyegetésnek - derül ki a Müncheni Biztonsági Konferencia által végzett felmérésből. A felmérés, amely a G7 csoportjában mintegy 1000 ember válaszán alapul, azt találta, hogy a tömeges migráció, az éghajlatváltozás és az iszlám terrorizmus megelőzte Oroszországot, mint legfőbb aggodalomra okot adó tényezőt.

"Míg tavaly még öt G7-ország számára Oroszország volt a legfőbb kockázat, addig már csak az Egyesült Királyság és Japán polgárai tartják így" - áll a jelentésben. "A német állampolgárok már csak a hetedik legnagyobb aggodalomra okot adónak tartják Oroszországot, az olaszok pedig a 12.-nek".

Tavalyi remények

A tavalyi Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián Scholz kancellár megígérte, hogy országa „állandó jelleggel” teljesíteni fogja a NATO védelmi kiadási célját a GDP két százalékában. Védelmi minisztere - a Scholzhoz hasonlóan szociáldemokrata - Boris Pistorius még ennél is többet szorgalmazott, mondván, „alig két százalékkal nem lehet majd teljesíteni az előttünk álló feladatokat”. Hogy változnak az idők: alig négy éve a vezető szociáldemokraták még arra szólították fel az Egyesült Államokat, hogy távolítsa el az összes nukleáris robbanófejét német földről.

Berlin mintha nem igazán hitt volna a 2017-ben publikált amerikai Nemzetbiztonsági Stratégiának, amely egy anarchikus nemzetközi arénát jelenített meg, és figyelmeztetett: Moszkva „vissza akarja állítani a nagyhatalmi státuszát és befolyási övezetet akar létrehozni a határai közelében.”

A kancellár súlypontjai

Az idei konferencián pénteken Scholz a beszédében Ukrajna támogatásának fontosságára helyezte a hangsúlyt, és a NATO európai pillérének megerősítésére szólított fel. "Ezért mindannyiunknak fel kell tennünk magunknak a kérdést, hogy két évvel a háború kezdete után valóban eleget teszünk-e ahhoz, hogy jelezzük Putyinnak, hogy hosszú távon benne vagyunk?" - mondta.

A kancellár hozzátette: „Eleget teszünk-e, tekintve, hogy pontosan tudjuk, mit jelentene Oroszország ukrajnai győzelme, nevezetesen Ukrajna mint szabad, független, demokratikus állam végét, az európai békerend lerombolását, az ENSZ alapokmányának 1945 óta legsúlyosabb próbatételét, és nem utolsósorban a világ minden autokratájának bátorítását arra, hogy erőszakot alkalmazzon a konfliktusok megoldására?”

Zelenszkij figyelmeztetése

Zelenszkij elnök a beszédében hangsúlyozta: "2024-nek a szabályokon alapuló világrend teljes helyreállításának idejévé kell válnia". Szerinte "nincs olyan ember, akire ne jelentene veszélyt az Európában zajló háború".

"Ez Oroszország háborúja mindenféle szabály ellen" - hangsúlyozta. "De meddig hagyja a világ, hogy Oroszország ilyen legyen? Ez ma a fő kérdés". Bármilyen háború kitörése ugyanis azzal a kockázattal jár, hogy globális katasztrófává válik. Lehet, hogy Európa olyan idők elé néz, amikor a NATO-szerződés 5. cikkére való hivatkozás kérdése egyáltalán nem Washington, hanem az európai fővárosok számára lesz kérdés.

Végül hozzátette: „És ami hiányzik ebből a valóságból: a biztonság. Sem a legnagyobb, sem a legkisebb államnak. A biztonságot újra valósággá kell tennünk”.

Valóban, minden jel szerint a főbb európai hatalmak komolyan veszik Donald Trump fenyegetéseit, miszerint megvonja az USA katonai védelmét azoktól a NATO-országoktól, amelyek nem költenek eleget az újrafegyverkezésre. A lehetséges válaszlépések egészen az önálló európai nukleáris fegyverrendszer kialakításáig terjednek.

Donald Tusk lengyel miniszterelnök párizsi bemutatkozó látogatásán a hét elején felszólította Európa politikusait és társadalmait, hogy ébredjenek fel. Európának közös védelmi politikára van szüksége, és erős kontinenssé kell válnia - érvelt. Az ezt követő berlini látogatásán Tusk azt mondta, hogy Macron ajánlatát a francia atomfegyverek európaizálására "igazán komolyan kell venni". "Egyáltalán nincs ok arra, hogy az Európai Unió katonailag gyengébb legyen Oroszországnál".

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Választhatnak a németek, hogyan mondanak búcsút legendásan jó életszínvonaluknak
Privátbankár.hu | 2025. január 1. 14:14
Németországnak az Egyesült Királyság brexit utáni tapasztalatai alapján kellene újjászerveznie gazdaságát, véli egy szakértő, amivel az életszínvonal nem sokkszerűen, hanem csak egy fokkal romlana.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Zelenszkij
Privátbankár.hu | 2025. január 1. 12:38
Zelenszkij a harcmezőn és a tárgyalóasztalnál is harcolni kíván 2025-ben.
Makro / Külgazdaság Mit választhat most Ukrajna? Egyértelmű válasz érkezett
Privátbankár.hu | 2025. január 1. 08:13
Az ukrán katonák elfáradtak a lassan három éve tartó háborúban, de inkább választják a további harcot, ha az alternatíva egy olyan tűzszünet, amely után néhány év múlva újrakezdődne a háború.
Makro / Külgazdaság Fontos hír jött Kínából, már készülnek Trump visszatérésére is
Privátbankár.hu | 2024. december 31. 12:55
A kínai elnök értékelte a gazdaság állapotát.
Makro / Külgazdaság Milyen elnök lehet másodszorra Trump? Erről is kérdezzük Dr. Kaáli Nagy Gézát
Privátbankár.hu | 2024. december 30. 13:28
Több szempontból is aktuális a lombikbébik atyja, az elsőként államosított Kaáli Intézetek alapítójának és vezetőjének – aki ma már a dörgicsei Kaáli Autó-Motor Múzeum büszke tulajdonosa – a meghívása. 2024 úgy telt el, hogy számtalan alkalommal kongatta a vészharangot nyílt leveleiben, amelyekben a hazai meddőségi szektor égető problémáira hívta fel a figyelmet. Donald Trumpról meg azért beszélgetünk a január 20-ai beiktatása apropóján, mert a professzor ötven évig élt az Egyesült Államokban, és személyesen is ismeri a régi-új amerikai elnököt. Természetesen a dörgicsei Kaáli Auto-Motor Múzeumról is szót ejtünk, amely hihetetlen kincseket rejt, és kis idő alatt Magyarország egyik legfelkapottabb múzeuma lett.
Makro / Külgazdaság Hivatalos: 7, azaz 7 százalékos béremelést ad az IKEA a magyaroknak
Privátbankár.hu | 2024. december 30. 11:36
2025. január 1-től az IKEA átlagosan 7 százalékkal növeli a magyarországi béreket.
Makro / Külgazdaság Tipp: még az idén tankoljon, mert nagy változás jöhet 2025-ben a kutakon
Privátbankár.hu | 2024. december 30. 10:46
A 2024-es év utolsó napján emelkedik a benzin nagykereskedelmi ára bruttó 3 forinttal. Holnap a gázolaj beszerzési ára nem változik. 
Makro / Külgazdaság Leeszi a fáról a szaloncukrot, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. december 30. 08:21
Minimálisan gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Makro / Külgazdaság Nem mindennapi segítség a vállalkozásoknak – Klasszis Podcast
Natív tartalom | 2024. december 29. 10:55
Nem mindennapi megoldással rukkolt elő az MBH Bank és a Budapesti Értéktőzsde a kis- és középvállalkozások részére annak érdekében, hogy gyors és eredményes legyen tőzsdére való bejutásuk. Az MBH és BÉT közös mentorprogramjáról Kollega-Tarsoly Dániel ügyvezető igazgató árult el részleteket.
Makro / Külgazdaság Rekordot döntött 2024-ben a világ
Privátbankár.hu | 2024. december 28. 16:22
A globális vállalati szektor kötvénykibocsátásainak értékében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG