5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Olaf Scholz a beszédében Ukrajna támogatásának fontosságára helyezte a hangsúlyt, és a NATO európai pillérének megerősítésére szólított fel. Donald Trump fenyegetései után a lehetséges válaszlépések egészen az önálló európai nukleáris fegyverrendszer kialakításáig terjednek. Káncz Csaba jegyzete.

A Nyugat politikai és katonai vezetői pénteken az Oroszország által jelentett növekvő fenyegetésre figyelmeztetve Münchenben háromnapos biztonsági csúcstalálkozóra gyűltek össze, ahol a szövetséges nemzetek háborúra való felkészüléséről folytattak megbeszéléseket.

Rendőrök járőröznek a 60. müncheni biztonságpolitikai konferenciának otthont adó Bayerischer Hof szálloda előtt 2024. február 16-án.  Fotó: MTI/AP/Matthias Schrader
Rendőrök járőröznek a 60. müncheni biztonságpolitikai konferenciának otthont adó Bayerischer Hof szálloda előtt 2024. február 16-án. Fotó: MTI/AP/Matthias Schrader

A hangulatot tovább sötétítette a pénteki hír Alekszej Navalnij, Putyin elnök bebörtönzött prominens bírálójának halálhíre. A nyugati vezetők politikai gyilkosságként ítélték el a történteket.

Fogy az idő 

Európa háborús alapokra helyezése egyre gyorsul, mióta Putyin közel két évvel ezelőtt megindította az ukrajnai inváziót, és szétzúzta Európa biztonsági rendjét. Pénteken ezt az elmozdulást kihangsúlyozta, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Párizsba és Berlinbe utazott, hogy hosszú távú biztonsági garanciákat kapjon Ukrajna védelmére Emmanuel Macron francia elnöktől és Olaf Scholz német kancellártól.

Eközben viszont a nyugati országok lakossága körében egyre kevesebben tekintik Oroszországot a legfőbb fenyegetésnek - derül ki a Müncheni Biztonsági Konferencia által végzett felmérésből. A felmérés, amely a G7 csoportjában mintegy 1000 ember válaszán alapul, azt találta, hogy a tömeges migráció, az éghajlatváltozás és az iszlám terrorizmus megelőzte Oroszországot, mint legfőbb aggodalomra okot adó tényezőt.

"Míg tavaly még öt G7-ország számára Oroszország volt a legfőbb kockázat, addig már csak az Egyesült Királyság és Japán polgárai tartják így" - áll a jelentésben. "A német állampolgárok már csak a hetedik legnagyobb aggodalomra okot adónak tartják Oroszországot, az olaszok pedig a 12.-nek".

Tavalyi remények

A tavalyi Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián Scholz kancellár megígérte, hogy országa „állandó jelleggel” teljesíteni fogja a NATO védelmi kiadási célját a GDP két százalékában. Védelmi minisztere - a Scholzhoz hasonlóan szociáldemokrata - Boris Pistorius még ennél is többet szorgalmazott, mondván, „alig két százalékkal nem lehet majd teljesíteni az előttünk álló feladatokat”. Hogy változnak az idők: alig négy éve a vezető szociáldemokraták még arra szólították fel az Egyesült Államokat, hogy távolítsa el az összes nukleáris robbanófejét német földről.

Berlin mintha nem igazán hitt volna a 2017-ben publikált amerikai Nemzetbiztonsági Stratégiának, amely egy anarchikus nemzetközi arénát jelenített meg, és figyelmeztetett: Moszkva „vissza akarja állítani a nagyhatalmi státuszát és befolyási övezetet akar létrehozni a határai közelében.”

A kancellár súlypontjai

Az idei konferencián pénteken Scholz a beszédében Ukrajna támogatásának fontosságára helyezte a hangsúlyt, és a NATO európai pillérének megerősítésére szólított fel. "Ezért mindannyiunknak fel kell tennünk magunknak a kérdést, hogy két évvel a háború kezdete után valóban eleget teszünk-e ahhoz, hogy jelezzük Putyinnak, hogy hosszú távon benne vagyunk?" - mondta.

A kancellár hozzátette: „Eleget teszünk-e, tekintve, hogy pontosan tudjuk, mit jelentene Oroszország ukrajnai győzelme, nevezetesen Ukrajna mint szabad, független, demokratikus állam végét, az európai békerend lerombolását, az ENSZ alapokmányának 1945 óta legsúlyosabb próbatételét, és nem utolsósorban a világ minden autokratájának bátorítását arra, hogy erőszakot alkalmazzon a konfliktusok megoldására?”

Zelenszkij figyelmeztetése

Zelenszkij elnök a beszédében hangsúlyozta: "2024-nek a szabályokon alapuló világrend teljes helyreállításának idejévé kell válnia". Szerinte "nincs olyan ember, akire ne jelentene veszélyt az Európában zajló háború".

"Ez Oroszország háborúja mindenféle szabály ellen" - hangsúlyozta. "De meddig hagyja a világ, hogy Oroszország ilyen legyen? Ez ma a fő kérdés". Bármilyen háború kitörése ugyanis azzal a kockázattal jár, hogy globális katasztrófává válik. Lehet, hogy Európa olyan idők elé néz, amikor a NATO-szerződés 5. cikkére való hivatkozás kérdése egyáltalán nem Washington, hanem az európai fővárosok számára lesz kérdés.

Végül hozzátette: „És ami hiányzik ebből a valóságból: a biztonság. Sem a legnagyobb, sem a legkisebb államnak. A biztonságot újra valósággá kell tennünk”.

Valóban, minden jel szerint a főbb európai hatalmak komolyan veszik Donald Trump fenyegetéseit, miszerint megvonja az USA katonai védelmét azoktól a NATO-országoktól, amelyek nem költenek eleget az újrafegyverkezésre. A lehetséges válaszlépések egészen az önálló európai nukleáris fegyverrendszer kialakításáig terjednek.

Donald Tusk lengyel miniszterelnök párizsi bemutatkozó látogatásán a hét elején felszólította Európa politikusait és társadalmait, hogy ébredjenek fel. Európának közös védelmi politikára van szüksége, és erős kontinenssé kell válnia - érvelt. Az ezt követő berlini látogatásán Tusk azt mondta, hogy Macron ajánlatát a francia atomfegyverek európaizálására "igazán komolyan kell venni". "Egyáltalán nincs ok arra, hogy az Európai Unió katonailag gyengébb legyen Oroszországnál".

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG