5p

Már nem a túlélésre, hanem a hatékonyság növelésére összpontosítanak a kiskereskedelmi központok. 

Nehéz elhinni, de a háború sújtotta ország nagyobb részében sikerülhet talpra állítani a bevásárlóközpontok forgalmát. Természetesen még nem érték el a 2022 februárja előtti szinteket, de az Ukrajnából jövő ágazati hírek manapság az építkezésről szólnak. Nem a szó elsődleges jelentése szerint, hanem arról, hogy az üzletközpontok milyen céges átszervezéseket hajtanak vége, hogyan alkalmazkodnak az erősen megváltozott körülményekhez.

Júliusban kezdték építeni Dnyiproban az új Topol Mall nevű, 11,5 ezer négyzetméteres üzletközpontot. Az átadást 2025 végére tervezik. Fotó: Ukrán Bevásárlóközpontok Szövetsége
Júliusban kezdték építeni Dnyiproban az új Topol Mall nevű, 11,5 ezer négyzetméteres üzletközpontot. Az átadást 2025 végére tervezik. Fotó: Ukrán Bevásárlóközpontok Szövetsége

A háború tavalyi kitörése utáni hónapban egyrészt több kelet- és dél-ukrajnai központ is találatot kapott, soknál egész épületrészeket kellett lebontani, majd újjáépíteni. Az áruutánpótlás több helyütt vagy megszakadt vagy teljesen megszűnt, de ha volt is, sokkal drágábban lehetett megoldani a szállítást és a raktározást, mint a békeidőben. 

Nagyot esett a kereslet is, a lakosság értelemszerűen az alapvető élelmiszerekre, tisztálkodó eszközökre és gyógyszerekre költött, hátrébb sorolták a tartós fogyasztási cikkeket. Ezt – akárcsak más térségbeli országban – leginkább a ruházati kiskereskedők szenvedték meg. Ugyanakkor azok a központok, amelyekben nagy hipermarketek vagy szupermarketek is vannak a mágnesbérlők között, jól kihasználták a megnőtt keresletet. Különösen a középső és nyugati országrészeken, ahová milliók menekültek keletről.

Anna Korjagina, az egyik nagy üzemeltetőnek számító nemzetközi Nhood cég helyi vezérigazgatója szerint sikerült elérni 2023 első felében, hogy fix százalékban indexálták a bérleti díjakat, a legtöbb központban lezárták a bérleti feltételek felülvizsgálatát, beleértve a kedvezményeket is. Az üzemeltetők lehetőleg a helyi márkákat részesítették előnyben, továbbá ösztönözték ezeket az online értékesítés növelésére úgy, hogy közben az adott márka fenntartson bemutató üzletet is a központokban. Reménykeltőnek nevezte, hogy egy-két nemzetközi márka megváltoztatta terveit és már nem zárja ki, hogy visszaépítse korábbi kapacitásait vagy még bővítse is. Helyzetértékelését az Ukrán Ingatlan Klub nevű szakmai egyesületnek adta, ebből idézett a Property Forum nevű szakportál.

A háború kezdete utáni első pár hónapban az orosz márkák zöme kivonult Ukrajnából. Közben az orosz és az ukrán piacról tavaly eltűntek a nagy globális ruházati márkák, mint például a H&M vagy az Inditex csoporthoz tartozó Zara vagy Stradivarius, és ezek még nem tértek vissza Ukrajnába. Mindez teret adott a helyi márkáknak, amelyek túlnyomó része 2022-ben növelni tudta bevételét. Ez nagy szó, hiszen ez a javulás annak ellenére történt, hogy az ország egészét nézve csökkent a vásárlóerő és sokan elhagyták Ukrajnát.

A szakmai egyesület azt is közölte, hogy nagyot változott a vásárlói hozzáállás is. Eleinte a felhalmozás mozgatta a piacot, ma már egyáltalán nem jellemző, hogy az emberek nagy mennyiségben vennének élelmiszert vagy hogy a szükségesnél több generátort, radiátort, vagy elemeket vásárolnának úgymond „a rosszabb időkre” számítva. 

Három évvel ezelőtt egy másik szakmai tömörülés, az Ukrán Bevásárlóközpontok Szövetsége kidolgozott egy úgynevezett „kiskereskedelmi jólét” nevű indexet, amit 2021 második felében vezettek be. Ez egy fontos mutató, amit a forgalom, a bérterület kihasználtságának foka és a bérleti díj alapján számítanak ki. 

Bázisként a 2021 harmadik negyedévi adatokat rögzítették. A következő negyedév már visszaesést hozott a járvány kiteljesedése miatt, az eddigi legrosszabb háromhavi adat természetesen a 2022 első negyedévi volt. A tavaly második negyedév közepétől fogva azonban folyamatos a javulás annyira, hogy már meghaladták a háború kitörése idején mérteket is, ugyanakkor még nem érték el az invázió kezdete előtti szintet. 

Idén az első hat hónapban azt tapasztalták, hogy Ukrajna-szerte egyre több bevásárlóközpont számol be a bérterület javuló kihasználtságáról, továbbá arról, hogy kissé még növelni is tudták a bérleti díjat, s ezt elfogadták a bérlők. Jelenleg havi nettó 24 dollár/négyzetméter a kínálati bérleti díj, ezen felül kell még közös költséget és üzemeltetési díjat is fizetni. A nyugati megyékben szinte 100 százalékos a kihasználtság, az üzemeltetők nem adnak kedvezményeket, de egyes középső körzetekben erre vannak példák, de ott sem általános.

Kijevben már majdnem visszatértek a háború kezdete előtti bérletidíj-szintekre, idén júliusban az átlagos bérleti díj csupán 15 százalékkal volt lejjebb, mint 2022 februárjában. Már csak a bérlők mintegy harmada fizet fix díjat, arányuk folyamatosan csökken, ahogy telik az idő. Ugyanez érvényes a kisebb-nagyobb másfajta kedvezményekre, ezek is lassan eltűnnek. Országosan csupán 18,9 százalékos a bérterület kihasználatlansága, ami még mindig magas, de a trend csökkenő.

A látogatók száma meglepően magas az ukrajnai bevásárlóközpontokban: ezer négyzetméternyi bérterületre 364 fő jutott most júliusban. Az év elejei lanyha forgalmat is sikerült feldobni ennek következtében, márciustól meglódult a mutató, az év közepére a havi átlag már 13-15 százalékos növekmény lett. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kéri Lászlót kérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. január 15. 08:07
A politológus, szociológus, tanár január 23-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz lapcsoportunk, a Klasszis Média élő adásának a vendége. A szokás szerint egyórásra tervezett beszélgetés témája mi más is lehetne, mint a hazai belpolitikai helyzet, amely Magyar Péter üstökösszerű felbukkanásával az elmúlt egy évben gyökeresen megváltozott. Kitarthat-e Orbán Viktor immár közel másfél évtizede tartó kormányzása jövő tavaszig vagy elkerülhetetlen lesz belemennie a választások előrehozatalába? Egyebek mellett erről is kikérjük Kéri László véleményét, ám ahogy eddig, önök is kérdezhetnek – ehhez elég csak egy ingyenes regisztráció.
Makro / Külgazdaság Pompás hír érkezett a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 16:54
Az amerikai termelőiár-index havi és éves összevetésben egyaránt az elemzők által vártnál kisebb mértékben emelkedett decemberben.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor kívülállóként tekint az Európai Unióra
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 15:44
Valóban repülőrajtot vesz a magyar gazdaság 2025-ben, ahogy azt Orbán Viktor várja? Bejönnek-e Nagy Márton várakozásai most, hogy gazdasági csúcsminiszter lett? Mi lesz Magyarországgal az Egyesült Államok és Kína közt várható vámháború idején? Megérte-e Magyarországnak tavaly 4000 milliárd forinttal támogatni zömmel távol-keleti beruházásokat? Tényleg lesz 8 százalékos bérnövekedés? Kollégánk, Dobos Zoltán az ATV Csatt című műsorában ezekről vitázott Lentner Csabával, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem közgazdász professzorával, Pogátsa Zoltán közgazdásszal és Regős Gáborral, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdászával.
Makro / Külgazdaság Kőkemény lépés a lakáspiacon: Madridban betelt a pohár
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:55
A madridi kormány megelégelte, hogy a külföldiek lakásvásárlása súlyosbítja a lakhatási válságot, ezért ki akarja szorítani az EU-n kívüli vevőket a lakáspiacról. A britek újra ráfáznak a brexitre.
Makro / Külgazdaság Mi lett az orosz szellemhajókkal?
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:33
Egymás után érik a csapások az orosz energiaágazatot, az amerikai szankciók szigorítása után tucatszámra álltak le az olajexportot lebonyolító tankerek, a Gazprom pedig karcsúsításra kényszerül.
Makro / Külgazdaság Megszületett az új állampapírkamat, jöhet a nagy átrendeződés
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:04
Megtudták a magyar befektetők azt a számot, ami alapján óriási pénznek kereshetnek új helyet. A friss inflációs adat szerint a PMÁP sorozatok kamata 13,9 százalékponttal csökken, kérdés, hogy mi lesz a 7 ezer milliárd forintnyi inflációkövető állampapír sorsa?
Makro / Külgazdaság Elon Musk rámegy a TikTokra is?
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 10:44
A Bloomberg értesülései szerint Elon Musk vásárolhatja meg a TikTok amerikai üzletágát.
Makro / Külgazdaság Ez így elég karcsú: mínuszban Magyarország
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 08:44
Elég rosszul festenek az ipari adatok. 
Makro / Külgazdaság Felpörgött az infláció
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 08:30
Jelentős gyorsulással zárta a múlt évet az infláció. 
Makro / Külgazdaság Ami nem illik a putyini táncrendbe: foszladozik Oroszország perifériája
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 08:02
Korgó gyomorra hasonlító morgás hallatszik Oroszország mélyéről, az etnikai kisebbségek lakta távoli régiókból, amelyek megoldatlan problémái csendben növelik az ott élők elégedetlenségét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG