6p

A palesztin ügy azon kevés témák egyike, amelyekben a jemeni emberek minden politikai irányzatban egyetértenek. A húszik tudják ezt, és igyekeznek ezt kihasználni, ahogyan a háború első éveiben a szaúd-emirátusi bombázási kampányt is. Káncz Csaba jegyzete.

Jemen fővárosától, Szanaától az Izrael déli csücskénél fekvő Eilatig 1600 kilométer a távolság. Az útvonal az Arab-félsziget déli részéről hegyeken át vezet, elhalad Mekka és Medina szent helyei mellett, végül Szaúd-Arábia ellenséges sivatagján keresztül. Ez az elképesztő távoság azonban nem akadályozta meg a Jemen nagy részét kilenc éve uraló húszi-rezsimet abban, hogy október 31-én hadat ne üzenjen a gyűlölt Izraelnek.

Az új front

Egy nyilatkozatában a húszik katonai szóvivője leszögezte: "Fegyveres erőink nagy mennyiségű ballisztikus és cirkálórakétát, valamint nagyszámú drónt indítottak különböző izraeli ellenséges célpontokra a megszállt [palesztin] területeken". Yahya Sarei a támadásokat a gázai palesztinok támogatásának minősítette, akik "amerikai-izraeli agresszióval" néznek szembe "a hivatalos arab rezsim[ek] gyengesége és az izraeli ellenséggel történő összejátszás " közepette.

A húszik hivatalos belépése a Hamász-Izrael konfliktusba azt követően történt, hogy Irán arra figyelmeztetett: a gázai háború "új frontok megnyílását" indíthatja el.

Sarei megerősítette ezt a narratívát, mondván, hogy ami "kiterjeszti a konfliktus mezejét, az a cionista ellenség folyamatos bűncselekményei és mészárlásai a Gázai övezet népe ellen".

A Húszik is beléptek a Hamász-Izrael konfliktusba. Fotó: Depositphotos
A Húszik is beléptek a Hamász-Izrael konfliktusba. Fotó: Depositphotos

A húszik október 20-án indították első légitámadásukat Izrael ellen, számos drónt és rakétát telepítettek a Vörös-tenger fölé. Ezt a támadást az amerikai haditengerészet egyik rombolója hiúsította meg. Későbbi jelentések szerint Szaúd-Arábia is lelőtt legalább egy rakétát. Október 30-án szintén houthi támadások indultak, amelyekért mostanra a Sarei ténylegesen magára vállalta a felelősséget.

Kik azok a húszik?

A húszi csoport, más néven Anszar Allah, a zaydi síita szekta fegyveres milíciája Jemenben.

Egy 2014-es puccsal eltávolították az Abed Rabbo Manszúr Hádi vezette jemeni átmeneti kormányt, és azóta véres polgárháborút vívnak a leváltott, Szaúd-Arábia által támogatott kormánnyal. A tavalyi tűzszünet megfékezte a harcokat az országban, jelenleg a húszik tartják ellenőrzésük alatt Észak-Jemen nagy részét.A húszik egyik legfontosabb törekvése, hogy más arcukat akarják mutatni az arab világnak, mint Szaúd-Arábia, amely normalizálni akarta a kapcsolatokat Izraellel. Hozzá kell tenni, hogy Szaúd-Arábia a nemzetközileg elismert jemeni kormány - a húszik egyik fő ellenfele a polgárháborúban - fő támogatója.

Oldalvágás az Emirátusoknak

Azt is fontos megjegyezni, hogy az arab országokban a gázai civilek tragédiájának mélyülésével párhuzamosan egyre nagyobb a köznép elégedetlensége a kormányaik Izraellel szembeni gyenge álláspontja miatt.

Megfigyelők szerint a "normalizálók" elleni retorika elsősorban az Egyesült Arab Emírségek ellen irányul. Amikor Abu Dhabi a 2020-as Ábrahámi Megállapodás keretében hivatalossá tette a kapcsolatokat Tel-Avivval, a húszik úgy minősítették a lépést, mint Izrael kísérletét arra, hogy "kémkedjen Irán után, és megvesse a lábát a Hormuzi-szoros közelében".

Október 9-én a húszik legfőbb szóvivője, Mohammed Abdulszalam ostorozta Abu-Dhabit a palesztin ellenállás állítólagos "hátbaszúrása" és "Izrael melletti nyilvános kiállása" miatt. Abdulszalam kiemelte, hogy a régió népei "nem tűrnek el egyetlen olyan oldalt sem, amely fedezetet nyújt Izrael agressziójának".

Van egy forgatókönyv, amely szerint a húszi támadások Izrael számára előnyösek lehetnek.

Ezek ugyanis belejátszanak abba a narratívába, hogy Izraelnek egy Irán által támogatott többfrontos háborúval kell szembenéznie, ami potenciálisan fokozza a feszültséget Irán és az Egyesült Államok között. Ez pedig megerősítheti az amerikai külpolitikai intézményen belüli héják érveit, akik az Egyesült Államokat az Iránnal szembeni konfrontatívabb álláspont felé terelik.

Belső okok is közrejátszanak

Kérdéses azonban, hogy a húszik mennyire érdekeltek abban, hogy regionális konfliktust okozzanak - már csak azért is, mert ez veszélyeztetné azokat az eredményeket, amelyeket a Szaúd-Arábiával kötött megállapodások és a 2022 áprilisa óta érvényben lévő tűzszünet nyomán elértek.

A húszi-kormány képviselői nemrégiben megegyezésre jutottak Szaúd-Arábiával, amelynek értelmében számos pénzügyi követelésüket teljesítették, és nem szívesen kockáztatnák ezt, valamint a tűzszünetet, amely lehetővé teszi számukra, hogy a katonai megerősítésre összpontosítsanak. 

A megfigyelők az Izraellel való konfliktusba való belépés belső okait is kiemelik. Ibrahim Jalal, a Közel-Keleti Intézet nem rezidens tudósa szerint a húsziknak "négy fő indítéka" van: a kormányzással szembeni növekvő elégedetlenség levezetése, a hazai támogatók összegyűjtése, a harcosok moráljának növelése, valamint a Szaúd-Arábiával folyó béketárgyalásokon való "nyomásgyakorlás".

Az Irán által támogatott iraki és szíriai csoportokkal ellentétben - amelyek a közelmúltban amerikai csapatokat támadtak - a húszik nem vették célba a térségben lévő amerikai erőket. Ha a húszik valóban ugyanabba a kategóriába tartoznának, mint más iráni proxik, akkor a legközelebbi amerikai állomáshelyet, Dzsibutit vették volna célba.

Más a játszma Washingtonnal

Ennek fényében figyelembe kell venni a jelenlegi helyzet amerikai dimenzióját. A húszik kifejezetten figyelmeztettek arra, hogy a gázai háborúba való közvetlen amerikai beavatkozás regionális konfliktust fog kirobbantani. Holott a Biden-kormányzat jelezte, hogy nem érdeke az izraeli-palesztin konfliktus kiszélesítése.

Az is tény, hogy nem sokkal hivatalba lépése után, 2021 januárjában Biden visszavonta a Donald Trump-kormányzat döntését, és levette a húszikat Washington feketelistájáról. Az akkori érv az volt, hogy az USA terrorista minősítése akadályozza a jemeni nép humanitárius segélyhez való hozzáférését.

Ha viszont a gázai háború tovább szélesedik, különösen oly módon, hogy az amerikai erők is érintettek lehetnek benne, Biden kénytelen lehet Trump politikáját folytatni. Ebben a forgatókönyvben a humanitárius hozzáférés, amely lehetővé tette az ENSz által közvetített jemeni tűzszünetet, az első járulékos áldozatok közé kerülhet, potenciálisan katasztrofális következményekkel.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG