86 éves korában, a milánói San Raffaele kórházban elhunyt Silvio Berlusconi. A volt olasz miniszterelnök krónikus myeloid leukémiában szenvedett, az ezzel összefüggő tüdőfertőzése miatt már hat hétig kezelték ebben a kórházban idén tavasszal. Legutóbb múlt pénteken szállították be az egészségügyi intézménybe.
Egészségi állapota az elmúlt években romlott meg: 2016-ban szívműtétje volt, 2020-ban pedig elkapta a koronavírust, ami után szintén több alkalommal kórházba kényszerült.
Változatos életet élt, számos területen ért el komoly sikereket, számos alkalommal sikerült visszaküzdenie magát a hatalomba, és évtizedekig Olaszország egyik meghatározó arca volt. Politikai és üzleti pályáját ugyanakkor számtalan botrány kísérte.
Még a II. világháború előtt, 1936-ban született Milánóban középosztálybeli családban. Karrierje kezdetén éjszakai bárokban és tengerjáró luxushajókon énekelt. A 70-es évek végén kezdte el felépíteni Fininvest nevű médiabirodalmát, amely eleinte amerikai showműsorokat importált Olaszországba. Idővel az ország egyik legnagyobb médiamágnásává nőtte ki magát.
Pénz, hatalom, botrányok
A BBC összefoglalója szerint a politikába a 90-es években lépett be. 1993-ban megalakította a jobboldali-populista Forza Italiát, egy évvel később pedig már meg is nyerte a választásokat, és Olaszország miniszterelnöke lett. Első kormányfői periódusa ugyanakkor nem tartott soká, mivel 1996-ban legyőzte őt a Romano Prodi vezette baloldal.
2001-ben ugyanakkor ismét megnyerte a választásokat a Forza Italiával, és 2006-ig kormányozta a dél-európai országot – az ekkori kabinet volt a leghosszabb ideig regnáló olasz kormány a II. világháború óta.
Eközben számos ügyben – sikkasztás, adócsalás, mérleghamisítás, kísérlet bíró megvesztegetésére – emeltek ellene vádat. Néhány esetben felmentették (például 2004-ben a korrupciós vádak alól) , néhány esetben elítélték.
2006-ban ismét kiesett a hatalomból, miután ismét elveszítette a választást Romano Prodival szemben. Ezt követően átalakította és átnevezte pártját. 2008-ban újra magához ragadta a hatalmat, amit 2011-ig sikerült megtartania. Összesen négy kormányt vezetett.
2012-ben adócsalás miatt elítélték, ezért 2019-ig nem vállalhatott volna politikai tisztséget. 2018-ban egy olasz bíróság ugyanakkor eltörölte ezt a tilalmat, így 2019-ben képviselői helyet szerzett az Európai Parlamentben. 2022-ben pedig visszatért az olasz szenátusba, pártja, a Forza Italia pedig ismét hatalomba került a Meloni-kormány részeként.
Silvio Berlusconi nemcsak a politikában, hanem az üzleti életben is sikeresen hódított meg csúcsokat.
A Forbes legutóbb 6,9 milliárd dollárra becsülte vagyonát, amivel a harmadik helyen állt a leggazdagabb olaszok listáján. Érdekeltségei voltak média- és kiadócégekben, valamint a bankszektorban.
Szoros kapcsolat fűzte a futball világához is: 1986 és 2017 között a hétszeres BEK- és Bajnokok Ligája-győztes A.C. Milan, 2018 óta pedig az A.C. Monza tulajdonosa volt. A Milanban lévő részesedését 2017 júniusában 630 millió dollárért adta el kínai befektetőknek.
Kétszer házasodott, öt gyermeket hagyott hátra. Pályáját szexbotrányok kísérték: "unga-bunga" szexpartik szervezésével és azzal vádolták meg, hogy egy 17 éves prostituáltnak fizetett szexuális szolgáltatásért. Berlusconi hazugságnak nevezte a vádakat. 2013-ben egy bíróság elítélte, 2014-ben ugyanakkor fellebbezése után felmentették.
Vitatott örökség
Silvio Berlusconi megosztó személyiség volt. Sokan úgy gondolták, hogy nem méltó a hatalomra, az üzlet és a politika korrupt összefonódását látták benne. Hívei viszont dicsőítették, és egy politikai lejáratókampány részének tartották az ellene felhozott vádakat.
Guido Crosetto olasz védelmi miniszter azt mondta, hogy „halálával egy korszak véget ért”, és „hatalmas üresség” marad utána. „Nagyon szerettem őt” – tette hozzá. Giorgia Meloni olasz miniszterelnök „harcosként” emlékezett meg Berlusconiról, aki szerinte „Olaszország történetének egyik legbefolyásosabb férfija” marad.
Orbán Viktor miniszterelnök közös képet posztolt Facebook-oldalára, amely mellé azt írta: „Elment a nagy harcos”.
Carlo Ancelotti, az AC Milan egykori játékosa és vezetőedzője, egyben a Real Madrid jelenlegi vezetőedzője úgy emlékezett rá, mint egy lojális, intelligens és őszinte emberre. Matteo Renzi baloldali politikus, aki 2014 és 2016 között volt Olaszország miniszterelnöke, pedig a Twitteren azt írta:
„Silvio Berlusconi történelmet írt ebben az országban. Sokan szerették, sokan utálták: mindenkinek el kell ismernie, hogy példa nélküli befolyása volt a politikai, de a gazdasági, a sport- és a televíziós életre is.”
Halálával mindenesetre valóban lezárul egy korszak Olaszországban. Öröksége komplex és vitatott, és valószínűleg sokáig az is fog maradni.