Heim Péter, a Századvég Gazdaságkutató igazgatótanácsának elnöke tegnap este a HírTv műsorában azt mondta, az adósságdinamika alapján indokoltnak találja a Moody's döntését, márpedig a hitelminősítők ezt a szempontot veszik alapul.
2010 márciusában alakult új intézetként a Századvég Gazdaságkutató. A bemutatkozó sajtótájékoztatón részt vett akkor mint tulajdonos, Giró-Szász András és Heim Péter. Előbbi mára kormányszóvivő lett, utóbbi pedig maradt a Századvégnél, mint a gazdaságkutató igazgatótanácsának elnöke. Középen Stumpf István, a Századvég Alapítvány egykori vezetője, akiből alkotmánybíró lett azóta. Tőle jobbra ül az egykori kutatási igazgató, Mellár Tamás, mellette pedig a felügyelőbizottság elnöke Lantos Csaba. |
Nem történt adósságcsökkentés
Nem az államadósság-csökkentésről van szó - válaszolta a műsorvezető felvetésére Heim -, a dinamika azt jelenti, hogy mi a fenntartható adósságcsökkentés, és mi az, ami nem fenntartható. A nyugdíjpénztári pénzek átvétele csak "technikai" adósságcsökkentés volt, a jelenlegi árfolyamok mellett az államadósság ugyanannyi, mint év elején volt - nagyjából 82% a GDP arányában. Csökkentek a devizatartalékok is - Heim ezzel a Mol-pakett megvásárlása utalt (bár ezek után a jegybank devizatartalékai így is csúcson voltak), valamint az MNB szintén a devizatartalék terhére juttatta euróhoz a kereskedelmi bankokat a végtörlesztés miatt.
Heim szerint nem volt adósságcsökkentés Magyarországon, de az államadósság stabil. Jövőre viszont nagyon nehéz lesz valóban csökkenteni az adósságszintet - legalábbis a 2012-es költségvetés alapján. Heim szerint kétséges, hogy teljesül-e a hiánycél, a gazdasági szakember jövőre pedig recessziót jósol.
A piac abban érdekelt, hogy menjen nekünk a szekér
Heim szerint az látszik a nagy hitelminősítőkön, hogy van "egy Európa-ellenes légkör", az amerikai gazdasági és politikai elit nem érdekelt ugyanis az erős eurózónában, mert akkor a dollár tartalékdeviza szerepe megkérdőjeleződne. (Erről bővebben itt olvashat >>>)
A piac abban érdekelt, hogy Magyarországnak jobban menjen. Nyilván vannak alapok, amelyek arra spekulálnak, hogy ne, de nincsen akkora támadás a forint mögött, mint amit mi gondolunk, ennek a támadásnak a többszöröse zajlik ma az euró ellen - mondta Heim a kormány által vélelmezett pénzügyi támadásról.
A leminősítés 40%-ban annak köszönhető, hogy az eurózóna komoly nyomás alatt van, 40%-ban a magyar gazdaságpolitika az ok, és a maradék 20% a piaci spekuláció - mondta Heim. "Ha a magyar gazdaságpolitika rendesen működne, akkor nem lenne spekuláció, már csak 40% lenne rossz és 60% jó, ez esetben nem lenne probléma" - mondta Heim.
A szakember szerint a magyar gazdaságpolitika "nem koherens és kapkodó". A gyorsan változó körülmények ellenére is tudnunk kellene a célt, amerre tartunk - így Heim, aki szerint vélhetően van a kormánynak valamilyen gazdaságpolitikai "mélycélja", de ennek eléréséhez az eszközöket nem megfelelően választotta meg.
Példaként említette, hogy a legnagyobb gond, hogy Magyarországon a deficitcsökkentés egyszeri tételekre épült, nem pedig strukturális átalakításokra. A különadókat nem lehet örökre alkalmazni, a nyugdíjpénztárak pénzét egyszer elvették, még egyszer nem tudják beolvasztani a költségvetésbe - magyarázta.
Heim szerint a jövő évi költségvetés fő számai nincsenek rendben, a recesszió elkerülésének esélye 50% alatt van. A Századvég két hónappal ezelőtti prognózisait (0,7%-os GDP-növekedés) felülírta a világgazdaság és a végtörlesztés. A végtörlesztés akkora lyukat üt ugyanis a bankrendszer mérlegén, hogy annak hitelezési képessége egyszerűen 0 lesz jövőre, a hitelállomány 7%-kal csökken - ez önmagában nagyjából 1,5%-kal veti vissza a növekedést, mondta Heim.
Hogyan lehetünk újra hitelesek?
Heim szerint tartós egyensúlyjavító intézkedésekre van szükség, befektetőbarát környezetre és kiszámíthatóságra, ami az adópolitikában is megjelenik. A szakember szerint amennyiben a gazdasági kormányzat nem lesz képes egy ilyen környezet megteremtésére, a piac kikényszeríti a személyi változásokat, ahogy ez megtörtént az elmúlt 10 évben Magyarországon is, és ahogy más európai államokban is, például Olaszországban.
Heim szerint sürgős gazdaságpolitikai korrekcióra van szükség, de nem teljesen ortodox eszközökre, de "ami ma Magyarországon zajlik, az nem >>nem konvencionális<< gazdaságpolitika, hanem valami egészen más".